Sunday, June 16, 2024
Home / Kultura  / Saharyjskie dni

Saharyjskie dni

Sanmao to jedna z najbardziej znanych tajwańskich pisarek. Jej utwory i postać ze względu na swą wyjątkowość obrosły już legendą w świecie literatury chińskojęzycznej. Tłem utworu są tajemnicze piaski Sahary   Autobiograficzna podróż „ […] Po raz pierwszy

Sanmao, autorka autobiograficznej książki "Saharyjskie dni"

Sanmao – jedna z najbardziej znanych tajwańskich pisarek / fot. materiały prasowe

Sanmao to jedna z najbardziej znanych tajwańskich pisarek. Jej utwory i postać ze względu na swą wyjątkowość obrosły już legendą w świecie literatury chińskojęzycznej. Tłem utworu są tajemnicze piaski Sahary

 

Autobiograficzna podróż

„ […] Po raz pierwszy zobaczyłam ten lud, który lubi ubierać się zawsze w ciemnoniebieskie szaty. Dla mnie było to wejście w krainę baśni z innego świata. Wiatr przywiewał w naszą stronę odgłosy śmiechu bawiących się dziewczynek. Gdzie są ludzie, tam czas płynie nad wyraz żywo i ciekawie. W tym zapadłym, zacofanym i zabiedzonym miejscu życie rozkwitało równie bujnie, jak gdzie indziej, nie walczyło resztką sił o przetrwanie. Dla ludów pustyni warunki i koleje życia w takim środowisku były czymś zupełnie normalnym. Gdy patrzyłam na unoszące się dymy z palenisk, wydawało mi się, że żyją tu sobie jak u pana Boga za piecem. Uważam, że nieskrępowane niczym życie jest cywilizacją ducha. […]”

 

Okładka pierwszego polskiego przekładu książki Sanmao "Saharyjskie dni"

Pierwszy polski przekład książki „Saharyjskie dni”

 

Niektóre z jej opowiadań sukcesywnie ukazywały się w przekładach na angielski, wietnamski, francuski i czeski. Utwory Sanmao zdecydowanie podbiły arenę międzynarodową.

 

W „Saharyjskich dniach”, pierwszym polskim przekładzie literatury tajwańskiej, żywym i energicznym piórem wzbudza w czytelnikach tęsknotę do piasków pustyni. Jej opowiadania należą dziś do klasyki literatury podróżniczej, a historia związku z ukochanym Josém zyskały sobie zachwyt i uznanie.

 

Wydawnictwo Kwiaty Orientu

www.kwiatyorientu.com
www.sklep.kwiatyorientu.com

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ