Thursday, May 23, 2024
Home / Ludzie  / Gwiazdy  / Piękna i bogata = nietykalna?

Piękna i bogata = nietykalna?

Okrzyknięta przez media wredną suką kobieta, o której nie wiemy aż tak wiele. Czyli dlaczego zazdrość stoi na bakier ze współczuciem.

Amber Heard Johnny Depp rozwód pobicie media plotki gwiazdy

Status gwiazdy = nietykalności? / fot. Georges Biard

Od kilku tygodni media żyją jednym tematem: rozwodem Johnnego Depp’a z Amber Heard. Znacznie młodsza żona złożyła pozew rozwodowy, argumentując swoją decyzję przemocą, jaką wobec niej miał dopuszczać się Depp przez niemal cały okres małżeństwa. Można by rzec – kolejny głośny rozwód, medialna szopka, tania i oklepana walka o popularność. Jednak sprawa ta ma drugie dno…

Amber Heard Johnny Depp rozwód pobicie media plotki gwiazdy

Status gwiazdy = nietykalności? / fot. Georges Biard

Piękna, nieprzyzwoicie bogata, popularna aktorka, której zdjęcia zdobią okładki najpoczytniejszych magazynów, a odkąd stała się również żoną Johnnego Deppa jej nazwisko było wyszukiwane jeszcze częściej! Ta zła, ta, dla której gwiazdor opuścił matkę swoich dzieci, ta młodsza, ta o niedookreślonej orientacji seksualnej. Amber Heard, znana również z mniejszych lub większych potyczek z prawem, brutalnie bita i poniżana przez eks amanta, niegdysiejsze bożyszcze kobiet, Johnnego Deppa. Jak to możliwe?

Możliwe albo niemożliwe, na ostateczną decyzję sądu z pewnością długo będziemy musieli jeszcze poczekać, ale już teraz sieć szturmują internetowi hejterzy oceniający kobietę jednoznacznie: wredna sucz, pazerna na majątek aktora. Co więcej, autorkami tychże komentarzy są w 90% kobiety. Tak się akurat złożyło, że to one najchętniej czytują plotkarskie portale. Co to oznacza?

Wyobraźmy sobie sytuację nieco odmienną. Przeciętna Elka trwała od miesięcy, a może lat w toksycznym związku, w którym to mąż poniżał ją i znęcał się nad kobietą fizycznie i psychicznie. Elka tylko najbliższej przyjaciółce zwierzyła się ze swojej sytuacji, brakowało jej odwagi, pewności siebie, bała się upokorzenia i oceny. Bardzo długo zwlekała z decyzją o rozwodzie, a przyznanie się światu do tego, że ukochany nie traktuje jej już od dawna jak księżniczki sprawiło największy ból. Jaką dostrzegasz różnicę? Elka z Jarkiem, tak samo jak Amber z Johnnym miała wspólny majątek, to, że w jej przypadku walka toczyła będzie się nie o wartą miliony willę na wyspie, tylko o stary telewizor i obraz otrzymany od babci w spadku daje Elce więcej praw i poparcie wszelakich środowisk feministycznych? Nie mówiąc o szacunku, współczuciu i mnóstwie pokrzepiających słów…

Okiem większości tak właśnie jest. Okiem większości zło, przemoc, niesprawiedliwość może dotykać tylko tych zwykłych. Stan konta i uroda stanowić mają tarczę ochronną przeciw całemu szaremu obliczu świata. Przecież ci z pierwszych stron gazet nie chorują, nie cierpią, nie są przez nikogo poniżani, zdradzani czy niedoceniani, a jeśli mówią, że są, to z pewnością dlatego, by zyskać jeszcze większą popularność i sprytnie żonglować elementem ludzkim w celu np. ocieplania wizerunku. Nie dajmy się zwariować.

depp heard skandal pudelek rozwód

„On nie mógłby tego zrobić, wygląda na tak miłego człowieka” – grzmią fanki w sieci / fot. Angela George

Pomyślmy i powiedźmy to głośno – przemoc jest złem. Nieważne wobec kogo wystosowana, zawsze będzie złem i przyjmijmy na chwilę, że Amber jest taką samą kobietą, jak „my”. Odrzućmy na moment zakorzeniony głęboko w podświadomości skrypt „gwiazdy” i wyobraźmy sobie, że Amber jest anglojęzyczną wersją Elki. Ten mały eksperyment pozwoli pomyśleć inaczej.

Nie stawiamy sobie za zadania ocenę, która ze stron ma w tym sporze rację, niech zajmą się tym wspomniane już plotkarskie portale. Postawmy sobie za cel myślenie o ludzkiej krzywdzie w dokładnie taki sam sposób, odrzucając statusy materialne i inne dodatki do człowieka, które nie pozwalają spoglądać na sprawy obiektywnie. Nigdy nie wiesz, czy leżący koło śmietnika człowiek naprawdę jest pijakiem, czy może właśnie teraz najbardziej potrzebuje twojej pomocy

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Sandra 6 listopada, 2020

    Co wy za głupoty piszecie. Ląska była z nim rok, robiła mu kompromitujące zdjęcia, jak był naćpany pewnie go prowokowała i zaraz leciała na obdukcje, teraz zwiazała się z kobietą. Jak ona tego nie ukartowała to ja jestem Hefalumpy.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ