Wednesday, May 31, 2023
Home / Kultura  / Film  / Rusza Mastercard Off Camera 2023. Filmowy hołd dla odważnych kobiet

Rusza Mastercard Off Camera 2023. Filmowy hołd dla odważnych kobiet

Bardzo kobieca edycja Mastercard Off Camera

Kadr z filmu „Nezouh” / fot. materiały prasowe Masterdard Off Camera

W piątek, 28 kwietnia 2023 r. w Krakowie rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard Off Camera. Tegoroczna, 16. edycja będzie bardzo kobieca. Nowością będzie specjalna nagroda – Female Voice, z kolei widzowie zobaczą sekcję „Herstorie”, która wywróci do góry nogami normy genderowe

 

Nagroda Female Voice na Mastercard OFF CAMERA

W czasie szesnastej edycji Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA po raz pierwszy zostanie przyznana Nagroda Female Voice. To wyróżnienie dla odważnych i wybitnych kobiet filmu. Jej fundatorami są Bank BNP Paribas i Mastercard. 

Nagroda Female Voice dla Kobiet Filmu jest przyznawana wybitnie uzdolnionym kobietom, które na co dzień aktywnie działają w polskiej branży filmowej. Są ambitne, kreatywne, skuteczne. Wyróżnienie ma na celu wspieranie kobiet w realizowaniu ich artystycznych projektów i zawodowych planów w mocno zmaskulinizowanym świecie kina. Co roku nominowanych będzie pięć twórczyń, a laureatka będzie wybierana przez Jury Konkursu Polskich Filmów Fabularnych. 

 

Może też cię zainteresuje:
15 bohaterek filmów i seriali, które kochamy za „womenpower”

Nie tylko prestiż. 50 tys. złotych dla ambitnej

Po raz pierwszy Nagroda Female Voice zostanie wręczona w czasie 16. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA, a została ogłoszona przez Katarzynę Figurę podczas 15. edycji Festiwalu. Nagroda jest ufundowana przez Bank BNP Paribas i Mastercard, a jej wysokość to aż 50 000 zł.  

W tym roku sporo uwagi podczas Mastercard OFF CAMERA poświęcamy kobietom

– twórczyniom, które nie boją się iść pod prąd i skutecznie realizują swoje zawodowe plany. W sekcji „Herstorie”, którą przygotował nasz Dyrektor Artystyczny Grzegorz Stępniak wraz ze swoim zespołem, prezentujemy produkcje, które nie tylko stawiają kobiety w samym centrum filmowych opowieści. Pokazujemy obrazy, które zostały stworzone przez bezkompromisowe reżyserki

– zapowiada Magda Sroka, Dyrektorka Kreatywna Festiwalu. Zauważyliśmy jednak, że w świecie kina brakuje wyróżnienia, które da kobietom filmu nie tylko siłę i prestiż, ale także środki, by realizować swoje ambitne plany. Dlatego wartość nagrody to aż 50 000 zł – zwraca uwagę Sroka.

Dla Banku BNP Paribas wzmacnianie pozycji kobiet to jedno z priorytetowych zadań w ramach Celów Zrównoważonego Rozwoju Agendy 2030. Wynikiem połączenia społecznej odpowiedzialności oraz naszej pasji do kina jest to wyróżnienie dla odważnych twórczyń. Wszystkie nominowane do tegorocznej, pierwszej Nagrody Female Voice kobiety filmu to niezwykle utalentowane i wyznaczające trendy artystki. Mam nadzieję, że to wyróżnienie będzie zachętą do dalszej kreatywnej pracy i tworzenia kolejnych, wybitnych dzieł

– mówi Małgorzata Wasiuk, dyrektorka Departamentu Strategii Marki i Aktywizacji w Banku BNP Paribas.

 

Nominowane do Nagrody Female Voice: 

Anna Jadowska, reżyserka, „Kobieta na dachu”
Agnieszka Dziedzic, producentka, „Niebezpieczni dżentelmeni”
Katarzyna Sarnowska, scenarzystka, „Miało cię nie być”
Ita Zbroniec-Zajt, operatorka, „Kobieta na dachu”
Klaudia Śmieja-Rostworowska, producentka, „Silent Twins”

Nagroda zostanie wręczona w czasie Gali Zamknięcia Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA w dniu 6 maja 2023 roku w Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego Centrum Kongresowego ICE Kraków.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Mastercard OFF CAMERA (@mastercardoffcamerafestival)

 

HERSTORIE – bezkompromisowe bohaterki i reżyserki

W ramach Mastercard OFF CAMERA filmy prezentowane są w ośmiu sekcjach: czterech głównych oraz czterech tematycznych. Te ostatnie co roku przygotowywane są w odniesieniu do najbardziej aktualnych tematów, które podejmowane są przez świat kina oraz ogólnie – w społeczeństwie.

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że wciąż tkwimy w na wskroś patriarchalnym i szowinistycznym społeczeństwie. I chociaż ostatnie kilka lat przyniosło wiele pozytywnych, kulturowych zmian, zainicjowanych przez ruchy spod znaku #metoo i #timesup, kobiety wciąż znajdują się na marginalizowanych pozycjach; w pracy, rodzinie czy wreszcie – na dużym ekranie. Specjalna tematyczna sekcja Mastercard OFF CAMERA nie tylko stawia je w samym centrum filmowych opowieści, ale prezentując produkcje stworzone przez bezkompromisowe reżyserki, które wywracają do góry nogami normy genderowe.

Filmy z sekcji „Herstorie”

Egzotyczna sceneria stolicy Nikaragui i… ogromne wysypisko śmieci, u stóp którego mieszka Lilibeth ze swoją jedenastoletnią córką Marią. W „Daughter of Rage” zobaczymy nielegalną pracę nieletnich, codzienną walkę o przetrwanie i nieskrępowaną dziecięcą wyobraźnię, która daje szanse na dostrzeżenie odrobiny światła i piękna.

Pełnometrażowy debiut cenionej australijskiej artystki wizualnej Del Kathryn Barton pt. „Blaze” to poruszająca opowieść o dwunastoletniej dziewczynce, która doświadcza głębokiej traumy. To historia o wrażliwości dziecięcego umysłu, ale i zaskakujących mechanizmach obronnych, w jakie jest on wyposażony.

Tłem akcji filmu pt. „Nezouh” syryjskiej reżyserki Soudade Kaadan jawi się konflikt zbrojny w ogarniętym wojną Damaszku. Jest to jednak równocześnie pełna ciepła historia o wolności i marzeniach czternastolatki i jej rodziców, którzy mieszkają w budynku poważnie uszkodzonym przez pocisk.

Zrealizowany z udziałem naturszczyków, pełen niezwykłych kaskaderskich popisów fabularny debiut francuskiej reżyserki Loli Quivoron pt. „Rodeo” to „Easy Rider” na miarę dzisiejszych czasów. Zakochana w prędkości Julia, motocyklowy gang i cena, którą trzeba ponieść, gdy podejmuje się trudne i zaskakujące decyzje. 

TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ