Thursday, May 23, 2024
Home / PARTNER MK  / Seks już (prawie) bez tabu, czyli o życiu seksualnym Polek i Polaków

Seks już (prawie) bez tabu, czyli o życiu seksualnym Polek i Polaków

Narodowy Raport o Seksualności 2024

Easy Toys

fot. materiał Partnera

Nie boimy się już rozmawiać o seksie, wręcz przeciwnie – dążymy do konfrontacji, zdając sobie sprawę, że może ona przynieść same korzyści. Dobra identyfikacja wzajemnych potrzeb i oczekiwań wydaje się być kluczem do udanego stosunku. Poznanie zwyczajów, praktyk i upodobań łóżkowych obywateli naszego kraju umożliwia „Narodowy Raport o Seksualności 2024”, przygotowany na zlecenie EasyToys

 

Z raportu wynika m.in., że ulubioną pozycją Polaków w łóżku jest ta „na pieska”, która zdeklasowała pozycję misjonarską, a prawie 49 proc. Polek chociaż raz skorzystała z zabawek erotycznych i sięga po nie częściej niż męska część społeczeństwa. Czego jeszcze dowiedzieliśmy się z raportu?

Tematy związane z intymną sferą życia coraz częściej przebijają się do głównego nurtu. Chociaż temat seksu obecny był w kulturze od zawsze, to na przestrzeni ostatnich lat pękła kolejna bańka, która wybrane aspekty seksualności zamiatała pod dywan. I tak coraz więcej rozmawiamy, np. o masturbacji bądź współżyciu osób z niepełnosprawnością, czy też o dobrostanie seksualnym. Z pewnością dużą rolę odgrywają tutaj edukatorzy seksualni, których z roku na rok wciąż przybywa. Bo rozmawiać o seksie trzeba i to bez zbędnych emocji oraz uprzedzeń.

(Po)rozmawiajmy o seksie

Jak wynika z raportu, seks przestaje być pomijanym w dyskusji tematem. Jest wręcz odwrotnie – i dobrze. Coraz więcej, bo aż 80 proc. ankietowanych zgadza się ze stwierdzeniem, że potrzeba więcej rozmów i więcej otwartej komunikacji w tej sferze życia. Najczęściej rozmawiamy o seksie ze swoim partnerem/partnerką (60 proc.) i z przyjaciółmi (25 proc.).

Do mojego gabinetu często przychodzą pary, które mają ogromny problem z tym, aby rozmawiać o swoim życiu seksualnym. Zdarza się tak, że samo słowo „seks” ciężko przechodzi im przez gardło. Przyczyny mogą być różne, niemniej jednak zdecydowanie, rozmowy o seksie – o tym, co lubię, jak lubię, jak nie lubię, czego potrzebuję i na co chcę zwrócić uwagę są ogromnie ważne  Myślę, że wynik napawa optymizmem, bo przecież nie ma lepszego sposobu niż rozmowa, która pozwala dowiedzieć się, jakie preferencje seksualne ma moja osoba partnerska, jak lubi być pieszczona, o czym fantazjuje, a także, za czym nie przepada i co jest dla niej trudne. Często rozpoczęcie rozmowy nie jest łatwe, dlatego, aby przełamać lody, pomocne mogą być na przykład dostępne na rynku karty z pytaniami dotyczącymi związku i intymności

 

– mówi Maja Kamińska, psycholożka i seksuolożka. 

 

Żeby jednak nie popadać w nadmierną ekscytacje, dalej istnieją tematy, których duża część ankietowanych woli nie poruszać w rozmowach. Wyniki badań jasno wskazują, że są pewne sfery, które mimo (wydawałoby się) powszechności i coraz większej obecności w kulturze, dalej pozostają tematem tabu. Należą do nich m.in.: masturbacja (21 proc.), oglądanie porno (19 proc.), obawa przed niespełnieniem oczekiwań (17 proc.) oraz fantazje seksualne (15 proc.).

Jak kochają się Polacy?

Już dawno porzuciliśmy przeświadczenie, że seks uprawia się wyłącznie w celach prokreacyjnych. Jednak przekonanie o benefitach, jakie można czerpać dzięki zbliżeniom z partnerem (lub masturbacji), wydaje się nie być powszechne. A szkoda, bo przecież seks jest czymś całkowicie naturalnym i zdrowym.

Zarówno seks, jak i masturbacja są zdrowe i potrzebne. Pamiętajmy, że nie każdy musi uprawiać seks i nie każdy musi chcieć się masturbować – to też jest w porządku! Jeżeli jednak chcemy, to warto zwrócić uwagę na zalety, jakie z tego płyną. Podczas seksu wydzielają się między innymi oksytocyna, która wzmaga poczucie przywiązania do osoby partnerskiej, jak również znane i lubiane endorfiny, które dodatkowo wzmacniają ten efekt oraz oczywiście dopamina, odpowiadająca m.in. za dobre samopoczucie. Nie należy też zapominać o masturbacji, która pomaga odkrywać swoje ciało i to, co sprawia nam przyjemność, redukuje stres i rozładowuje napięcie seksualne

 

– dodaje Maja Kamińska.

Easy Toys

fot. materiał Partnera

Jak zatem przedstawiają się najciekawsze wnioski płynące z raportu?

• 90 proc. Polaków określa znaczenie dobrego seksu jako ważne lub bardzo ważne, jednak tylko 46 proc. odczuwa satysfakcję z obecnego życia seksualnego.
• Badania pokazują, że największe zadowolenie z seksu deklarują osoby będące w długoletnich związkach (aż 68 proc.!).
• 36 proc. ankietowanych wskazuje, że seks uprawia częściej niż raz w tygodniu, 15 proc. częściej niż raz w miesiącu. Co ciekawe, taki sam procent badanych uprawia seks codziennie lub prawie nigdy – po 5 proc..
• Ankietowani preferują delikatny, spokojny stosunek (57 proc.), ale z jednym wyjątkiem – osoby w wieku 28-34 to jedyna grupa, która znacząco odwraca te statystyki – aż 64 proc. w tej grupie wiekowej woli bardziej intensywne doznania.
• 81 proc. ankietowanych woli uprawiać seks wieczorem.
• Najbardziej lubianą i najczęściej praktykowaną pozycją seksualną Polaków jest ta „na pieska” – 33 proc., która daleko w tyle zostawiła kolejne opcje: „na misjonarza” (17 proc.) oraz „na jeźdźca” (12 proc.).
• 70 proc. deklaruje osiągnięcie orgazmu podczas stosunku, jednak to mężczyźni szczytują częściej niż kobiety (80 proc. v/s 50 proc.). Ta rozbieżność to tzw. luka orgazmu.
• 14 proc. kobiet chciałoby osiągać orgazm częściej podczas stosunku i spora część pomaga sobie dodatkową stymulacją łechtaczki.
• 60 proc. ankietowanych stwierdziło, że zabawki i gadżety erotyczne zwiększają ich ochotę na seks.

Jak poprawiamy swoje życie seksualne?

W dobie eksplorowania seksualności coraz większe znaczenie mają gadżety, którymi nie tylko możemy dodać pikanterii grze wstępnej, ale także maksymalizować doznania już podczas samego stosunku. I choć zabawki erotyczne są obecne od zawsze (pierwsze dildo datowane jest na około 28 tysięcy lat p.n.e), to ich kształt i wykonanie zmieniły się znacząco na przestrzeni ostatnich kilkuset lat. Niezmienna pozostała za to ich funkcja – urozmaicanie i usprawnienie intymnej sfery życia. Gadżety erotyczne są dostępne w najróżniejszych postaciach, dlatego każdy z łatwością powinien znaleźć zabawkę zgodną ze swoimi oczekiwaniami i preferencjami.

 

W ostatnich latach znacząco zwiększyła się ich dostępność stacjonarna (np. w drogeriach), a influencerzy coraz chętniej poruszają temat zabawek i recenzują wybrane gadżety na swoich platformach komunikacyjnych, zwiększając ich ekspozycję online, a przede wszystkim – normalizując ich użytkowanie. I choć zabawka nigdy nie zastąpi partnera, to także może dostarczać ekscytujących doznań. Zgodnie z wynikami raportu, 46 proc. Polaków chociaż raz skorzystało z gadżetów erotycznych, ale to Polki sięgają po nie chętniej (49 proc.). 39 proc. ankietowanych wyraziło chęć skorzystania z zabawek erotycznych.

 

Jak wynika z raportu, wśród kobiet najpopularniejszą zabawką pozostaje wibrator do stymulacji zewnętrznej, na który zdecydowało się 42 proc. ankietowanych. W rankingu panów na pierwszym miejscu znajdują się ex aequo (po 27 proc.) dildo oraz bielizna erotyczna, która jak się okazuje może w tym samym stopniu wpływać na odczuwanie rozkoszy co fizyczny stymulator.

O raporcie

Z początkiem kwietnia br. światło ujrzał „Narodowy Raport o Seksualności 2024”, przygotowany na zlecenie marki EasyToys, który pozwala z bliska przyjrzeć się życiu łóżkowemu Polek i Polaków. W badaniu uczestniczyło 1079 osób w wieku 18-65 lat, niezależnie od płci, miejsca zamieszkania i preferencji seksualnych. Pytania, podzielone na bloki tematyczne, dotyczyły m.in.: satysfakcji z życia seksualnego, masturbacji, fantazji oraz korzystania z gadżetów erotycznych. Otrzymane wyniki posłużyły do opracowania raportu, który nakreśla mapę życia seksualnego obywateli naszego kraju.

 

Eas EasyToys to marka specjalizująca się w produktach związanych z erotyką i intymnością. Oferuje szeroki asortyment zabawek erotycznych, akcesoriów, bielizny oraz innych produktów, które pomagają odkrywać i poprawić swoje doświadczenia w dziedzinie życia intymnego. EasyToys stawia na jakość, innowacyjność i bezpieczeństwo swoich produktów. Dzięki współpracy z ekspertami – seksuologami oraz projektantami, a także prowadzonym badaniom satysfakcji, zapewnia dostępność produktów dających możliwość eksploracji i spełnienia swoich pragnień w sposób komfortowy i dyskretny. Więcej inspiracji na www.easytoys.pl, a także w kanałach social media EasyToys na Instagramie i TikToku.

 

Źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ