Monday, September 16, 2024
Home / Uroda  / S.O.S. dla twojej skóry. Sprawdzone patenty kosmetolożek na awaryjne problemy

S.O.S. dla twojej skóry. Sprawdzone patenty kosmetolożek na awaryjne problemy

Sprawdź. jak możesz skutecznie i szybko sobie pomóc

Kobieta w ręczniku na głowie trzyma w dłoni maszynkę do golenia

Nie panikuj. Wypróbuj sprawdzone sposoby na skórne dramaty / fot. Canva

Twoja skóra nagle postanawia zastrajkować?
Zamiast lśniącej i zdrowej cery, budzisz się z niespodziewanym wysypem pryszczy, podrażnieniami po depilacji albo „worami” pod oczami.
Brzmi znajomo? Niespodziewane problemy skórne nie są rzadkością, a ich przyczyny mogą być różne. Nie panikuj! Znam sprawdzone, szybkie i skuteczne sposoby, by uratować skórę w nagłych przypadkach

 

Niechciane wypryski

trądzikowa mapa twarzy - czoło

O czym mogą świadczyć pryszcze na czole? Przyczyny mogą być związane z zaburzoną równowagą układu trawiennego / fot. Canva

Każda z nas doświadczyła tego, kiedy tuż przed ważnym wydarzeniem pojawia się ten niechciany, czasem bolesny pryszcz.
Co można z tym zrobić na ostatnią chwilę?

1. Kompres z lodem

Zacznij od schłodzenia zmiany skórnej. Przykładanie kostki lodu do zmienionego miejsca przez kilka minut zmniejsza stan zapalny i obrzęk. Niska temperatura okładu pomaga także zamknąć pory i zredukować widoczność pryszcza.

2. Maść z kwasem salicylowym

Na rynku dostępnych jest wiele punktowych maści zawierających kwas salicylowy. Ten kwas ma właściwości, które skutecznie wysuszają wypryski. Wystarczy nałożyć odrobinę na zmianę skórną i zostawić na kilka godzin lub na całą noc. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić z tą aplikacją, nie dotknąć zdrowej skóry i nie przedłużać czasu, bo to z kolei może podrażnić skórę.

3. Plastry na wypryski

To rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność. Plastry hydrożelowe z kwasem salicylowym lub olejkiem z drzewa herbacianego lecząca miejscowy stan zapalny, chronią również skórę przed dalszym podrażnieniem. Wystarczy, że nakleisz plasterek na noc, a rano zobaczysz wyraźną poprawę.

4. Pasta z kurkumy

Kurkuma ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Wymieszaj odrobinę kurkumy z wodą lub miodem, nałóż na wyprysk i zostaw na kilka minut. Pamiętaj, że skóra może się lekko na zabarwić, bo kurkuma ze swoim intensywnym żółtym kolorem ma takie właściwości.

5. Olejek z drzewa herbacianego

To naturalny i jednocześnie bardzo skuteczny sposób na walkę z wypryskami. Olejek ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne i jest idealnym rozwiązaniem na nocną walkę z niechcianą zmianą skórną.
Nałóż kroplę olejku na patyczek kosmetyczny i delikatnie wetrzyj w zmienione miejsce.

 

Przeczytaj koniecznie:
Trądzikowa mapa twarzy – poznaj najczęstszy powód problemów

 

Przebarwienia i zaczerwienienia. Jak je ukryć i leczyć?

przebarwienia skóry na kobiecej twarzy

Jak latem ochronić się przez przebarwieniami? / fot. AdobeStock

Przebarwienia to czasami prawdziwa zmora – pojawiają się nagle i znikają powoli. Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z czerwonymi plamami po wypryskach, czy z hiperpigmentacją – brązowymi przebarwieniami, istnieją sposoby na szybkie ich zamaskowanie.

1. Korektory z zielonym pigmentem

Jeśli potrzebujesz natychmiastowego efektu, postaw na korektor, który ma zielony kolor.
To właśnie one neutralizują zaczerwienienia i sprawiają, że kolor Twojej skóry wygląda bardziej jednolicie. Delikatnie wklep korektor w zaczerwienione miejsce, a następnie nałóż swój ulubiony podkład.

2. Serum z witaminą C

Witamina C, znana ze swoich właściwości rozjaśniających, pozwala zredukować przebarwienia. Trzeba ją jednak stosować regularnie i pamiętać o filtrach przeciwsłonecznych.
Ponieważ witamina C jest fotoczuła, lepiej stosować ją na noc. By jej działanie mogło być skuteczne należy pamiętać, że stężenie witaminy C w produkcie powinno być powyżej 8%.

3. Kwas azelainowy

Kwas azelainowy jest idealny do walki z przebarwieniami i nierównym kolorytem skóry. Ma działanie przeciwzapalne i rozjaśniające.
To właśnie czyni go skutecznym nie tylko w leczeniu zarówno przebarwień potrądzikowych, ale również plam posłonecznych.

4. Maseczki z glinki

Glinki działają oczyszczająco, regulują wydzielanie sebum i łagodzą stany zapalne. Szczególnie zielona i czerwona. Wystarczy zastosować 10-15 minut z takiej maseczki raz w tygodniu, by zauważyć poprawę w kolorze i strukturze skóry.

5. Peelingi enzymatyczne

Delikatne peelingi, które usuwają martwe komórki naskórka, mogą pomóc wyrównać koloryt skóry i zmniejszyć widoczność przebarwień. Unikaj jednak peelingów mechanicznych, które mogą podrażnić wrażliwą skórę i pogorszyć stan zaczerwienień.

S.O.S. dla przesuszonej i podrażnionej skóry

kobieta nakłada krem na przesuszoną skórę twarzy

Przesuszona skóra to zmora zimowej aury / fot. AdobeStock

Zbyt agresywne kosmetyki, zła dieta i zmieniające się warunki pogodowe to najczęściej wpływające na skórę czynniki, które mogą prowadzić do szybkiego przesuszenia naszej skóry. Jak sobie z tym skutecznie poradzić?

1. Maseczki nawilżające w płachcie

Są prawdziwym wybawieniem dla przesuszonej skóry. Nasączone intensywnie nawilżającymi składnikami, szybko przenikają w głąb skóry, przywracając jej nawilżenie i blask.

2. Kremy z ceramidami

Ceramidy to naturalne składniki budulcowe, które pomagają w odbudowie bariery ochronnej naszej skóry. Krem z ceramidami pozwoli szybko przynieść ulgę i wrócić do formy przesuszonej skórze.

3. Olejki do twarzy

Naturalne oleje, np. arganowy, jojoba czy z pestek malin, to prawdziwe bomby nawilżające. Kilka kropli wmasowanych w skórę przed snem sprawi, że rano twarz będzie wyglądać na bardziej nawilżoną i wypoczętą.

4. Aloes

Żel z aloesu to jedno z najlepszych naturalnych rozwiązań na podrażnioną skórę. Działa łagodząco, nawilżająco i przyspiesza regenerację. Możesz go stosować samodzielnie lub jako bazę pod krem.

 

Zobacz:
Żel aloesowy – jak stosować na ciało, twarz i włosy?

 

5. Unikaj gorącej wody

Gorący prysznic często wydaje się kuszący, szczególnie zimą, kiedy bardziej potrzebujemy ciepła i relaksu. Jest on jednak jednym z głównych winowajców, odpowiedzialnych za przesuszenie naszej skóry. Wybieraj raczej letnią wodą i delikatne kosmetyki. Dzięki temu nie naruszysz naturalnej bariery lipidowej skóry.

Podrażnienia po depilacji i goleniu

jak golić truskawkowe nogi

Truskawkowe nogi po goleniu mogą występować u osób z wrażliwą skórą/ zdj. Canva

Czerwone krostki, swędzenie, a czasem nawet ból po depilacji lub goleniu. Znasz to, prawda?
Na szczęście istnieją sposoby, by temu zapobiec i szybko się tego pozbyć.

1. Złuszczanie przed depilacją

Przed depilacją warto wykonać sobie delikatny peeling, który usunie martwe komórki naskórka i jednocześnie będzie zapobiegawczym krokiem dla wrastania włosków. Dzięki temu skóra będzie gładsza, a sam proces depilacji mniej bolesny.

2. Żele chłodzące po depilacji

Świetne będą produkty zawierające mentol, aloes lub pantenol, bo przynoszą ulgę podrażnionej skórze. Jeśli zastosujesz je zaraz po depilacji pomożesz sobie złagodzić podrażnienia i zapobiegniesz powstawaniu czerwonych, nieestetycznych krostek.

3. Olejek z drzewa herbacianego

To prawdziwy ratunek na podrażnienia po depilacji. Wystarczy kilka kropli wymieszać z odrobiną oleju nośnego, na przykład kokosowego, i delikatnie wmasować w podrażnioną skórę. To ukoi ból i zapobiegnie infekcjom.

4. Zastosowanie zimnych okładów

Po depilacji czy goleniu skóra może być ciepła i zaczerwieniona. Zastosowanie chłodnego kompresu szybko złagodzi te objawy, bo zimno zwęża naczynia krwionośne, redukuje zaczerwienienie i obrzęk, no i przede wszystkim przynosi ulgę w nieprzyjemnych odczuciach po depilacji.

5. Kremy łagodzące z alantoiną i pantenolem

Alantoina i pantenol to składniki znane z tego, że potrafią zadziałać łagodząco i regenerująco. Kremy zawierające te substancje odbudowują uszkodzoną barierę ochronną skóry i przyspieszają proces gojenia. Możesz stosować je bezpośrednio po depilacji i goleniu i przedłużyć ich używanie jeszcze przez kilka kolejnych dni.

Opuchlizna i cienie pod oczami. Jak natychmiast odświeżyć spojrzenie?

Cienie pod oczami

Cienie pod oczami mogą skutecznie popsuć humor / fot. Unsplash

Opuchnięte powieki i ciemne cienie pod oczami to koszmar, z którym nierzadko zmaga się niejedna z nas. Takie przygaszone spojrzenie potrafi zrujnować wygląd nawet najbardziej zadbanej cery. Co zrobić żeby szybko przywrócić świeżość spojrzeniu?

1. Chłodne okłady z zielonej herbaty

Zielona herbata ma właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Zaparz dwie torebki, ostudź je w lodówce, a następnie połóż na zamknięte powieki na około 10-15 minut. Chłód okładów pomoże zmniejszyć Ci opuchliznę, a antyoksydanty zawarte w herbacie zredukują widoczność cieni pod oczami.

2. Plastry z ogórka

Klasyczny, stary sposób, ale nadal aktualny i skuteczny. Ogórek ma właściwości nawilżające i chłodzące a to czyni go idealnym rozwiązaniem na opuchniętą skórę powiek. Połóż plastry na powieki na 10 minut, szybko odświeżysz skórę wokół oczu. Okład zadziała jeszcze korzystniej, jeśli włożysz go na kilkanaście minut wcześniej do lodówki.

3. Kremy i maski z kofeiną

Kofeina to składnik, który działa jak „wymazywacz” cieni pod oczami. Poprawia mikrokrążenie, zmniejsza opuchliznę i sprawia, że spojrzenie staje się jaśniejsze a oczy wyglądają na bardziej wypoczęte. Jeśli wybierzesz kremy, które oprócz kofeiny zawierają również składniki nawilżające, dodatkowo zadbasz o pielęgnację delikatnej skóry wokół oczu.

4. Masaż lodowym wałkiem

Wałek do twarzy schłodzony w lodówce to jeden z najlepszych trików pomagających szybko zmniejszyć opuchliznę wokół oczu. Delikatny masaż zimnym wałkiem zredukuje opuchnięcia i poprawi krążenie, pomagając ci tym samym rozjaśnić cienie pod oczami. Stosuj go codziennie rano, aby zapewnić sobie świeży wygląd przez cały dzień.
Zamiast wałka świetnie sprawdza się także schłodzone w lodówce żelowe okulary.

5. Kompres z mleka

Mleko zawiera kwas mlekowy, który delikatnie złuszcza skórę i posiada właściwości kojące. Nasącz dwa waciki zimnym mlekiem, połóż je na powieki i odpocznij przez 10 minut. Efekt? Widocznie zmniejszone cienie i opuchlizna i do tego skóra staje się jaśniejsza i bardziej nawilżona.

Poparzenia słoneczne. Jak szybko ukoić skórę?

Kobieta opala się w pomarańczowym dwuczęściowym kostiumie kąpielowym i czarnym kapeluszu na głowie

Słońce. Wróg czy przyjaciel? /fot. Unsplash, autor: Arturo Rivera

Jeśli zapomnisz o kremie z filtrem, spędzając kilka godzin na słońcu, efekty mogą być przykre i bolesne. Poparzenia słoneczne to nie tylko nieprzyjemne doświadczenie, mogą również prowadzić do długotrwałych uszkodzeń skóry. Czasami jednak to się wydarza. Co zatem robić, kiedy już do nich dojdzie?

1. Chłodne kąpiele

Pierwszym krokiem w walce z poparzeniami słonecznymi jest ochłodzenie skóry. Weź chłodną (nie zimną!) kąpiel, aby obniżyć temperaturę ciała i złagodzić ból. Dodaj do wody kilka łyżek octu jabłkowego lub sody oczyszczonej. to może pomóc w złagodzeniu pieczenia.

2. Aloes

Żel z aloesu to must-have w każdej kosmetyczce latem, bo w przypadku poparzeń słonecznych, działa jak naturalny opatrunek – chłodzi, nawilża i przyspiesza gojenie skóry. Nakładaj go obficie na poparzone miejsca i powtarzaj aplikację co kilka godzin.

3. Kremy z hydrokortyzonem

Jeśli poparzenie jest bardzo bolesne i towarzyszy mu silny stan zapalny, krem z hydrokortyzonem przyniesie szybką ulgę. Działa przeciwzapalnie i zmniejsza obrzęk, jednak nie stosuj go dłużej niż przez kilka dni bez konsultacji z lekarzem. To jednak lek i wymaga większej medycznej dyscypliny i kontroli.

4. Picie dużej ilości wody

Poparzeniom słonecznym często towarzyszy odwodnienia organizmu, dlatego tak ważne jest picie dużej ilości wody latem. Regularne nawadnianie od wewnątrz może zapobiec przykrym efektom nadmiaru ciepła, ale przede wszystkim przyspieszy regenerację skóry i pomoże jej wrócić do normy.

 

Dowiedz się:
Ile powinno się pić wody dziennie?

 

5. Mleko lub jogurt

Te proste produkty mleczne mogą ci pomóc w złagodzeniu bólu spowodowanego poparzeniami. Nasącz wacik mlekiem lub jogurtem i nałóż na poparzoną skórę pozostawiając na ok.15 minut. Mleko zawiera białka i tłuszcze, które tworzą na skórze ochronną warstwę, a kwas mlekowy przyspiesza jej regenerację. Podczas tego pomocnego kompresu, mleko może zważyć się na twoim ciepłym ciele, ale to norma.

Twoje problemy skórne mogą wydawać się czasem katastrofą, zwłaszcza gdy szczególnie zależy ci na dobrym wyglądzie. Na szczęście poznałaś już wiele sprawdzonych metod, które pozwolą ci szybko uporać się z takimi niechcianymi sytuacjami. Pamiętaj, że kiedy sięgasz po te rozwiązania, ważne jest by działać nie tylko szybko, ale przede wszystkim z głową.

 

Bibliografia:
1. Green, J. (2018). The Healing Power of Aloe Vera. New York: Nature’s Best Publishing.
2. Brown, R. (2020). Essential Oils in Skincare. London: SkinDeep Press.
3. Smith, L. (2019). The Role of Vitamin C in Dermatology.Journal of Cosmetic Science, 71(4), 300-315.
4. Jones, P. (2021). Hydration and Skin Health. International Journal of Dermatology, 60(2), 102-110.
5. Doe, J. (2022). Rapid Solutions for Acne and Breakouts.American Dermatology Review, 45(3), 210-225.
TAGI
top

Właścicielka salonu Beauty, trenerka, linergistka. Autorka publikacji o tematyce psychologiczno-społecznej. Prowadzi blog www.na-nowo.pl. Ukończyła m.in. Psychologię Przywództwa i Beauty Coach Academy. Studentka psychologii na WSB National Louis University. Uwielbia pracę z ludźmi. Szczęśliwa mama i babcia. Fascynatka podróży i kuchennych wariacji.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ