Sunday, June 23, 2024
Home / Seks  / Seks Alfabet (część 2): Od O do Z

Seks Alfabet (część 2): Od O do Z

Nie daj się zaskoczyć w łóżku

literki na drewnianych kostkach do gry układają się w hasło sex

Poznaj drugą część seksownego alfabetu / fot. Canva

Niedawno mogliście poznać kilka nowych, być może zagadkowych, pojęć seksualnych, więc dziś pora na część drugą! Przed wami kolejne zagadnienia, które być może zainspirują do eksperymentów lub po prostu poszerzą wasze słownictwo i będzie mogli błysnąć ciekawostką wśród znajomych

 

 

Sprawdź pierwszą część seksownego alfabetu:
Seks Alfabet: Od A do M

 

Orgazm

Może zacznijmy od czegoś, na pierwszy rzut oka, podstawowego. Orgazm, który inaczej możemy nazwać szczytowaniem, to moment osiągnięcia największej przyjemności podczas stosunku. Oczywiście, będzie on wyglądał zupełnie inaczej u kobiet oraz u mężczyzn. Jednym z największych mitów krążących wokół seksu jest przekonanie, że seks możemy uznać za dobry i satysfakcjonujący tylko, gdy zakończy się on orgazmem. Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach (szczególnie wśród kobiet) doprowadzenie drugiej stronie do szczytowania nie jest takie proste i wymaga wielu miesięcy prób. Najważniejsze by zbliżenia dawały nam jak najwięcej przyjemności oraz zbliżały nas do naszych partnerów czy partnerek. Jeśli macie ochotę dowiedzieć się czegoś więcej o tym niezwykle ważnym pojęciu, na portalu Miasto Kobiet znajdziecie wiele artykułów na ten temat.

Orgia

Jest to pojęcie pochodzenia… starożytnego. Kiedyś były to bowiem obrzędy, na których czczono bogów. Wiązały się one z obfitością, tańcami oraz tańcami. Obecnie słowo to ma jednak zupełnie inne znaczenie. Orgia to inna nazwa na seks grupowy, czyli wedle definicji, stosunek, w którym biorą udział więcej niż dwie osoby. Pojęcie to zyskało na popularności za pomocą filmów pornograficznych, które chętnie wykorzystują ten format. Orgie mają także swoje specyficzne odmiany — na przykład gangbang, to słowo opisujące seks, w którym udział bierze jednak kobieta i kilku mężczyzn.

Pegging

pojęcie to oznacza penetrację odbytu mężczyzny, wykonywaną za pomocą dildo lub specjalnego wibratora. Pegging odnosi się przede wszystkim do seksu heteroseksualnego, w którym to kobieta dokonuje penetracji. Taka forma ekspresji seksualnej zwiąże się z dominacją partnerki i uległością mężczyzny, co ma wpływ na korzyści psychologiczne peggingu. Oczywiście, penetracja odbytu pozwala także na stymulację prostaty, która nazywana jest potocznie męskim punktem G.

Pettitng

Inaczej rzecz ujmując, jest to seks bez penetracji. Być może na myśl przychodzi nam tutaj gra wstępna, jednak petting nie jest przygotowaniem do klasycznego stosunku, stanowi on bowiem zbliżenie samo w sobie. Czasami jest on niefortunnie określany, jako pieszczotę, jednak dzięki pettingowi możemy także doprowadzić parterów czy partnerki do orgazmu, czerpiąc z niego pełną satysfakcję. Trudno jest jednoznacznie określić, jakie czynności składają się na petting, ponieważ każde ciało reagować będzie na coś zupełnie innego. Możemy jednak z pewnością wyodrębnić: stymulacje miejsc intymnych palcami oraz dłońmi, stosunek oralny czy pocieranie się genitaliami.

Pejcz

Pejcz jest częstym elementem seksu BDSM. Przyrząd ten wywodzi się z jeździectwa, gdzie służy do poganiania koni. Do celów seksualnych najlepiej wybierać pejcze, które do rączki doczepione mają kilka materiałowych, często skórzanych, pasków. Takie modele zimniejszą prawdopodobieństwo zrobienia drugiej stronie krzywdy. Oczywiście, używając wszelkich rzeczy tego typu należy zachować dużą ostrożność i utrzymywać dobrą komunikację z parterem/partnerką, by nie przekraczać czyichś granic.

 

Palcówka

Pojęcie to jest dosyć popularne, jednak warto powiedzieć o nim kilka słów. Palcówka to potoczna nazwa na stymulację łechtaczki wewnętrznej oraz punktu G za pomocą palców. Bardzo często okazuje się to być niezwykle skuteczna metoda ze względu na wiele opcji ułożenia naszych palców. W ten sposób najłatwiej będzie znaleźć punkt G, którego odpowiednia stymulacja może prowadzić do szczytowania. Oczywiście, musimy pamiętać, by przed palcówką bardzo dokładnie umyć ręce! Jeśli tego nie zrobimy, narażamy nasze partnerki na infekcje intymne.

Parafilia

Jest to nazwa określająca zaburzenie preferencji seksualnych. Potocznie możemy powiedzieć, że parafilia to stan, w którym dana osoba potrzebuje realizacji swojego fetyszu, by osiągnąć satysfakcję. Innymi słowy, konieczny jest konkretny, specyficzny bodziec, bez którego orgazm będzie niemożliwy.

 

Przeczytaj więcej:
Fetysz – czym jest i skąd się bierze?

Masażer prostaty

Masażer prostaty to rodzaj zabawki erotycznej przeznaczonej dla mężczyzn. O właściwościach stymulacji prostaty zaczęliśmy mówić relatywnie niedawno, a okazało się, że jest ona poniekąd męskim odpowiednikiem punktu G. W związku z rosnącym zainteresowaniem tematem, zaczęto produkować coraz więcej produktów przeznaczonych wyłącznie do pobudzania tej części ciała. Masażery prostaty ma specjalny kształt, dlatego nie warto używać zamiast niego produktów przeznaczonych chociażby dla kobiet.

Queefing

Pojęcie może wydawać się bardzo zagadkowe, ponieważ nie ma bezpośredniego tłumaczenia na język polski. Queefing to nazwa opisująca… gazy, które może wydawać pochwa podczas stosunku! Dźwiękiem mogą one przypominać pierdzenie, co często zawstydza kobiety w trakcie zbliżenia. Pamiętajmy jednak, że nie ma się czego wstydzić. Przy niektórych pozycjach oraz tempie penetracji, do naszych wagin dostaje się powietrze, które potem musi się jakoś wydostać. Oczywiście, queefing nie ma nieprzyjemnego zapachu — jest to wyłącznie dźwięk związany z gwałtownie wydostającym się powietrzem.

Ring na penisa

Kolejny gadżet erotyczny skierowany do mężczyzn, inaczej nazywany pierścieniem erekcyjnym. Tutaj asortyment, który oferują rozmaite sklepy jest naprawdę ogromny! W podstawowej wersji możemy znaleźć elastyczne pierścienie różnych rozmiarów, które stymulują członka poprzez delikatny ucisk. Możemy także dostawić na nieco bardziej urozmaicone modele, czyli takie wibrujące. Przy takich produktach doznania będą jeszcze większe, ponieważ oprócz ucisku stymulują nas także wspomniane wibracje.

Sześćdziesiąt-dziewięć (69)

Chyba najbardziej rozsławiona pozycja seksualna na świecie. Jej nazwa powiązana jest ściśle z tym, jak układają się cyfry 6 i 9. Pozycja ta polega na symultanicznym seksie oralnym zarówno dawanym kobiecie, jak i mężczyźnie. Inaczej rzecz ujmując, w tym samym czasie partner wykonuje cunnilingus, a partnerka fellatio. Według „Leksykonu seksuologicznego od A do Z” (2012) autorstwa Zygmunta Zdrojewicza, 69 może być także nazwane „auparisztaką”.

 

Przeczytaj koniecznie:
Pozycja 69 – fantazje (zwykle) przyćmiewają rzeczywistość

 

Squirt

To inaczej kobiecy wytrysk. Temat ten nie jest jeszcze do końca zbadany, przez co wiele kobiet może odczuwać zaniepokojenie, a także wstyd, gdy dochodzi do takiej ejakulacji. Nie jest to jednak nic dziwnego! Możemy wyodrębnić dwa rodzaju squirtu. Podczas orgazmu może dojść do produkcji płynu ejakulacyjnego, który konsystencją przypomina spermę. Płyn ten produkowany jest przez gruczoły Seken’a, znajdujące się w pobliżu punktu G. Kolejny rodzaj kobiecego wytrysku to bezwonny i bezzapachowy płyn, który wydostaje się przez cewkę moczową. Warto pamiętać, że każde ciało jest zupełnie inne, więc nie każda z nas doświadczy squirtu podczas szczytowania.

 

Strap-on

Jest to rodzaj gadżetu erotycznego, który pozwala kobietom na symulowanie klasycznej penetracji. Zabawka to tak naprawdę dildo przymocowane do specjalnych pasów, które partnerka zakłada w okolicach miednicy/kości łonowej. Oczywiście, na rynku dostępna jest cała masa wzorów oraz kształtów, więc z pewnością każdy znajdzie coś idealnego dla siebie.

Trybadyzm

Jest to rodzaj stosunku seksualnego w kobiecych parach homoseksualnych, który polega na wzajemnym pocieraniu dolnych miejsc intymnych, czyli wagin. Często trybadyzm nazywane jest także nożycami lub nożycowaniem (z ang. scissoring). Taka forma zbliżenia może oczywiście prowadzić do orgazmu dwóch stron — głównie za sprawą stymulacji łechtaczki zewnętrznej, która jest niezmiernie mocno ukrwiona.

Tea Bagging

Bardzo ciekawe pojęcie zaczerpnięte w całości z języka angielskiego. W pop-kulturze pojawiło się dzięki kultowemu serialowi „Seks w wielkim mieście”. W jednym z odcinków jedna z bohaterek używa tego pojęcia, czym wprawia swoje przyjaciółki w lekką konsternację. Tea Bagging to swojego rodzaju technika seksu oralnego, która polega na stymulacji jąder (a właściwie moszny) ustami. Nazwa ta jest oczywiście slangowa i ma odwoływać się do zaparzania torebki herbaty w gorącej wodzie.

Uległość

Termin ten ściśle związany jest z praktyką BDSM. Uległość oraz, nierozłączna z nią, dominacja to praktyki seksualne stosowane przez dosyć duże grono osób. Upodobania do przyjmowania pozycji uległej podczas stosunku może wynikać z wielu czynników. Często jednak osoby zajmujące wysokie i odpowiedzialne stanowiska decydują się na uległość w sypialni, by zrzucić z siebie ciężar codzienności. Więcej o uległości i dominacji możemy dowiedzieć się z netfliksowego serialu „Bonding” z 2019 roku, w którym główna bohaterka jest profesjonalną dominą. Twórcy serialu nie tylko opowiadają o specyfice pracy w branży seksualnej, ale także skrupulatnie analizują, kto najchętniej z takich usług korzysta.

Wulwa

Jest to relatywnie nowe słowo w polskim nazewnictwie narządów płciowych. Wulwa określa bowiem zewnętrzne części damskich genitaliów, które często nazywamy także sromem. Srom ma bardzo pejoratywne skojarzenia, ponieważ (według słownika PWN) oznacza on także wstyd i hańbę. Wulwa jest słowem zaczerpniętym z języka angielskiego i zdaje się zdecydowanie lepszym wyborem niż osławiony srom. Na koniec warto zrobić małą anatomiczną przypominajkę — w skład kobiecych zewnętrznych narządów płciowych wchodzą: wargi sromowe, łechtaczkę, wzgórek łonowy cewkę moczową oraz oczywiście ujście pochwy.

 

Dowiedz się:
In-Ty-Mnie: Jak wspierać swój srom?

 

Wibrator

To pojęcie zna chyba każdy! Wibrator to konkretny rodzaj zabawki erotycznej, którego działanie opiera się na wibracjach. Warto podkreślić, że nazwa ta odnosi się do dosyć szerokiej grupy, w której możemy znaleźć dziesiątki modeli. Największą popularnością cieszą się wibratory ciśnieniowe, które oprócz wibracji stosują także delikatne zasysanie łechtaczki zewnętrznej. Pamiętajmy, iż wibratory w zdecydowanej większości służą do stymulacji łechtaczki zewnętrznej! Gadżety erotyczne, których celem jest stymulacja penetracji, to zazwyczaj dildo.

 

Związywanie

Aktywność seksualna często stosowana przy praktykach uległości i dominacji. Najczęściej osoba dominująca związuje osobę uległą, by ograniczyć możliwość ruszania się. Tutaj opcji krępowania jest niezmiernie dużo i wszystko zależy od naszego poczucia komfortu, a także zaawansowania. Jeśli chcemy zacząć przygodę z bondage (z ang. związywanie) warto na sam początek postawić na związywanie rąk za pomocą sznurka lub kajdanek. Osoby początkujące powinny zostawić trochę zapasu na delikatne ruchy, ponieważ całkowite unieruchomienie może być przytłaczające. Z czasem możemy oczywiście zwiększać zacisk lub ilość związanych miejsc, jednak cały czas musimy mieć na uwadze komfort drugiej osoby. Niezbędna w „zabawie” w związywanie jest więc komunikacja.

Zaciski na sutki

Możemy zaliczyć je do pewnego rodzaju gadżetu erotycznego. Ich nazwa w dosyć bezpośredni sposób wskazuje na zastosowanie. Zabawka związana jest z nipple play, czyli (w dosłownym tłumaczeniu) zabawą sutkami. Ta część ciała ma bardzo dużo zakończeń nerwowych, dzięki czemu stymulacja może przynosić niezmiernie satysfakcjonujące efekty. Na początku możemy zapewnić partnerce (bądź partnerowi!) przyjemność przez lekkie ugniatanie, ssanie czy lizanie sutków. Z czasem warto spróbować zacisków na sutki, które w dość intensywny sposób pobudzają zakończenia nerwowe. Oczywiście, zaciśnięcie tego gadżetu powinno być odczuwalne, lecz wciąż komfortowe, niesprawiające bólu. Jeśli mamy ochotę zadbać także o względy estetyczne, można postawić na zaciski ozdobne np: takie połączone łańcuszkiem, które przejmą rolę erotycznej bielizny.

 

Przeczytaj teraz:
Orgazm sutkowy – czym jest i jak go osiągnąć?

TAGI

Studentka psychologii. Najchętniej zajmuje się seksualnością, psychologią oraz tematami tabu. Zaczęło się od pomysłu na podcast youshouldsexitpl, a z czasem przerodziło się w pełnowymiarową pracę nad tekstami dla wielu portali. Inspiracje czerpie z ludzi, rozmów i podróży po świecie.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ