Rozwój dziecka w brzuchu mamy a prawidłowa dieta
Czy prawidłowa dieta przyszłej mamy ma wpływ na rozwój prenatalny dziecka? Oczywiście, ponieważ dziecko potrzebuje takich samych składników odżywczych jak dorosły człowiek, a przez to, że intensywnie się rozwija, niekiedy potrzebuje ich znacznie więcej. Co
Czy prawidłowa dieta przyszłej mamy ma wpływ na rozwój prenatalny dziecka? Oczywiście, ponieważ dziecko potrzebuje takich samych składników odżywczych jak dorosły człowiek, a przez to, że intensywnie się rozwija, niekiedy potrzebuje ich znacznie więcej. Właściwa dieta nastręcza czasem niektórym kobietom sporo trudności, bowiem nierzadko muszą wręcz zrewolucjonizować swój dotychczasowy jadłospis. Co powinno być zatem głównym składnikiem diety ciężarnej, a czego powinna ona unikać?
Produkty zakazane
Aby umożliwić nienarodzonemu dziecku prawidłowy rozwój, należy wyeliminować z diety wszelkie produkty, podwyższające poziom cholesterolu we krwi. Odkładanie się złogów miażdżycowych w świetle drobnych naczyń krwionośnych, może prowadzić do niedotlenienia organizmu zarówno matki i dziecka. Należy tu zaznaczyć, że rozwijający się mózg maluszka jest szczególnie wrażliwy na niedostatek tlenu. Dobrze byłoby zrezygnować także z produktów, które uniemożliwiają lub utrudniają przyswajanie wapnia, który jest jednym z głównych minerałów, stanowiących budulec układu kostnego. Wchłanianie tego minerału może zostać znacząco utrudnione przez gotowe dania typu instant, alkohol, mocną kawę i herbatę, ale również przez napoje gazowane, szczególnie typu cola. Warto też wystrzegać się spożywania surowego mięsa, gdyż może ono być źródłem niebezpiecznego (zwłaszcza w ciąży) pasożyta – Toxoplasma gondii.
Produkty zalecane
Kwas foliowy jest jednym z najbardziej potrzebnych składników, aby rozwój nienarodzonego dziecka przebiegał prawidłowo. Związek ten odpowiada między innymi za mielinizację komórek nerwowych, wpływa również na prawidłowe podziały komórkowe w obrębie cewy nerwowej. Wszelkie niedobory kwasu foliowego w organizmie mamy, powodują powstawanie szeregu wad rozwojowych u dziecka, na przykład rozszczepu kręgosłupa, czy przepukliny mózgowo – rdzeniowej.
Dzienne zapotrzebowanie na foliany bardzo trudno jest pokryć, stosując tylko odpowiednią dietę, ponieważ u blisko 50 proc. kobiet pojawia się defekt, który uniemożliwia wchłonięcie tego rodzaju związku z produktów żywnościowych. Dlatego lekarze specjaliści zalecają ciężarnym uzupełnienie jadłospisu suplementem witaminowym Femibion, którego głównym składnikiem jest metafolina, czyli łatwo przyswajalna forma kwasu foliowego.