Monday, February 26, 2024
Home / Kultura  / Rozmowy z diabłem. Wielkie kazanie księdza Bernarda

Rozmowy z diabłem. Wielkie kazanie księdza Bernarda

Na scenie STU niecodzienna okazja do udziału w "Rozmowach z diabłem". Przewrotny i zabawny tekst księdza Leszka Kołakowskiego w mistrzowskiej interpretacji Jerzego Treli.

fot. materiał prasowy

W spektaklu wykorzystano Psalm 120 Za długo w Meszeku z Nieszporów Ludźmierskich Jana Kantego Pawluśkiewicza ze słowami Leszka Aleksandra Moczulskiego w wykonaniu Elżbiety Towarnickiej.

fot. materiał prasowy

fot. materiał prasowy

Wilk niekiedy przywdziewa skórę owcy. Ksiądz Bernard, tropiąc czające się wszędzie pokusy, prowadzi ze swymi słuchaczami przewrotną grę. Raz jest natchnionym kaznodzieją, ciskającym gromy na bezbożnych, raz zatroskanym o losy swych owieczek ojcem. Bezlitośnie oskarża i karci, ale też pociesza, podnosi na duchu. Uwodzicielska siła, z jaką wygłasza kazanie, musi być darem piekieł. Oczarowani oratorskim popisem, słuchamy nauk o tym, że zło tylko złem można zwalczyć, a jeden grzech – innym grzechem. Nie podejrzewamy, że cały ten występ to misternie tkana sieć, w którą chce nas „złowić” podstępny duszpasterz. Co skrywa jego mnisi habit?
Przewrotny i zabawny tekst księdza Leszka Kołakowskiego w mistrzowskiej interpretacji Jerzego Treli. Teatralna pokusa, której należy się poddać.

Poruszający wieczór. W naszym teatrze – zajętym codziennością, wypełnionym pustą gadaniną (…) bardzo rzadko zdarza się dziś ton tak czysty, wygnano z niego rozmowę z widzem o relacji człowieka i Absolutu, o świętości i upadku. Nie ma już dziś właściwie takiego teatru. I pewnie niedługo już wcale go nie będzie. (…) Trela powrócił na deski STU po 40 latach. Zadebiutował tu jeszcze jako student rolą w „Pamiętniku wariata”. Powrócił do STU jako wielki artysta. Koło historii zatoczyło pełny obrót. Daj Boże, by kręciło się dalej.
Słowo rażące siłą
Tomasz Mościcki
www.polskieradio.pl/kultura

REŻYSERIA: Krzysztof Jasiński
SCENOGRAFIA: Jan Polewka
MUZYKA: Jan Kanty Pawluśkiewicz

MONODRAM  JERZEGO TRELI

Premiera: 19 lutego 2006 roku – z okazji Jubileuszu 40-lecia Teatru STU
Czas trwania: 55 min.

Najbliższe spektakle: 17 X, godz. 19:00 i 18 X, godz. 18:00

(źródło:mp)
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ