Wednesday, July 24, 2024
Home / POLECAMY  / Samotne czy samodzielne? Prawda o polskich singielkach

Samotne czy samodzielne? Prawda o polskich singielkach

Wolność i życie w pojedynkę czy cieszenie się codziennością w parze?

kobieta odwrócona plecami trzyma w ręce bukiet tulipanów

Życie w pojedynkę czy cieszenie się życiem w parze? Co wybierają Polki? / fot. materiały prasowe

Aplikacja randkowa ZaadoptujFaceta przeprowadziła badanie, w którym zapytała Polki, co myślą o byciu singielkami oraz o ich stosunek do życia w związku. Oto co odpowiedziały

Plusy bycia singielką

Co najbardziej podoba się kobietom w byciu singielką? „Wolność” – podsumowuje jedna z ankietowanych. Jest to słowo silnie zakorzenione w świadomości Polek, kiedy myślą o pozytywnych stronach stanu wolnego. Jednak badanie przeprowadzona przez ZaadoptujFaceta wykazało, że chociaż 75 proc. ankietowanych nie widzi problemu w byciu singlem, to 8 na 10 chciałoby być w poważnym związku.

Powód, dla którego to pragnienie niekoniecznie przekłada się na rzeczywistość, może być dość złożony. Jednym z czynników wskazywanych przez respondentki była przeszłość. Według 60 proc. badanych ich poprzednie związki mogą być powodem przeszkód, zarówno fizycznych jak i psychicznych, w nawiązaniu nowej romantycznej relacji.

Maria Reimão, psycholożka, z którą skonsultowała się aplikacja randkowa ZaadoptujFaceta, wyjaśnia, że

dana osoba może mieć różne oczekiwania co do przyszłego związku ze względu na sposób, w jaki jej zachowanie jest kształtowane przez wcześniejsze doświadczenia.

Dla Polek, które wolą być w parze, psycholog wskazuje, że kluczem do sukcesu jest umiejętność postrzegania rodzącego się związku jako nowej możliwości. – Nie ma żadnych oczekiwań ani norm dotyczących tego, jak powinien on wyglądać – dodaje.

Izolacja społeczna

Poza czynnikami związanymi z przeszłością, blokada emocjonalna spowodowana wymuszonym dystansem społecznym podczas pandemii może wyjaśniać trudności, które towarzyszą 41 proc. respondentek podczas komunikowania się z nowymi osobami. Tendencje te potwierdzają ostatnie badanie, które ostrzegają o negatywnych skutkach izolacji dla naszej zdolności do interakcji z innymi.

 

Może zainteresuje cię też: Miłość, seks i pieniądze czyli jak (prawie) dałam się oszustowi z Tindera

 

W związku z tym, że tempo interakcji społecznych będzie stopniowo powracać do „normalnego” stanu, może być konieczne podjęcie świadomych wysiłków w kierunku do nawiązywania kontaktów, które mogą prowadzić do stworzenia pożądanego rodzaju związku, zwłaszcza w sferze miłości.

Oferując możliwość przeżywania związku, który zaczyna się cyfrowo, a kończy fizycznie, aplikacje randkowe są praktyczną alternatywą w tej nowej normalności.

Inicjowanie takich spotkań na odległość może ułatwić interakcję i być płynnym sposobem na nawiązywanie nowych kontaktów

– komentuje Rocio Cardosa, specjalistka aplikacji randkowej ZaadoptujFaceta.

Pożegnanie z presją społeczną

Całe szczęście, presja społeczna nie jest już problemem dla Polek, które w większości (64 proc.) stwierdziły, że nie czują się pod presją związaną z byciem singielką i w pełni w pełni akceptują swój stan wolny.

– W tym miejscu należy zauważyć, że 28 proc. respondentek stwierdziło, że woli żyć samotnie – podsumowuje Rocio Cardosa.

 

Przeczytaj koniecznie: Czego się boi singielka po 30?

TAGI
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Arleta 23 listopada, 2021

    Każdy ma inaczej, ja osobiście potrzebuję drugiej osoby obok siebie…dobrze że są portale randkowe, bo przy obecnym tempie życia nie znalazłabym czasu na tradycyjny “odsiew” potencjalnych partnerów, a tak piszę z ludźmi np na crushly, jeżeli rozmowa się nie klei to odsyłam gagatka z kwitkiem.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ