Friday, June 14, 2024
Home / Moda  / Design  / Romantyczny balkon – odśwież wygląd balkonu na lato!

Romantyczny balkon – odśwież wygląd balkonu na lato!

Stwórz piękne i komfortowe miejsce wypoczynku ciepłymi popołudniami!

Uroczy balkon to gwarancja relaksu! / fot. materiały prasowe

Jeśli po wyjściu na swój balkon chcesz jak najszybciej wracać do domu, to sprawa jest jasna: potrzebujesz nowych kwiatów i nowego pomysłu na aranżację balkonu. Jak zaprojektować romantyczny balkon w kwiatach? Jakie rośliny na balkon wybrać? Sprawdź nasz tekst i zainspiruj się do odświeżenia wyglądu Twojego balkonu!

Uroczy balkon to gwarancja relaksu! / fot. materiały prasowe

Uroczy balkon to gwarancja relaksu! / fot. materiały prasowe

Przed stworzeniem romantycznego balkonu w kwiatach warto poświęcić trochę czasu na zrobienie porządków. Usuń z balkonu wszystkie przedmioty psujące jego estetykę (np. puste, stare doniczki czy skrzynki na kwiaty, zwiędłe rośliny), a zwłaszcza te, które znajdują się w pobliżu barierki balkonowej i zabierają przestrzeń dla kwiatów. Pomyśl także nad wygospodarowaniem przestrzeni na przytulne, balkonowe siedzisko oraz stylowy, drewniany lampion.

Po uporządkowaniu balkonu możesz pomyśleć nad wyborem kolorowych kwiatów, które stworzą odpowiednią atmosferę. ZIEMOVIT przygotował dla Ciebie kilka inspiracji – zobacz kwiaty zwisające idealne na balkon w romantycznym, magicznym stylu.

Petunia – kwiaty na balkon o wielu kolorach

Petunia to klasyk wśród polskich kwiatów na balkon, stanowiąca podstawę dla romantycznej aranżacji tej przestrzeni. Rosnące w naszym kraju odmiany petunii kwitną na wiele różnych kolorów:

  • żółty,
  • biały,
  • różowy,
  • niebieski,
  • bordowy.

 

Dzięki tej różnorodności petunie w mig ożywią zwykły balkon. Szczególną uwagę warto poświęcić odmianie petunii o zwisających pędach o długości od 20 do 100 cm, czyli surfiniom. Świetnie nadają się jako ozdoba barierek balkonu, jednak są dość wymagające. Do częstego kwitnienia potrzebują:

  • nasłonecznionego stanowiska,
  • kwaśnego i przepuszczalnego podłoża;
  • stałego podlewania (latem 2 razy dziennie, rano i wieczorem);
  • usuwania przekwitłych kwiatów, które gniją i stanowią pożywkę dla grzybów czy owadów zagrażających surfiniom.

 

Surfinie kwitną długo i intensywnie, od czerwca do października, w związku z czym potrzebują częstego nawożenia. W tej roli świetnie sprawdzi się nawóz płynny do roślin kwitnących bogaty w azot, który pobudza kwiaty do rozwoju i gwarantuje ich intensywną barwę.

Lobelia przylądkowa – intensywne kolory aż do pierwszych przymrozków

Jeśli zależy Ci na tym, aby kwiatowa, romantyczna aranżacja balkonu w Twoim domu trwała jak najdłużej, to pomyśl o uprawie lobelii przylądkowej, zwłaszcza z odmian pendula o pędach zwisających na maks. 40 cm.

Lobelia przylądkowa to niewielka roślina, która tworzy gęste kępy błyszczących liści oraz małych, lekko błyszczących kwiatów o jaskrawych barwach (od białej do czerwonej). Lobelia kwitnie obficie od początku czerwca aż do późnej jesieni – jeśli dobrze o nią zadbasz, to przestanie wypuszczać kwiaty dopiero w trakcie pierwszych przymrozków.

Lobelia czuje się dobrze na stanowiskach nasłonecznionych, jednak może kwitnąć także w półcieniu. Latem i jesienią, w porze intensywnych opadów, trzeba uważać, aby deszcz nie zmoczył jej kwiatów – lobelia traci wówczas swój efektowny wygląd.

Uwaga: zwisające łodygi lobelii przylądkowej z odmian pendula są smakowitym kąskiem dla mszyc i przędziorków. Gdy zauważysz ich obecność na balkonie, spryskaj roślinę środkiem ABDICO® Ochrona przeciwko owadom, który nie tylko zwalcza owady żerujące na kwiatach balkonowych, lecz także gwarantuje ochronę przed nimi na okres nawet 30 dni.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ