Scones – jaki przepis na brytyjskie bułeczki?
Scones są tak samo uwielbiane przez Anglików jak pączki i jagodzianki w Polsce
Scones to duma Wielkiej Brytanii, a najbardziej Szkotów, którzy jadali je już w XVI wieku. Puchate maślano-mleczne bułeczki scones, które spod strzech trafiły na salony, na myśl przywodzą niespieszne podwieczorki w stylu five o’clock. Brytyjskie bułeczki scones swoją popularność zawdzięczają ulubienicy królowej Wiktorii, księżnej Annie Marii Russell, która w latach 40. XIX w. wprowadziła w Anglii zwyczaj popołudniowego picia herbaty. Słodkie pieczywo jest niezwykle proste w przygotowaniu i można je upiec na wiele sposobów
W Zjednoczonym Królestwie, sconesy są traktowane niemal jak dobro narodowe. Oprócz różnic w wymowie, istnieje też kilka innych niuansów. Irlandzkie scones w odróżnieniu od brytyjskich, zawierają w sobie dodatek maślanki zamiast mleka. Natomiast prawdopodobieństwo zetknięcia się z trójkątnymi bułeczkami jest większe w USA niż w UK, gdzie oryginalne angielskie scones są niemal zawsze okrągłe.
Bułeczki angielskie scones – kiedy i z czym jeść?
– O istnieniu scones dowiedziałam się dopiero podczas swojej drugiej wizyty w Anglii, gdy moi przyszli teściowie zabrali mnie na tzw. Cream Tea, czyli herbatkę połączoną właśnie z degustacją tych maleńkich bułeczek. Słowo „cream” wzięło się stąd, że są serwowane w towarzystwie clotted cream, czyli 55 procentowej śmietany. Dodatkowo do scones podaj się dżem truskawkowy. Angielskie bułeczki scones możemy przygotować na dwa sposoby: przeciąć w pół i najpierw nałożyć śmietanę, a potem dżem (Devon Cream Tea), albo zacząć od dżemu (Cornish Cream Tea). Jeśli zajadacie sconesy w towarzystwie Anglików, zapewne dojdzie między nimi do sprzeczki na temat tego, która metoda jest lepsza i sensowniejsza
– „przestrzega” Justyna Cooper – lektorka języka angielskiego, właścicielka firmy Just English.
– Bułeczki angielskie są nieodłącznym elementem Afternoon Tea, czyli herbaty serwowanej w towarzystwie słodkich i słonych przekąsek, głównie ciasteczek i kanapeczek. Udział w tego typu ceremonii wiąże się zwykle z większymi kosztami, jest to jednak niezapomniane doświadczenie. Jako anglistka staram się edukować czytelników mojego bloga oraz uczestników kursów na temat tego, jak ważnym elementem brytyjskiej kuchni są właśnie bułki angielskie scones. Urocze w swej prostocie, serwowane na ciepło, są tak samo uwielbiane przez Anglików, jak pączki i jagodzianki w Polsce. Żadna wizyta w UK nie powinna się obyć bez ich skosztowania
– mówi Anglistka z Krakowa.
Wypróbuj koniecznie:
Przepis na Królicze ciasto
Czy bułeczki scones mogą być wytrawne?
Dobra wiadomość dla pozbawionych sweet tooth. Sconesy z powodzeniem można serwować na słono. Wystarczy, że do podstawowego przepisu dodasz mniej cukru, a dwie szczypty soli więcej. Jeśli masz ochotę na scones wytrawne, wystarczy, że słodki dodatek w postaci dżemu, rodzynek, żurawiny, czekoladowych dropsów, jagód lub wiśni zastąpisz 75 g startym serem cheddar, szynką, suszonymi pomidorami, szczypiorkiem czy oliwkami. Wytrawne scones smakują wyśmienicie nie tylko zaraz po upieczeniu, ale też po podgrzaniu w tosterze. Zwłaszcza wieczorem!
Scones – przepis
Czas na przepis. Scones w podstawowej formie są bardzo łatwe w wykonaniu. Ich przygotowanie nie zajmie dłużej niż 20 minut. Nigella Lawson zdradziła, że jej sekretnym składnikiem, dzięki któremu angielskie bułeczki wyglądają jakby miały cellulit jest dodatek „cream of tartar”. Kwaśny winian potasu to naturalna substancja stosowana przede wszystkim do nadawania objętości i sztywności ubitej pianie z jaj. Nie jest jednak łatwy do znalezienia w polskich sklepach, dlatego jeśli nie masz go pod ręką, użyj zwykłego proszku do pieczenia – 2 łyżeczki wystarczą na 10 sztuk scones. Przepis Królowej Brytyjskiej Kuchni zobaczysz na stronie nigella.com.
Łatwy przepis na scones z użyciem robota kuchennego
Składniki na 10 sztuk scones:
- 400 g mąki samorosnącej (mąki z proszkiem do pieczenia)
- 20 g masła
- 30 g cukru
- 1 jajko
- 125 g śmietanki
- 125 g mleka
Bułki angielskie – wykonanie:
- Nagrzej piekarnik do 220°C.
- Włóż mąkę i masło do misy i miksuj 10 s / prędkość 9, aż masa będzie wyglądem przypominała okruchy chleba.
- Dodaj cukier, jajka, mleko i śmietankę do misy i mieszaj przez 10 s/ prędkość 4, aż składniki się połączą.
- Wyrabiaj lekko przez 30 sekund w trybie wyrabiania ciasta, aż będzie gładkie.
- Przełóż ciasto na obsypaną mąką powierzchnie i lekko ugnieć do grubości 3 cm. Ciasto będzie bardzo lekkie i klejące. To normalne.
- Wytnij kółka foremką do wycinania bułeczek. Ułóż bułeczki jedna obok drugiej (tak żeby się dotykały) na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
- Posmaruj odrobiną mleka i piecz w piekarniku nagrzanym na 220°C przez 10 do 15 minut.
- Schłodź na kratce, ułożone na czystej ściereczce.Przepis na scones pochodzi z książki „Hoffen chef express. Łatwe gotowanie”.