![mediacja rozwodowa](https://www.miastokobiet.pl/wp-content/uploads/2023/01/mediacja-rozwodowa-miasto-kobiet.jpg)
fot. Cottonbro Studio / Pexels
Rozwód w 22 dni brzmi jak kolejne obietnice bez pokrycia? Gdyby nie doświadczenie kancelarii rozwodowej Nowy-Etap.pl, to trudno byłoby uwierzyć, że to możliwe. W tym artykule znajdziesz sposób na to, aby rozwieść się błyskawicznie i bez wydawania kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na adwokata
Przyspieszony proces rozwodowy dzięki mediacji rozwodowej
Przed rozpoczęciem rozwodu warto rozważyć wszelkie możliwe opcje. Zasadniczo można wybrać erozwód z orzeczeniem o winie lub bez orzekania o winie, jednak… te obie opcje wiążą się z przejściem przez tradycyjne postępowanie sądowe. Zamiast przeżywać batalię sądową przez rok, dwa, trzy lata lub dłużej w burzliwych emocjach, można skorzystać z pozasądowego postępowania, jakim jest mediacja rozwodowa.
Mediacja rozwodowa ma na celu ustalenie korzystnych warunków rozwodu dla obu małżonków. Jest to postępowanie pozasądowe, bo w tym wypadku obchodzi się całą burzę, która działaby się w sądzie. Mediator ustala wszystko z małżonkami z góry, złoży dokumenty do sądu, a rozwód kończy się w większości przypadków na pierwszej rozprawie. Często można w niej uczestniczyć nawet zdalnie.
Decydując się na rozwód poprzez mediację rozwodową, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostanie wyznaczony szybki termin rozprawy sądowej. Sąd zdaje sobie sprawę, że przy rozwodach poprzedzonych mediacją rozprawa tak naprawdę polega jedynie na zatwierdzeniu warunków ustalonych z mediatorem. Z tego powodu Sąd szybciej znajdzie czas na przeprowadzenie takiej sprawy niż na tradycyjne postępowanie rozwodowe, które może ciągnąć się latami.
Korzystając z mediacji rozwodowej klientom kancelarii Nowy-Etap.pl udało się rozwieść w 22 dni i zaoszczędzić wiele czasu, pieniędzy i nerwów.
Czym się różni mediacja rozwodowa od tradycyjnego rozwodu bez orzekania o winie?
Zastanawiasz się, jaka jest różnica między mediacją rozwodową a tradycyjnym rozwodem bez orzekania o winie? Ta infografika rozjaśni Twoje wszelkie wątpliwości:
![Czym się różni mediacja rozwodowa od tradycyjnego rozwodu bez orzekania o winie?](https://www.miastokobiet.pl/wp-content/uploads/2023/01/mediacja-miasto-kobiet.jpg)
Grafika ‒ materiał Partnera
Czas
Postępowanie sądowe może trwać od roku do kilku lat, podczas kiedy rozwód poprzedzony mediacją może zakończyć się nawet w 22 dni. Oczywiście nie każdy rozwód również tak szybko się zakończy. Jednak… z perspektywy 9 lat działania tym sposobem — sprawy, które prowadziła kancelaria Nowy-Etap.pl dobiegły do szczęśliwego zakończenia średnio w ciągu 3 miesięcy.
Intymność spraw
Podczas postępowania rozwodowego Sąd musi stwierdzić, czy nastąpił zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Wiąże się to często ze zdradzaniem intymnych faktów ze wspólnego życia. Udowodnić należy, że nie istnieje między Tobą a drugą połówką więź duchowa, fizyczna ani gospodarcza. W przypadku postępowania sądowego będziesz musiał o wszelkich sprawach poinformować prawnika, a w przypadku sprawy z udziałem świadków, mogą się dowiedzieć o nich również osoby postronne. Wówczas konieczne może być także wskazanie, kto ponosi winę za rozpad małżeństwa.
Podczas mediacji, mediator zapyta jedynie o istotne i niezbędne fakty w kontekście postępowania w celu uzyskania porozumienia. Unikniesz więc konfliktu, który może trwać nawet do końca życia.
Ilość rozpraw
W przypadku rozwodu poprzedzonego mediacją może on zakończyć się już po jednej rozprawie. W końcu wszelkie najważniejsze sprawy zostaną ustalone przed wizytą w sądzie.
Natomiast w normalnym postępowaniu sądowym ilość rozpraw zależy od stopnia skomplikowania sytuacji małżonków, a także od ilości świadków czekających na złożenie zeznań. Bywa tak, że rozwód przedłuża się z miesiąca na miesiąc na skutek pojawienia się nowych, niezbadanych okoliczności.
Satysfakcja z wyroku
Regularne postępowanie sądowe nie da Ci gwarancji uzyskania satysfakcjonującego wyniku rozprawy. W końcu to sąd decyduje o finalnym kształcie wyroku rozwodowego.
Dzięki mediacji wspólnie z małżonkiem ustalicie najważniejsze aspekty rozwodu jak np. opieka nad dziećmi, podział majątku, czy kwestię wysokości alimentów. Jeżeli ugoda będzie dobrze opracowana, to sąd orzeknie zgodnie z Waszymi postanowieniami.
Materiały dowodowe i świadkowie
W postępowaniu poprzedzonym mediacją nie musisz zbierać dowodów i świadków, co znacznie ułatwi i przyśpieszy proces rozwodowy. Można w tym wypadku uniknąć całego postępowania dowodowego, wystarczy argumentacja obu stron, przedstawiona na spotkaniu z mediatorem.
Podczas tradycyjnego postępowania rozwodowego w sądzie musisz przygotować się na ujawnienie prywatnych konwersacji, zdjęć, czy faktów, które potwierdzą założenia drugiej strony. Bywa również tak, że małżonek powoła świadka, który mimo tego, że niegdyś był również Twoim bliskim znajomym, będzie zeznawać na Twoją niekorzyść.
Dzieci
Wiemy nie od dziś, że dzieci najbardziej odczuwają negatywne skutki rozwodu rodziców. Dlatego w szczególności warto zadbać o ich zdrowie psychiczne i komfort podczas tego trudnego doświadczenia. Może się to okazać niezwykle trudne w przypadku rozwodu w postępowaniu sądowym, gdzie dzieci również biorą udział w procesie.
Jeśli małżonkowie mają dzieci, to właśnie postępowanie pozasądowe może oszczędzić im wiele zmartwień. Musisz wiedzieć, że wówczas dzieci nie biorą udziału w procesie, ani nie podlegają badaniom biegłych.
Rozwiązanie problematycznych kwestii
Podczas przeprowadzenia mediacji strony dochodzą do porozumienia z pomocą specjalisty. Wówczas nawet wcześniej skłócone znajdują wspólny język i rozwiązują problemy nie tylko dotyczące samego rozwodu, ale także spraw pozasądowych.
W przypadku procesu rozwodowego na sali sądowej dotychczasowa druga połówka staje się Twoim przeciwnikiem. Tym samym zostajesz wystawiony na ciągły stres, a niewyjaśnione sprawy mogą wydawać się niemożliwe do rozwiązania.
Mediacja rozwodowa to nie terapia małżeńska
Mimo wszelkich pozytywnych aspektów mediacji należy pamiętać, że nie jest to terapia małżeńska. Podczas spotkania z mediatorem będziecie szukać wspólnego porozumienia, ale jedynie w zakresie spraw związanych z rozwodem.
Ustalone zostaną takie kwestie jak podział władzy rodzicielskiej między małżonkami, ewentualne kontakty z dziećmi, wysokość alimentów na dzieci, alimentów od byłego małżonka czy podział majątku. Musisz wiedzieć również, że efekt mediacji w dużym stopniu zależy od stopnia skomplikowania sprawy oraz Twoich kontaktów z „drugą połówką”. Niektóre małżeństwa w większości spraw mają wspólne stanowisko, jednak zdarzają się takie, które do znalezienia kompromisu będą potrzebowały więcej niż jednego spotkania.
Mediacja rozwodowa to najkrótsza droga do rozwodu
Niezależnie od ilości spotkań z mediatorem, czy czasu ich trwania musisz wiedzieć, że rozwód na zgodny wniosek stron to nadal najkrótsza droga do jego uzyskania. Warto więc skorzystać z pomocy prawnika w tym zakresie i zrezygnować z szukania winnego rozkładu pożycia małżeńskiego.
Należy jednak pamiętać, że rozstania są bolesne i często przepełnione intensywnymi emocjami takimi jak złość, gniew, smutek, czy zawód. Dzięki mediacji możesz jednak spojrzeć na rozwód z zupełnie innej perspektywy. Nie tylko skróci to czas oczekiwania na formalne rozwiązanie małżeństwa, ale także zmniejszy koszty postępowania. W tym przypadku konieczne jest znalezienie wspólnego porozumienia.
Jednak najważniejszą cechą rozwodu w postępowaniu pozasądowym jest fakt oszczędzenia nerwów sobie, Twoim dzieciom oraz bliskim. Rozpad małżeństwa nie musi oznaczać długiego procesu sądowego. Warto więc spróbować dogadać się ze swoim małżonkiem na rzecz zakończenia bolesnego małżeństwa i uzyskać wyrok zgodny z Twoimi oczekiwaniami już po 22 dniach, tak aby każda ze stron była zadowolona z wyniku postępowania.