Monday, June 24, 2024
Home / POLECAMY  / Rośliny domowe trujące dla zwierząt

Rośliny domowe trujące dla zwierząt

Rośliny domowe mogą być niebezpieczne dla twojego pupila

Trujące gatunki roślin domowych

Trujące rośliny doniczkowe często stanowią żywą ozdobę naszych mieszkań/zdj. Canva

Jak bardzo popularne są rośliny trujące? W Polsce powszechność uprawy roślin stale rośnie, dlatego stały się łatwo dostępnym towarem. Duża część z nich ma toksyczne właściwości. Opiekunowie zwierząt i miłośnicy roślin powinni zwrócić szczególną uwagę, na to, jakie roślinne piękności przynoszą do domu. Wiele zielonych zdobyczy to rośliny trujące dla zwierząt i ludzi. Trujące rośliny domowe są niebezpieczne dla zdrowia i mogą powodować powikłania, a nawet zgon. Które zielone piękności są trujące? Poznaj gatunki, sposób uprawy i szkodliwość

 

Lista roślin trujących  jest dosyć obszerna, jednak pośród bezpiecznych dla zwierząt gatunków również znajdziemy ciekawe okazy. Są to m.in.: aspidistra, fatsja, peperomia, fittonia, cissus i fiołek afrykański. Ich uprawa nie zagrozi życiu ciekawskich zwierząt.

 

Kot Wącha kwait sępoli

Fiołek afrykański jest rośliną bezpieczną dla zwierząt/ zdj. Canva

Rośliny doniczkowe trujące dla kota

Jeżeli jesteś opiekunką mruczka, warto abyś poznała rośliny trujące dla kota. Jest to bardzo ważne, gdyż spożycie ich przez zwierzaka może być tragiczne w skutkach. Rośliny domowe trujące dla kota mogą wywołać szereg negatywnych i niebezpiecznych dla zdrowia objawów, a nawet doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

 

Rośliny doniczkowe trujące dla kota to m.in.: filodendron, bluszcz, fikus, dieffenbachia, aloes, dracena, kalanchoe, kliwia, monstera i poinsecja. Kotom mogą szkodzić również popularne rośliny ogrodowe i balkonowe, takie jak oleander, azalia, chryzantemy oraz pelargonia. Mając kota wychodzącego bezpieczniej będzie nie sadzić ich we własnym ogrodzie.

 

 

Decydując się na uprawę roślin doniczkowych, ważne byś w odpowiednim miejscu umieściła trujące rośliny. Dla kota instynktowne jest podgryzanie roślin. Mogą się one interesować roślinami z twoich parapetów i ukradkiem je podjadać. Działanie to jest związane z naturalną potrzebą oczyszczania żołądka. Podczas higieny osobistej kotom zdarza się połykać własną sierść, która nie wydalona tworzy w żołądku zbite kule tzw. kłaczki. W celu pozbycia się włosów koty zjadają części roślin, które podrażniając żołądek wywołują wymioty i powodują jego opróżnienie.

 

Rośliny domowe trujące dla psa

Podobna sprawa jest w przypadku, gdy mieszkasz razem z psem, a zwłaszcza z niesfornym szczeniakiem. Psy rzadziej wykazują zainteresowanie roślinami domowymi. Zwłaszcza szczenięta, które odkrywają świat wszystkimi zmysłami mogą zaciekawić się zielonymi stworzeniami i łapać je w zęby. Dlatego bezpieczniej będzie umieścić je w miejscu niedostępnym dla zwierząt.

 

Przeczytaj koniecznie:

Monstera – rodzaje, uprawa i pielęgnacja

 

Które kwiaty domowe to rośliny trujące dla psa? Zdjęcia ułatwią ich rozpoznanie

 

Domowe rośliny trujące dla psa to m.in.: aloes, skrzydłokwiat, monstera, dracena, bluszcz, adenium, dieffenbachia, fikus i palma sagowa. Konwalia, lilia i funkia to tylko niektóre zewnętrzne rośliny trujące dla psa. Jeżeli masz je w swoim ogrodzie, zadbaj by twój pies nie miał do nich dostępu.

Bluszcz doniczkowy – uprawa, czy jest trujący?

Do wiszących kwietników doskonale nadaje się bluszcz doniczkowy – trujący kwiat, który zawiera w swoim składzie trujące związki, m.in. saponiny. Spożycie rośliny może być tragiczne w skutkach i doprowadzić do śmierci czworonoga. Po zauważeniu objawów zatrucia należy niezwłocznie udać się do lecznicy weterynaryjnej. Charakterystyczne objawy to podrażniona skóra i spojówki, ślinienie się, wymioty, bóle brzucha i biegunka.

Bluszcz doniczkowy: wymagania i pielęgnacja

Bluszcz doniczkowy jest rośliną polecaną dla poczatkujących hodowców kwiatów domowych. Nie jest wybredny odnośnie warunków i nie sprawia większych kłopotów w uprawie. Jak pielęgnować bluszcz doniczkowy? Podlewanie powinno być obfite aż do całkowitego namoknięcia podłoża. Gleba nie może być ani zbyt sucha, ani zbyt mokra. Przesuszenie bryły korzeniowej spowoduje zahamowanie wzrostu rośliny. Zbyt obfite podlewanie bluszczu jest bardzo szkodliwe, dlatego nadmiar wody należy usunąć z podstawki. Przelany bluszcz bardzo szybko atakują choroby grzybowe, które rozwijają się tak szybko, że ich pojawienie się często jest równoznaczne z uśmierceniem rośliny.

 

Kot gryzący liśc trującej monsteryTrujący bluszcz doniczkowy. Jak hodować go w domu? Umieść go poza zasęgiem kota, który może podgryzać różne rośliny/ zdj. Canva

 

Bluszcz najlepiej rośnie w miejscach półcienistych, oddalonych od okna. Zbyt jasne stanowisko może spowodować oparzenia i żółknięcie liści.

 

Warto wiedzieć, że bluszcz doniczkowy w domu potrzebuje podwyższonej wilgotności powietrza.W innym przypadku będzie bardziej podatny na ataki szkodników takich jak np. przędziorki, które lubią suche powietrze.

Filodendron – odmiany i uprawa

Filodendron – trujący kwiat doniczkowy popularny z uwagi na mnogość odmian i ozdobne liście. Cała roślina wykazuje właściwości toksyczne dla zwierząt i ludzi. Występujący w jej pędach sok zawiera szczawiany wapnia i silnie uczulające substancje 5-alkilorezorcynę i 5 alkenylorezorcynę, które podrażniają skórę i błony śluzowe. Po spożyciu rośliny występuje obrzęk błon śluzowych, ślinotok,pieczenie jamy ustnej i gardła, ból brzucha i wymioty.

 

W ostatnim czasie modny stał się filodendron. Odmiany najpopularniejsze w uprawie domowej to: filodendron czerwieniejący, fiilodendron pnący, filodendron podwójnie pierzasty, filodendron ‘Birkin’ oraz filodendron ‘Pink Princess’.

Filodendron – wymagania

Do prawidłowego wzrostu filodendron potrzebuje stanowiska ze światłem rozproszonym i przepuszczalnego podłoża. Najlepsza będzie mieszanka torfu, kompostu i piasku, wzbogacona perlitem i chipsami kokosowymi. Filodendrony podlewamy po prawie całkowitym przeschnięciu podłoża nie dopuszczając do jego całkowitego wysuszenia. Rośliny nie wolno również przelać, gdyż grozi to atakiem chorób grzybowych. Aby filodendron rósł bujnie i wypuszczał dużo młodych liści, warto w okresie wzmożonego wzrostu zasilać go nawozem do roślin zielonych.

Czy fikus jest trujący?

Rośliną, która różni się w zależności od gatunku jest fikus. Odmiany spotykane w handlu to fikus Benjamina, fikus dębolistny, fikus tępy, fikus sprężysty, fikus wąskolistny i fikus pnący. Wszystkie fikusy to rośliny trujące. W ich pędach i liściach znajduje się mleczny sok, w którego składzie jest lateks. Kontakt z rośliną jest niebezpieczny, zwłaszcza dla alergików, astmatyków i osób cierpiących na AZS. Spożycie rośliny wywołuje biegunkę, wymioty oraz ślinotok. Pierwsze objawy widoczne u zwierząt to podrażnienie i zaczerwienienie pyszczka i trudności z oddychaniem.

Fikus jest trujący dla psa

Fikus trujący dla zwierząt/ zdj. Canva

Fikus – jak hodować?

Fikus należy do roślin prostych w uprawie, dlatego obecny jest w domach wielu amatorów roślin doniczkowych. Poradzi sobie na każdym stanowisku, jednak najbardziej preferuje miejsca ze światłem rozproszonym. Jakiego podłoża i nawadniania wymaga fikus? Podlewanie nie może być zbyt obfite, by nie doprowadzić do przelania rośliny. Należy mu zapewnić odpowiednio luźne i przepuszczalne podłoże z drenażem i odpływem w dnie. Umożliwi to zachowanie odpowiedniej wilgotności gleby i zapobiegnie zatrzymaniu wody w doniczce. Przelanie to czynnik, którego nie toleruje żaden fikus. Pielęgnacja polega przede wszystkim na utrzymaniu odpowiedniej wilgotności i zapewnieniu roślinie optymalnego dla wzrostu środowiska.

 

Może cię zainteresuje:

Botaniczne pomyłki – nauka biologii czy zagrożenie życia?

Oleander – wymagania i uprawa

Rośliną cenioną z uwagi na swoje okazałe kwiaty jest oleander. Uprawa nie jest trudna, dlatego
często gości on w ogrodach i domach. Oleander – trujący i toksyczny krzew, jest niebezpieczny zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Po spożyciu zaledwie jednego liścia rośliny może nastąpić śmierć. Do toksycznej aktywności może dojść również w przypadku samego kontaktu z rośliną i jej sokiem mlecznym. Objawy zatrucia oleandryną zawartą w roślinie to wymioty, krwawa biegunka i zaburzenia pracy serca. Jeżeli masz podejrzenia, że twój pupil mógł mieć kontakt z rośliną, niezwłocznie skontaktuj się z weterynarzem.

 

Oleander – jak hodować by pięknie kwitł?

Jak dbać o oleander? Wymagania, na które warto zwrócić uwagę to odpowiednia ilość wody i stanowisko. Umieść roślinę poza zasięgiem zwierząt i pamiętaj, że oleander preferuje duże ilości światła. Jeżeli chcesz cieszyć się jego kwiatami, najlepiej umieść go przy oknie południowym lub w najbardziej słonecznym miejscu na balkonie lub tarasie. Słońce jest koniecznym warunkiem, aby zakwitł oleander. Podlewanie powinno być regularne. Roślina jest wrażliwa na brak wody. Jej niedbór osłabi wzrost i zahamuje rozwój kwiatów. Kwiat warto zasilać specjalnym nawozem do oleandrów lub nawozem do roślin kwitnących.

Skrzydłokwiat

Jedną z popularnych kwitnących roślin domowych jest skrzydłokwiat. Jak hodować, by obsypał się białymi strzelistymi kwiatami?

Skrzydłokwiat – uprawa

Prostą w utrzymaniu rośliną jest skrzydłokwiat. Wymagania są podstawowe i ograniczają się do odpowiedniej ilości wody, stanowiska i podłoża.

 

Jakie wymagania wodne ma skrzydłokwiat? Podlewanie powinno być regularne i zapewniać stale wilgotne podłoże. Stopień nawodnienia sprawdzaj wkładając palec do podłoża, kiedy jest suche nawodnij roślinę.

 

Kot pośród roślin domowych

Skrzydłokwiat – trująca roślina dla kotów/ zdj Canva

 

Skrzydłokwiat preferuje miejsca półcieniste i cieniste. Jest rośliną dobrą do sypialni, gdyż ma zdolność oczyszczania powietrza. Pamiętaj, by wybrać bezpieczne miejsce, w którym postawisz swój skrzydłokwiat. Trujący kwiat powinien znajdować się z dala od przestrzeni przeznaczonej dla dzieci i zwierząt. W roślinie znajdują się alkaloidy i szczawiany wapnia, które po spożyciu mogą powodować podrażnienie błon śluzowych, gardła i ust/pyska. Zwierzę, które spożyje część skrzydłokwiatu straci apetyt. Zatrucie tą rośliną rozpoznasz również po ślinotoku, problemach z przełykaniem, nudnościach i wymiotach.

 

Sprawdź też:

Zioła na nerki i układ moczowy

 

Podłoże skrzydłokwiatu powinno być luźne i zasobne w składniki pokarmowe. Warto go zasilać wieloskładnikowym nawozem do roślin kwitnących, a wypuści białe skrzydłopodobne kwiaty.

Z wykształcenia zielarka i florystka z zamiłowaniem do pisania. Jest prawdziwym plant freakiem. Kocha przyrodę i kontakt z naturą, dlatego w każdej wolnej chwili chodzi na piesze wędrówki po lesie i amatorsko robi zdjęcia.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ