Sauna fińska – najważniejsze fakty, które warto poznać przed pierwszą wizytą
To coś, od czego można się uzależnić
Korzystanie z sauny nie jest w naszym kraju tak popularne jak chociażby w Skandynawii. Jednak z roku na rok coraz więcej osób postanawia spróbować tej formy terapeutycznego relaksu. Wszystko z powodu doniesień o znakomitym wpływie sauny na zdrowie i samopoczucie. Najpopularniejszym wyborem jest sauna fińska, która stanowi klasyczny i łatwo dostępny rodzaj sauny. Zanim zdecydujesz się z niej skorzystać, to na dobry początek poznaj kilka podstawowych faktów
Skąd ta nazwa?
Sauna fińska to wynalazek ludów pochodzących z regionu Uralu, które przywędrowały na tereny dzisiejszej Finlandii i spopularyzowały tam terapię ciepłem. Wówczas naprzemienne nagrzewania ciała do wysokiej temperatury i gwałtowne ochładzanie miało na celu przede wszystkim zahartowanie organizmu. Zwyczaj ten przyjął się na całym świecie i jest szczególnie popularny w krajach zachodnich, w tym w Polsce.
Ciekawostka:
Samo słowo „sauna” również wywodzi się z języka fińskiego
Jaka temperatura panuje w saunie fińskiej?
Cechą charakterystyczną dla sauny fińskiej, jednoznacznie odróżniającą ją od np. łaźni parowej, jest bardzo wysoka temperatura panująca wewnątrz. W zależności danej sauny, jak również od preferencji korzystających z niej osób, temperatura wynosi od około 60 do nawet 110 stopni Celsjusza. Zaleca się, aby debiutanci nie przesadzali z temperaturą i stopniowo się do niej przyzwyczajali, znajdując optymalną wartość dla siebie.
Jaki jest poziom wilgotności w saunie fińskiej?
Sauna fińska bywa nazywana również sauną suchą, co mówi wiele na temat panujących w niej warunków środowiskowych. W takiej saunie poziom wilgotności nie przekracza 15 procent. W połączeniu z bardzo wysoką temperaturą tworzy to specyficzny mikroklimat, który początkowo może być szokiem dla osób po raz pierwszy korzystających z sauny fińskiej.
To warto wiedzieć
Tak zwany rytuał saunowania wymaga, aby od razu po wyjściu z sauny schłodzić ciało w specjalnym basenie wypełnionym lodowatą wodą, zaczynając od stóp i kończąc na głowie
Sauna fińska a zdrowie
Regularne korzystanie z sauny fińskiej może przynieść liczne korzyści dla zdrowia, w tym:
• wzmocnienie układu odpornościowego,
• wyregulowanie pracy układu hormonalnego,
• detoksykacja organizmu,
• przyspieszenie metabolizmu,
• dogłębne oczyszczenie skóry,
• profilaktyka infekcji górnych dróg oddechowych,
• działanie terapeutyczne w przypadku chorób reumatycznych w okresie bezobjawowym.
Kto nie powinien korzystać z sauny fińskiej?
Korzystanie z sauny fińskiej niewątpliwie ma pozytywny wpływ na zdrowie, natomiast nie w każdym przypadku. Z tego rodzaju sauny nie powinny korzystać osoby mające zaburzenia hormonalne (np. kobiety w okresie menopauzy), osoby z chorobami tarczycy, cierpiące na epilepsję czy zaburzenia psychiczne. Z kolei osoby leczące się na serce (np. z nadciśnieniem) przed wizytą w saunie fińskiej powinny skonsultować się z lekarzem.
Czy w saunie fińskiej trzeba być nago?
Spokojnie, nie jest to wymagane. Kultura przebywania w saunie w stroju Adama i Ewy dotyczy sauny mokrej/łaźni parowej, gdzie ma to związek po prostu z higieną. Do sauny fińskiej wchodzimy w ręczniku i obowiązkowo na nim siadamy. To, czy osoba korzystająca z sauny rozbierze się do naga, narzuci paero czy zostanie w ręczniku jest już kwestią przestrzegania zasad obowiązujących w danej saunie – warto wcześniej zapoznać się z regulaminem.
Jak długo należy przebywać w saunie fińskiej?
Seans w saunie fińskiej jest niezwykle obciążający dla ludzkiego organizmu – szczególnie, jeśli zgodnie z zaleceniami od razu schłodzimy ciało w lodowatej wodzie. Dlatego pojedyncza sesja nie powinna trwać dłużej niż 15 minut. Jeśli tylko poczujesz się źle, to do niczego się nie zmuszaj i po prostu wyjdź z sauny.
Gdzie można skorzystać z sauny fińskiej?
Sauna fińska to bezsprzecznie najpopularniejszy rodzaj sauny, dlatego nie ma raczej problemu z jej znalezieniem – i to zarówno w dużych, jak i mniejszych miastach. Warto natomiast zadbać, aby ten „pierwszy raz” był rzeczywiście udany, komfortowy i stanowił dobry wstęp do regularnego saunowania.
Nasza propozycja? Zabierz bliskich czy znajomych do strefy saun Term BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie poza klasycznymi saunami fińskimi (w tym z bardzo wysoką temperaturą około 110 stopni Celsjusza) można również spróbować np. sauny mokrej i sprawdzić, w której czujesz się lepiej.
Więcej o saunie fińskiej i korzyściach zdrowotnych, jakie można odnieść z saunowania, przeczytasz na stronie https://www.termybukovina.pl/blog/sauny-finskie-czym-sa-jakie-korzysci-dla-zdrowia-przynosi-korzystanie-z-takiej-sauny.