Romantyzowanie życia – trend czy sposób na lepsze samopoczucie
7 kluczowych składników dobrego życia nie tylko dla tych, którzy je "romantyzują"
Po mediach społecznościowych rozlewa się trend na romantyzowanie życia. Widzimy nagrania kobiet chodzących po łąkach w białych, długich sukienkach, z koszykiem pełnych owoców. Treści są przyjemne dla oka, ale czy mogą mieć przełożenie na rzeczywistość?
Romantyzowanie życia – co to takiego?
W „New York Times” czytamy:
trend, który rozpoczął się podczas pandemii zachęca ludzi do korzystania z życiowych prostych przyjemności […] „a trend that took off early in the pandemic encourages people to appreciate life’s simple pleasures […]”*
Ponieważ pojęcie narodziło się w social mediach, trudno znaleźć jednoznaczną definicję „romantyzowania życia”. Na pewno kluczowym elementem tego trendu jest podejście do codziennych sytuacji z większym entuzjazmem. Okres pandemii zmusił ludzi do refleksji nad tym, jak spędzają dni, gdy nie mogą wyjść z domu. Kiedy kawa z własnego ekspresu musiała zastąpić wyjście do kawiarni, wieczory z Netfliksem zastąpiły wycieczki do kina, a rozmowy telefoniczne stały się substytutem spotkań z przyjaciółmi, wiele osób zaczęło dostrzegać piękno w drobnych rzeczach. Chociaż pandemia minęła i większość wróciła do standardowych obowiązków, niektórzy wciąż czerpią radość z małych przyjemności.
Aleksandra z Warszawy (22 lata) trend romantyzowania życia stara się realizować na co dzień:
„Dla mnie romantyzowanie życia to przede wszystkim jego estetyzacja. Kocham otaczać się pięknymi przedmiotami, przebywać w pięknych pomieszczeniach, nosić ubrania, które są estetyczne. Romantyzuję właściwie każde wyjście z domu. Uwielbiam sam fakt, że mogę tworzyć wyjątkowe chwile, nawet jeśli one są zwyczajne, jak np. wyjście do kawiarni. Czemu mam chodzić do miejsc, które mi się nie podobają wizualnie? Wolę chodzić tam, gdzie inspiruje mnie przestrzeń i ludzie. Stąd też pewnie tak bardzo lubię sztukę – zaspokaja ona moje poczucie estetyki”.
Co najczęściej składa się na realizację tego trendu?
1/ DOCENIANIE CHWILI
Do doceniania chwili potrzebne jest skupienie się na „tu i teraz”. Zatracając się w myślach o tym, co wydarzy się za kilka godzin, dni, a nawet tygodni, zapominamy o celebrowaniu teraźniejszości. Wprowadzamy do aktualnego stanu psychicznego lęk o sprawy z przyszłości, co do których nawet nie ma pewności, że nastąpią. Trend romantyzowania życia zachęca do próby wygłuszania tych natrętnych myśli i skupiania się na tym, co dzieje się wokół nas.
Jeśli siedzimy z przyjaciółką na kawie, odłóżmy telefon do torby i nie sprawdzajmy służbowego maila. Jeśli jesteśmy na wymarzonych wakacjach, nie myślmy o zbliżającym się projekcie. Niestety, próbując być w dwóch miejscach naraz, żadnemu z nich nie oddajemy się w stu procentach.
2/ AKTYWNY ODPOCZYNEK
Zwolennicy romantyzowania życia zachęcają do poszerzania horyzontów, odkrywania nieznanych miejsc i szukania nowych pasji. Eksplorowanie różnorodnych sposobów spędzenia wolnego czasu, może znacząco poprawić komfort życia.
Często odpoczynkiem od obowiązków wydaje się leżenie w łóżku i przeglądanie portali społecznościowych, jednak takie działania mogą przynosić odwrotne efekty, nie przyniosą ukojenia.
Przyjrzyjmy się, co konkretnie przynosi nam ulgę i relaks. Być może będą to długie spacery. Być może wypróbujemy nowy rodzaj sportu, który zmieni podejście do aktywności. Może odkryjemy w sobie artystyczną duszę i zaczniemy malować. Warto testować różne możliwości!
3/ BLISKOŚĆ NATURY
W świecie social mediów romantyzowanie życia obrazowane jest często filmami z kwiecistymi łąkami i drewnianymi domkami w gęstym lesie. Nie każdy może sobie pozwolić na regularny kontakt z tak wyidealizowaną naturą. Na szczęście nie musimy przeprowadzać się do górskiej chatki, aby czerpać z dobroczynnych właściwości przyrody.
Dobrym rozwiązaniem jest choćby regularne wychodzenie na krótkie spacery bez telefonu, słuchawek i innych rozpraszaczy. Zwróćmy uwagę na drzewa rosnące przy drodze, liście, gałęzie czy nawet kałuże.
Jeśli pragniemy więcej, możemy rozważyć weekendowy wypad nad jezioro, w góry, na wieś czy nad morze. Często decydujemy się na tak zwane city breaks, ale zmiana kierunku może okazać się strzałem w dziesiątkę.
4/ WYRAŻANIE SIEBIE
Nazwa trendu czerpie z bogatej w ekspresję emocjonalną epoki romantyzmu. Niestety, dla polskiego sytemu edukacji wyrażanie siebie nie jest wartością nadrzędną, a indywidualizm jest marginalizowany, dlatego w dorosłe życie wchodzimy z wieloma blokadami. W poszukiwaniu sposobu na wyrażanie siebie można sięgnąć po sztukę: malowanie, rysowanie, pisanie, śpiewanie lub tworzenie muzyki. Doskonałą formą ekspresji jest także sport, medytacja, odkrywanie świata poprzez podróże czy znalezienie własnego stylu, tak jak to zrobiła Aleksandra:
„Lubię dobrze wyglądać. Zakładać ubrania, które mi się bardzo podobają, dobierać do tego dodatki, szminkę. Lubię opowiadać, jakiej muzyki słucham i jakie książki czytam. Lubię jak wszystko jest spójne, bo wtedy projektuję samą siebie, ale też projektuję to, jak inni będą mnie odbierać na ulicy. Uważam, że jeżeli znajdziemy swój styl bycia, to w oczach innych ludzi zyskujemy dużo więcej pewności siebie”.
5/ RELACJE Z BLISKIMI
Kontakt z innymi ludźmi jest podstawą funkcjonowania w społeczeństwie. Człowiek jest zwierzęciem stadnym. Od innych osób czerpiemy energię, pomysły, sposoby na rozwiązanie problemów i poczucie przynależności – niezbędne do dobrego funkcjonowania w świecie.
Na portalu poradnikzdrowe.pl czytamy:
„Jak wynika z badań, w każdej chwili mamy statystycznie około 30 znajomych, w tym 6 uważamy za bliskich. W ciągu całego swojego życia każdy z nas poznaje przeciętnie około 400 osób”.**
Trzydzieści znajomych, to trzydzieści różnych historii, przemyśleń i doświadczeń, z których możemy korzystać. Zastanówmy się, kiedy ostatni raz zadzwoniliśmy do starej przyjaciółki, kiedy ostatni raz poszliśmy z kimś na kawę? Zadbajmy o relacje międzyludzkie, a życie nabierze kolorów.
6 / UWAŻNOŚĆ
Uważność definiowana jako „szczególny rodzaj uwagi, nieosądzającej i intencjonalnie skierowanej na wybrany element bieżącego doświadczenia” jest wg Jona Kabat-Zinna skrupulatną praktyką bycia tu i teraz***. Ćwiczenie uważności jest kluczowe dla zmniejszenia lęku i stresu. Przez skoncentrowanie uwagi na oddechu lub obecnych doświadczeniach, osiągamy spokój umysłu, co wpływa korzystnie na samopoczucie.
Uważność to również docenianie codzienności i praktykowanie wdzięczności. Zwracanie uwagi na to, co mamy, a nie na to, czego brakuje może mieć przełomowy wpływ na poprawę jakości życia. Dobrymi sposobami na ćwiczenie uważności są medytacja, która zmusza do pogłębienia oddechu oraz tak zwany scanning ciała, czyli zwracanie uwagi na to, jak się czujemy od stóp do głów.
7/ PRZEŁAMYWANIE RUTYNY
Codzienne powtarzanie tych samych czynności może prowadzić do stagnacji oraz braku rozwoju. Odkrywanie nowych miejsc i aktywności to fascynujący sposób na przełamywanie rutyny oraz czerpanie inspiracji, które mają szansę przerodzić się w nowe pomysły na pracę lub spędzanie czasu wolnego. Przełamywanie rutyny pobudza także kreatywność – jedne z kluczowych elementów romantyzowania życia. Dostrzeganie piękna codziennych aktywności oraz unikanie monotonii, wzmacnia otwartość na świat i doświadczenia. Takie podejście pomaga czerpać radość z chwili, stymulując rozwój osobisty i kształtując pełniejsze, bardziej satysfakcjonujące życie.
Każdy może spróbować przenieść internetowy trend na rzeczywistość. Wystarczy nieco kreatywności, a także zastanowienia się, czym tak naprawdę jest dla nas romantyzowanie życia.
Przypisy:
* https://www.nytimes.com/2022/05/11/well/mind/romanticize-your-life-tiktok.html
** https://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/relacje/7-mitow-na-temat-przyjazni-aa-uuCG-pmEV-HYVf.html
*** https://charaktery.eu/artykul/czym-jest-uwaznosc-i-komu-moze-sie-przydac