Monday, November 4, 2024
Home / Kultura  / Ronja, córka zbójnika – premiera w teatrze Groteska

Ronja, córka zbójnika – premiera w teatrze Groteska

Okazuje się, że wystarczy dwoje dzieci, żeby przemówić do rozsądku bandzie rozwydrzonych dorosłych!   Astrid Lindgren - na dźwięk tego nazwiska małym i dużym dzieciom błyszczą oczy! Jest ona bez wątpienia jedną z najpoczytniejszych autorek książek dla

Teatr Groteska, spektakl

Ronja, córka zbójnika, Teatr Groteska / fot. materiały prasowe

Okazuje się, że wystarczy dwoje dzieci, żeby przemówić do rozsądku bandzie rozwydrzonych dorosłych!

 

Astrid Lindgren – na dźwięk tego nazwiska małym i dużym dzieciom błyszczą oczy! Jest ona bez wątpienia jedną z najpoczytniejszych autorek książek dla dzieci. W Polsce została wyróżniona wyjątkową nagrodą – Orderem Uśmiechu. Ronja – tytułowa bohaterka przedstawienia Teatru Groteska – jest córką zbójnika Matta i niezwykłym „dzieckiem lasu”. Dziewczynka jest wielokrotnie ostrzegana przed rozbójnikami Borki, który jest hersztem innej rodziny zbójeckiej. Jednak, po poznaniu syna Borki – Birka, Ronja zmienia zdanie na temat „wrogów”. Młodzi kilkukrotnie ratują sobie życie i wyciągają się wzajemnie z tarapatów. Wkrótce rozkwita między nimi przyjaźń i miłość, stają się nierozłączną parą – siostrą i bratem. Tego nie potrafią zaakceptować ich ojcowie. Dowiedziawszy się o tym zakazanym uczuciu, rozwścieczony Matt wyrzeka się córki. Gniew i duma rodziców nie są jednak w stanie rozdzielić młodych. Nie bacząc na ich zdanie, Ronja i Birk uciekają z domu i postanawiają zamieszkać razem w Niedźwiedziej Grocie.

 

Czy teatralnym bywalcom czegoś to nie przypomina? Czyżby „Romea i Julię” Williama Szekspira w wersji dla dzieci i młodzieży? Czy historia zakazanej miłości musi zawsze kończyć się tragicznie? Czy młodzieńczy bunt nie jest czasem wskazany? Czy nie należy zawsze podążać za głosem serca, mimo narzucanych nam przez innych uprzedzeń?

 

 

Ronja, córka zbójnika - plakat

Ronja, córka zbójnika / fot. materiały prasowe

 

 

O tym, czy Ronji i Birkowi uda się udobruchać rodziców i połączyć dwie zbójeckie rodziny w jedną, przekonają się Państwo oglądając, zrealizowane jak zwykle z dużą pasją, przedstawienie o „zbójeckiej miłości” w Teatrze Groteska.

 

Dekoracje, kostiumy oraz lalki wykonano w pracowniach Teatru Groteska pod kierunkiem Krzysztofa Rzepeckiego i Małgorzaty Barańskiej.

 

Do spektaklu "wyszydełkowano" ręcznie wzory dekoracji i kostiumów z 30 kilogramów owczej wełny.

Do spektaklu „wyszydełkowano” ręcznie wzory dekoracji i kostiumów z 30 kilogramów owczej wełny / fot. materiały prasowe

 

Opowieść o Ronji i jej przyjacielu Birku to historia, której nie trzeba poprawiać, zmieniać czy uzupełniać. Najważniejsze to nauczyć się ją opowiadać. Im bardziej szczegółowo tym lepiej, za każdym razem znajdując jakiś nowy detal czy ważne zdanie. Razem z nastoletnimi bohaterami, dziećmi burzy, poznajemy siebie, nasze emocje, lęki strachy, pierwsze namiętności i relacje. Poznajemy dwie skłócone rodziny, które trwają w konflikcie od lat, choć kiedyś też były bardzo blisko. Teraz wystarczy jeden błąd i kolejne pokolenie Mattów i Borków będzie kontynuowało wojnę. Zobaczmy jak wielka siła drzemie w dzieciakach, które na przekór całemu światu postanawiają zawalczyć o siebie, o swoją przyjaźń, a w końcu miłość. Przeciw sobie mają nie tylko rodziny, ale też cały las, góry, jeziora, dzikie zwierzęta i cały zestaw magicznych stworów. A jednak udaje się. Bo jak mówi Ronja … „najbezpieczniej w lesie to się nie bać”. Nie bać się i słuchać. Słuchać siebie i serca. I wtedy udaje się zbudować most nad każdą przepaścią.

Daniel Arbaczewski – reżyser spektaklu

 

Do budowy kulis zużyto 1350 m2 bawełnianego płótna, a podłoga to 80 m2 bawełny technicznej.

Do budowy kulis zużyto 1350 m2 bawełnianego płótna, a podłoga to 80 m2 bawełny technicznej / fot. materiały prasowe

 

Ronja: Natalia Sakowicz
Birk: Tomasz Frąszczak
Knotas – Zbój: Krzysztof Grygier

Pete Łysa Pała – Zbój: Włodzimierz Jasiński

Borka – Ojciec Birka: Paweł Mróz
Matt – Ojciec Ronji : Bartłomiej Olszewski

Fuloks – Zbój: Lech Walicki
Ogryzek – Zbój: Bartosz Watemborski

 

 

DANIEL ARBACZEWSKI – obieżyświat teatralny
Aktor – lalkarz z wykształcenia, reżyser, pedagog i instruktor teatralny. Jest postacią
niebanalną, prawdziwie zaangażowaną w międzykulturowy dialog i sprawy świata.
Od lat prowadzi projekty teatralne m.in. w Meksyku, Indonezji, Turcji, a nawet w
Palestynie. To właśnie teatr jest dla niego kluczem, który pozwala mu eksplorować
świat.

 

 

Teatr GROTESKA 
Skarbowa 2, 31-121 Kraków, Poland
tel +48 12 633 48 22
e-mail: groteska@groteska.pl
www.groteska.pl

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ