Sapioseksualizm. Czym się charakteryzuje?
Mózg najlepszym afrodyzjakiem, a „mów do mnie… mądrze" podnieca bardziej niż dirty talk podczas miłosnych igraszek?
„Ludzie wiele rzeczy uważają za seksowne. Taniec, muskuły, blond włosy, francuski akcent… Wiesz, co dla mnie jest seksowne? Inteligencja. Mężczyźni, którzy z tobą rozmawiają, a ty nie możesz powstrzymać się od podziwiania ich. Nie ma znaczenia, czy są wysocy, niscy, brzydcy, przystojni. Podnieca mnie to, że rozmawiają ze mną o rzeczach, o których nie mam pojęcia” – zdradza Tokio, bohaterka „Domu z papieru”, hiszpańskiego hitu Netfliksa. To, o czym mówi, można podsumować jednym słowem: sapioseksualizm. Co to? Inaczej: sapiofilia. Pociąg seksualny do intelektu, inteligencji, osób o silnie rozwiniętych umiejętnościach poznawczych. Brzmi znajomo?
Zobacz koniecznie:
IQ jest przereklamowane! 8 typów inteligencji, o których prawdopodobnie nie miałaś pojęcia
Co warto zaznaczyć, sapioseksualizm nie jest orientacją seksualną. Termin, który wciąż jest stosunkowo nowy, odnosi się do preferencji seksualnych, upodobań, które rzutują na to, jak odbieramy atrakcyjność drugiej osoby. Osoba sapioseksualna może być hetero-, homo-, bi- czy paneksualna, a sapioseksualność to niejako cecha podrzędna jej orientacji.
Przy próbie odpowiedzi na pytanie, co to jest sapioseksualizm, powiedzenie, że seks zaczyna się w głowie nabiera nowego znaczenia. U niektórych rzeczywiście tak jest! „Jędrny” mózg dla wielu jest bardziej sexy niż jędrny biust czy pośladki. Nie bez przyczyny Maria Czubaszek mawiała, że mózg to najseksowniejszy męski organ.
(…) sapioseksualność nie polega na tym, że inteligencja jest umieszczana w zestawie pożądanych cech, ale na tym, że stanowi najsilniejszy determinant popędu seksualnego, który odsuwa na bok wszystko inne
– słyszymy na kanale Jarosława Gibasa w filmie pt. „Czy sapioseksualność uratuje ludzkość?”
Co mówią słowniki na temat słowa „sapioseksualizm”? Definicja odsyła do jego etymologii. Po łacinie sapio znaczy wiedzieć, rozumieć, ale też smakować, kosztować. O swojej sapioseksualności (wprost lub między wierszami) mówiły Marilyn Monroe, Sophie Marceau i Blanka Lipińska.
Sapioseksualizm a związki
Gdy w grę wchodzi sapioseksualizm, związki potrafią być naprawdę inspirujące. Fascynacja umysłem i inteligencją partnera często stanowi fundament wzajemnego zrozumienia, silnej więzi emocjonalnej i przywiązania u osób sapioseksualnych. To właśnie intelekt w takich związkach gwarantuje sukces oraz trwałe i udane relacje. Parom sapioseksualnym zależy na nieustannym, dogłębnym poznawaniu i rozumieniu partnera. To proces, który nie ma końca i nigdy się nie nudzi. Rozmowa jest dla nich najlepszą stymulacją umysłu, ale też środkiem do okazania zainteresowania drugiej osobie.
Związki sapioseksualne bazują na wzajemnej aktywności intelektualnej. Ważne są wspólne dyskusje, wymiana myśli czy poglądów, które często stanowią motywację do poszerzania wiedzy i horyzontów. Poprzez rozmowę osoby sapioseksualne budują silną więź intelektualną, która warunkuje pojawienie się fizycznego pożądania. Sapioseksualiście partner przynosi spełnienie nie tylko na poziomie czysto seksualnym, ale przede wszystkim intelektualnym.
Są ludzie, dla których naprawdę mózg, to, co ma do powiedzenia drugi człowiek, ten wszechświat, który wnosi do relacji, jest tym najważniejszym i kluczowym czynnikiem. Ale biorę też pod uwagę, że sapioseksualizmu może być rodzajem buntu, sprzeciwu wobec naszej kultury, która promuje ciała. Kiedy wchodzimy na Instagram, widzimy piękne sylwetki, piękne twarze kobiet i mężczyzn. Dla niektórych osób to już jest po prostu za mało, to jest nudne
– tłumaczy na YouTube Julitta Dębska, psycholożka i coachka relacji.
Sapioseksualizm a tworzenie par – co warto wiedzieć? Osoba sapioseksualna z reguły nie jest zainteresowana szybkimi, przelotnymi czy powierzchownymi znajomościami. Najważniejsza jest dla niej dopasowanie emocjonalne i intelektualne i pod tym kątem szuka partnera. Możliwość otworzenia się przed kimś i głębokie rozmowy potrafią być bardziej intymne niż seks w takich relacjach. Sapioseksualiści często postrzegani są jako osoby przekonane o własnej wyjątkowości, zadufane, więc w początkowych etapach znajomości mogą mieć nieco pod górkę. Jednak gdy już nawiążą z kimś nić porozumienia, z reguły tworzą związki trwałe, o solidnych fundamentach, często na długie, długie lata.
Związki sapioseksualne zazwyczaj powstają w oparciu o starą, długoletnią przyjaźń, w której partnerzy znają się od lat i najpierw połączyła ich przyjemność intelektualnych rozmów, która z czasem przerodziła się w namiętny związek. W takich związkach ma się również unikać gadki szmatki, prowokując partnera czy partnerkę do bardziej intelektualnych rozmów, bo small talk wydaje się im wyłącznie stratą czasu i marnowaniem intelektualnego potencjału
– mówi Jarosław Gibas, odwołując się do artykułu „Top 7 Signs that indicate your partner is sapiosexual”
Sapioseksualizm – upodobania
Co kręci ludzi, które identyfikują się z pojęciem „sapioseksualizm”? Upodobania takich osób oscylują wokół wszystkiego, co w ich przekonaniu świadczy o wysokiej inteligencji. Jednak ponadprzeciętne IQ, obszerna wiedza i umiejętność prowadzenia filozoficznych dysput to nie wszystko. Co jeszcze ceni sapioseksualista, jakie upodobania ma i czego szuka w potencjalnym partnerze? Osoba sapioseksualna na pewno zwróci uwagę na inteligentny humor, cięty dowcip, błyskotliwość, płynność przechodzenia z tematu na temat czy umiejętność prowadzenia rozmowy. Takim ludziom wpadają w oko osoby, które potrafią się wysłowić, są elokwentne, dbają o poprawność gramatyczną i stylistyczną wypowiedzi. Ponadto cechuje je inteligencja emocjonalna oraz wykazują wysokie umiejętności społeczne.
Osoba sapioseksualna może być bardziej zainteresowana dyskusją o filmach, książkach lub społeczeństwie z kimś na pierwszej randce niż próbą zbadania partnera w tańcu lub ocenie po statusie społecznym (…) Rozmowy intelektualne ją podniecają. Debaty lub długie dyskusje wprowadzają w nastrój na seks lub intymność. Połączenie intelektualne można uznać za znacznie skuteczniejszą grę wstępną niż dotyk fizyczny w przypadku osób sapioseksualnych
– słyszymy w filmie na kanale „Nie wiem, ale się dowiem!”
Sapioseksualista zwraca uwagę na nietuzinkowe pasje i zainteresowania. Jeśli brylujesz w towarzystwie, umiesz odnaleźć się w każdej sytuacji, masz wyczucie smaku i roztaczasz aurę wyjątkowości, istnieje duże prawdopodobieństwo, że osoba sapioseksualna weźmie cię na celownik.
Jak rozpoznać osobę sapioseksualna? – test
Jeśli wciąż masz poczucie, że nie wiesz, czym jest i jak się objawia sapioseksualizm, test pomoże rozwiać wątpliwości. Jego twórcy starali się, by był on jak najbardziej rzetelny i wiarygodny. Powstał na bazie prac profesora i badacza różnic indywidualnych, dr Gillesa Gignaca. Pamiętaj jednak, że test na sapioseksualizm nie jest profesjonalną oceną ani rekomendacją, to jedynie podpowiedź.
Czy jesteś sapioseksualna? – test
(Tłumaczenie testu The IDRlabs Sapiosexuality Test (IDR-ST©))
-
- Potrafię docenić dobry wygląd, ale to inteligencja sprawia, że jestem zainteresowany kimś na dłuższą metę.
- Kiedy ktoś mówi bardzo inteligentnie, zwykle sprawia to, że czuję do niego pociąg seksualny.
- Dyskutowanie na temat abstrakcyjnych pojęć podczas randki nie jest dobrym pomysłem
- Jedną z pierwszych rzeczy, o które pytam potencjalnego partnera, są jego zainteresowania intelektualne.
- Wysoki iloraz inteligencji mnie podnieca.
- Dopiero po intelektualnie stymulującej rozmowie z potencjalnym partnerem wykazuję zainteresowanie daną osobą w sensie romantycznym.
- Lubię, gdy kwestionuje się moje opinie i twierdzenia.
- Wolę codzienną wymianę zdań od nerdowskich rozmów.
- Straciłem zainteresowanie kimś, gdy zauważyłem jego brak intelektu.
- Poprawni używana gramatyka i dobre słownictwo mnie podniecają.
- Najczęściej pociągają mnie partnerzy, którzy są inteligentniejsi ode mnie.
- Mógłbym czuć pociąg seksualny do kogoś znacznie mniej inteligentnego ode mnie.
- Myślę, że „inteligentny” to jeden z najlepszych komplementów, jakie mogę komuś dać.
- Atrakcyjna fizycznie osoba o przeciętnej inteligencji nie mogłaby mnie podniecić.
- Przyciągają mnie partnerzy, którzy są oczytani i elokwentni.
- Chętnie uczę się nowych rzeczy od otaczających mnie ludzi.
- Bogactwo i/lub atrakcyjność fizyczna to jedne z moich głównych priorytetów u potencjalnego partnera.
- Aby potencjalny partner zainteresował mnie sobą, niezbędny jest wysoki poziom inteligencji.
Odpowiedź na powyższe pytania pomoże określić, czy jesteś sapiosekualistką. Wypełnij test na stronie https://www.idrlabs.com/sapiosexuality/test.php i dowiedz się, w ilu procentach jesteś (lub nie) osobą sapioseksualną.
Inteligencja emocjonalna a sapioseksualizm
Wbrew pozorom dla osoby sapioseksualnej nie liczy się tylko wysokie IQ, równie ważna jest inteligencja emocjonalna (IE / EQ). Definicja tego słowa powstała w latach 90. XX wieku, a jej twórcami byli absolwenci Harvardu, psychologowie: Peter Salovey i John Mayer.
Odpowiedź na pytanie, co to jest inteligencja emocjonalna, nie jest skomplikowana. Zdolność rozumienia siebie i własnych emocji, kierowania i kontrolowania ich, umiejętność samomotywacji, empatia oraz umiejętności o charakterze społecznym. To wszystko zdaniem psychologa i autora bestselleru „Inteligencja emocjonalna” (1995), Daniela Golemana, obejmuje inteligencja emocjonalna. Co to znaczy? Ten rodzaj inteligencji odgrywa istotną rolę w życiu codziennym, zarówno w sferze osobistej, jak i zawodowej. Może wpływać na sukces w relacjach interpersonalnych, zarządzaniu stresem, podejmowaniu decyzji oraz osiąganiu satysfakcji życiowej.
Inteligencja emocjonalna – cechy, które o niej świadczą:
- empatia
- silnie rozwinięta motywacja wewnętrzna
- asertywność
- umiejętność rozwiązywania problemów i konfliktów
- odporność na stres
- samokontrola (kontrola własnych emocji)
- wysoka samoocena (pozytywne postrzeganie samego siebie)
- silna potrzeba samodoskonalenia
- umiejętność samodzielnego podejmowania decyzji
Koniecznie przeczytaj:
Inteligencja emocjonalna sprawia, że emocje działają dla ciebie, a nie przeciwko tobie