Opalona skóra jest marzeniem wielu osób. Opalenizna podkreśla urodę, sprawia, że ciało wygląda smukło i młodo. Niestety, opalanie nie jest zdrowe, a długie przebywanie na słońcu niesie z sobą ryzyko zachorowania na groźne choroby. Pod wpływem promieni słonecznych skóra szybciej się starzeje, pojawią się na niej przebarwienia i zmarszczki. Ale jest sposób, aby cieszyć się opalenizną, a nie narażać się na skutki szkodliwego działania słońca. Można zastosować samoopalacze. Jak je stosować? Co zrobić, aby uzyskać naturalny efekt letniej opalenizny?
Co to jest samoopalacz?
Samoopalacze, czyli inaczej słońce w tubce, to kosmetyki, za pomocą których można osiągnąć efekt opalanej skóry. Zawierają mieszaninę dihydroksyacetonu i erytrozy, czyli cząsteczek cukru, które naturalnie występują w ludzkim ciele. Cząsteczki wchodzą w reakcje z białkami i aminokwasami występującymi na skórze i powodują efekt opalenizny.
Jaki samoopalacz wybrać?
Wybór samoopalaczy jest bardzo duży. Występują w różnej formie, dostępne są balsamy, kremy, pianki i spraye samoopalające. Szeroki wybór oferuje m.in. Dr.Max Drogeria. Warto wypróbować różne produkty i wybrać ten, który nam najbardziej odpowiada. Bardzo ważne, aby samoopalacz dopasować do karnacji. Dostępne są produkty do cery jasnej, średniej i ciemnej. Osoby o jasnej karnacji nie powinny wybierać produktów przeznaczonych do ciemnej skóry, ponieważ pojawi się ciemny, nienaturalny efekt maski. Kosmetyk przeznaczony do skóry jasnej, użyty na ciemnej sprawi, że skóra będzie wyglądać żółto.
Należy pamiętać, aby nie stosować do twarzy i ciała tych samych produktów. Skóra na twarzy jest cieńsza i delikatniejsza, dlatego kosmetyki muszą mieć lżejszą konsystencja. Warto jednak zostać przy tej samej marce, dzięki temu odcień opalenizny pozostanie taki sam. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z samoopalaczami mogą zacząć od stosowania balsamów brązujących, które stopniowo i delikatnie przyciemnią skórę.
Jak stosować samoopalacze?
Aby samoopalacz wywołał efekt naturalnej opalenizny, bez smug i zacieków, musi być odpowiedni użyty. Ważne jest prawidłowe przygotowanie skóry. Dzień wcześniej warto wykonać peeling, który pozwoli pozbyć się martwego naskórka i sprawi, że skóra będzie miękka i gładka. Przyda się również depilacja, ponieważ na gładkiej skórze łatwiej będzie nałożyć preparat. Warto również zadbać o prawidłowe nawilżenie skóry, nawodniona skóra lepiej przyjmie samoopalacz. Produkt należy stosować według instrukcji podanej przez producenta. Kremy powinno nakładać się okrężnymi ruchami, można również zastosować rękawice, przeznaczone do aplikacji samoopalaczy. Aplikację należy zacząć od dołu do góry, szczególną uwagę zwracając na łokcie, pięty i kolana, czyli miejsca, gdzie skóra jest grubsza. Po nałożeniu kosmetyku trzeba pozwolić, aby się dobrze wchłonął. Zazwyczaj trwa to kilkanaście minut, w tym czasie lepiej nie wkładać jasnych ubrań. Na twarz należy nałożyć cienką warstwę kosmetyku, dbają, aby krem nie zebrał się w okolicach skrzydełek nosa czy przy brwiach.
Preparaty samoopalające pozwalają uzyskać efekt pięknie opalanego ciała, niezależnie od pory roku i bez potrzeby wystawiania skóry na słońce. Skóra wygląda promiennie, a kolor maskuje drobne żyłki czy inne niedoskonałości. Nowoczesne kosmetyki ładnie pachną i nawilżają skórę, dlatego można je bezpiecznie stosować.