Rozliczenie roczne ‒ jak rozliczyć PIT-37?
A Ty, czy pamiętasz o złożeniu zeznania podatkowego?
Rozliczenie PIT-37 należy złożyć co roku do końca kwietnia. Właściwe wypełnienie deklaracji sprawi, że albo dostaniemy nadpłatę lub dopłatę za rozliczenie podatkowe w minionym roku. Wielu osobom wypełnienie rozliczenia podatkowego spędza sen z powiek. Jak to zrobić prawidłowo? Podpowiadamy poniżej
• Czym jest PIT-37?
• Kto powinien wypełnić PIT-37 za rok 2020?
• Rozliczenie online: jak to zrobić?
• PIT-37 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć
Czym jest PIT-37?
Pit-37 to deklaracja podatkowa. Jest to najpopularniejszy tego typu dokument wypełniany w Polsce. Szacunkowo czterech z pięciu pracowników wypełnia to rozliczenie. Jest deklaracją podatkową składaną, kiedy pracowni czyli zleceniobiorca, emeryt albo też rencista rozlicza się ze swojego jedynego źródła przychodów rocznych. To po prostu rozliczenie rocznych zarobków, które uzyskał pracownik czyli podatnik, od płatnika czyli swojego pracodawcy. Za każdego rodzaju pracę pracownik otrzymuje wypłatę, która zgodnie z prawem podatkowym podlega rozliczeniu z państwem. Pracodawca płaci pewną kwotę za pracownika – jest zaliczka na podatek dochodowy, ubezpieczenie zdrowotne lub ubezpieczenie ZUS. Te poniesione opłaty stanowią różnicę między pensją netto, a pensją brutto.
Zgodnie z deklaracją Pit-37 rozliczany jest ten dochód i inne źródła dochodów, i na jego podstawie wyliczany jest zwrot lub ewentualna dopłata.
Kto powinien wypełnić PIT-37 za 2020 rok?
Rozliczenie jest przeznaczone dla osób, które w poprzednim roku kalendarzowym otrzymali dochody poprzez pracodawcę, którego siedziba znajduje się w Polsce. Wynagrodzenie, z którego należy się rozliczyć przy deklaracji podatkowej, wynika z różnych zasad ogólnych oraz skali podatkowej oraz pochodzi z:
1. stosunku pracy,
2. stosunku służbowego,
3. świadczeń bądź zasiłków przedemerytalnych,
4. pracy nakładczej,
5. należności , które są pochodną członkostwa w rolniczych spółdzielniach produkcji,
6. zasiłków pieniężnych, które otrzymywano z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
7. stypendiów naukowych,
8. pracy, która była wykonywana przez osobę aresztowaną albo skazaną,
9. działalności wykonywanej osobiście poprzez kontrakt typu: umowa zlecenie, kontrakt menedżerski, zasiadania w radach nadzorczych oraz różnych obowiązków społecznych i sportowych,
10. z umów o dzieło
11. świadczeń pochodzących z Funduszu Pracy albo z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
12. umowy aktywizacyjnej.
Podatnik musi także spełnić określone kryteria, żeby móc rozliczyć się na podstawie PIT-37. Taka osoba nie może mieć pozarolniczą działalność gospodarczej, która jest opodatkowana zgodnie z założeniami zasad ogólnych i skali podatkowej. Nie można także rozliczyć się wraz z niepełnoletnimi dziećmi, oraz uwzględnić strat poniesionych w poprzednich latach podatkowych. Podatek może być rozliczany wspólnie z mężem lub żoną, jeśli ta osoba także wypełnia ten PIT.
Rozliczenie PIT-37 online ‒ jak to zrobić?
Pomoc w rozliczeniu PIT-37 można znaleźć tutaj: https://www.podatnik.info/program-do-pit/pit-37. PIT można rozliczyć składając dokumenty w Urzędzie Skarbowym lub poprzez Internet. Program do rozliczania jest jedną z popularniejszych i najbardziej bezpiecznych metod. Jest bezpłatny i po wypełnieniu PIT-37 przesyła potwierdzenie. Dostęp do programu Płatnik jest bardzo prosty – wystarczy pobrać go na komputer z powyższego linku i postępować zgodnie z instrukcjami.
Do kiedy należy go rozliczyć?
PIT-37 za rok 2020 ma konkretną datę, do której należy go rozliczyć. Jest to 30 kwietnia 2021 roku. Mimo, że czasu zostało jeszcze sporo, to nie warto odkładać rozliczenia na później.
Paweł 4 lipca, 2021
Dla mnie osobiście dużym ułatwieniem jest rozliczanie się z wykorzystaniem programu. Mogę uwzględnić wszelkie obowiązujące mnie ulgi podatkowe, a także przekazać 1% na wybraną organizację pożytku publicznego.