Tuesday, June 18, 2024
Home / POLECAMY  / Rozwód nie musi być traumą dla dzieci. Jak to zrobić?

Rozwód nie musi być traumą dla dzieci. Jak to zrobić?

Kilka słów o tym jak przygotować się do rozwodu*, okiem madiatorki

dziewczynka na tle kłócących się rodziców

Rozwód, a dzieci / fot. Canva

„Bez względu na to ile trenujesz, jeśli przed maratonem nie zawiążesz dobrze butów – nie dobiegniesz”. Rozwód jest uważany za jedno z najbardziej traumatycznych przeżyć w życiu człowieka. Warto w tym miejscu uświadomić sobie czym jest trauma. Trauma to rodzaj urazu psychicznego, na skutek, którego następuje zmiana w psychicznym funkcjonowaniu człowieka

 

Rozwód, a dzieci. Na co mamy wpływ?

Traumy rozwodowej doświadczają zarówno dorośli jak i niestety dzieci, które nie mają wpływu na to, że rodzice się rozstają. Dla dzieci, rodzice są całym światem i niestety nagle ten świat się rozpada. Jednakże, na szczęście mamy bezpośredni wpływ na to, w jakim stopniu nasze dzieci zareagują i przejdą przez to doświadczenie. Jako dorośli mamy również wpływ na to, w jaki sposób dzieci potraktują rozwód: czy jako rozpad, czy jako przebudowę rodziny. Fakt może być kluczowym dla ich rozwoju emocjonalnego i jakości dorosłego życia.

Prowadząc mediacje, prawie za każdym razem widzę i czuję silne emocje i stres jakie towarzyszą moim klientom. Mogę sobie jedynie wyobrazić, że dokładnie z tymi samymi emocjami wracają do dzieciaków. Bardzo często nie rozumiemy tego, co dzieje się z naszym ciałem, umysłem w traumatycznej sytuacji, a poczucie krzywdy lub niesprawiedliwości bierze górę. Niechęć do drugiej strony, co jest normalnym zjawiskiem w sytuacji konfliktu, powoduje eskalację negatywnych wyobrażeń na temat współmałżonka/partnera, a także negatywną wizję przyszłości. Dokładnie taką narrację chłoną nasze dzieci.

Aby dobrze zarządzić sytuacją okołorozwodową (a mamy na to bezpośredni wpływ) i tym samym zminimalizować straty emocjonalne u wszystkich członków rodziny należy uświadomić sobie, że rozwód czy rozstanie to wielowymiarowe wydarzenie, w trakcie którego należy zaopiekować się kilkoma obszarami naszego życia jednocześnie.

Punktem wyjścia do rozważań, jak zarządzić tą konkretną, kryzysową sytuacją jest uznanie faktu, iż mając dzieci, pozostajemy w relacji nawet po rozstaniu i osobnym zamieszkaniu.

 

Zobacz też:
Jak poradzić sobie z rozstaniem?

Rozwód rodziców – gdzie szukać pomocy?

Podczas prowadzenia mediacji, kiedy doświadczam impasu w procesie, proszę strony, aby odpowiedzieli sobie na pytanie, jak chcieliby, aby wyglądały ich relacje z dziećmi oraz ze sobą nawzajem za rok oraz za 5 lat od rozstania oraz czy chcieliby, aby dzieci mimo tego doświadczenia czuły się bezpieczne i kochane? Myślę, że nie muszę przytaczać odpowiedzi.

Zdecydowana większość z nas pragnie, aby dzieciaki rozwijały się w poczuciu miłości i akceptacji oraz dawały nam wgląd w swoje potrzeby i emocje i czuły się wartościową częścią rodziny. Rodziną pozostajemy, nawet po rozwodzie.

Z doświadczenia klientów wiem, że już sam fakt w jaki sposób zakomunikujemy dzieciom, iż rodzice się rozstają, że mama i tata będą mieszkać w oddzielnych domach ma znaczenie jaką narrację dzieci zbudują wokół tego wydarzenia i jak silne będzie dla nich to pierwsze uderzenie. W dopasowaniu treści oraz kolejnych działań, mających na celu zminimalizowanie kosztów emocjonalnych ma znaczenie również wiek dzieci, w trakcie rozstania ich opiekunów.

Bazując również na doświadczeniu klientów, nieoceniona w tym czasie jest pomoc i wiedza specjalistów. Każda rodzina jest inna, a nikt z nas w ramach systemu edukacji nie przechodzi lekcji jak przetrwać rozstanie i przeprowadzić przez to dzieci, stąd kluczowym wydaje się być skorzystanie z szytej na miarę dla twojej rodziny, wiedzy zewnętrznych specjalistów (m.in. psycholog, prawnik, mediator, trener pracy z traumą).

Rozwód/rozstanie rodziców to wieloformatowe wydarzenie, które może być traumą dla całej rodziny, a na którego przebieg, jeśli się dobrze przygotowujemy, poszerzymy świadomość i otworzymy serce, mamy realny wpływ.

Ważne, aby być również wyrozumiałym dla samego siebie, bo to najczęściej jest nowe doświadczenie dla człowieka, a ewentualnie popełnione błędy nie są nieodwracalne, jeśli tylko będziemy otwarci na wiedzę, poszukiwanie i nowe narzędzia do zbudowania solidnych fundamentów pod nową rzeczywistość jaką jest twoja rodzina po rozwodzie.

 

*na potrzeby tego artykułu określenie rozwód czy rozstanie jest stosowane zamiennie, bez znaczenia ma tutaj formalizacja związku Rodziców.

 

O autorce

Magdalena Kowalówka

Magdalena Kowalówka / fot. Barbara Bogacka

Magdalena Kowalówka – mediatorka. Jej pasją są alternatywne sposoby rozwiązywania sporów i wszystko to, co się dzieje z człowiekiem podczas konfliktu. 10.03.2024 współtworzy warsztaty dla rodziców i opiekunów w sytuacji kryzysu w rodzinie. Więcej informacji na: www.mediacje.com.pl.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ