Wednesday, April 24, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Rolety plisowane – oryginalna i praktyczna aranżacja okna

Rolety plisowane – oryginalna i praktyczna aranżacja okna

Promienie słoneczne dodają nam energii i poprawiają codzienny nastrój. Zbyt duże nasłonecznienie bywa, jednak uciążliwe, dlatego w oknach naszych domów i mieszkań montujemy rolety i żaluzje. To one kontrolują ilość wpadającego światła, chronią przed ciekawskimi

fot. materiały prasowe

Promienie słoneczne dodają nam energii i poprawiają codzienny nastrój. Zbyt duże nasłonecznienie bywa, jednak uciążliwe, dlatego w oknach naszych domów i mieszkań montujemy rolety i żaluzje. To one kontrolują ilość wpadającego światła, chronią przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów gwarantując dyskrecję i ochronę dla naszego domu.

fot. materiały prasowe

Taka aranżacja okien bez wątpienia dodaje również oryginalnego charakteru i przytulności dla wnętrz naszych domów i mieszkań. Rolety plisowane to rozwiązanie nie tylko estetyczne, nowoczesne i wygodne, ale i w pełni funkcjonalne, ciesząc się dużą popularnością na rynku aranżacji okien. Co wyróżnia ten typ rolet? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Czym są rolety plisowane?

Rolety plisowane to funkcjonalny rodzaj osłony przeciwsłonecznej, łączący w sobie wiele cech poprzednich rozwiązań dla aranżacji okien. Plisowany materiał, z którego są wykonywane, przypominający harmonijkę, umieszczany jest pomiędzy dwiema listwami, którymi to możemy poruszać w górę i w dół. Co jeszcze wyróżnia ten typ rolet? Poziome zagięcia, minimalistyczna konstrukcja i nieszablonowy sposób poruszania plisą, który chroni przed słońcem, ciekawskim wzrokiem sąsiadów, doskonale chroniąc prywatność każdego domu czy mieszkania. Ten typ rolet sprawdza się w każdym pomieszczeniu – sypialni, salonie, pokoju dziennym, kuchni czy łazience. Wszędzie tam, gdzie nie mamy możliwości montażu tradycyjnych rolet lub żaluzji, sprawdzają się rolety plisowane.

fot. materiały prasowe

Pamiętajmy, że plisowane rolety to doskonałe rozwiązanie, które ociepli nasze wnętrza, ochroni przed słońcem, pasuje do każdej ramy, a przy tym dostępne jest w przystępnych cenach.

Jak działają plisy okienne?

Rolety plisowane składają się z trzech głównych elementów – prowadnicy, profili i tkaniny. Listwy przyokienne montujemy na różne sposoby, w zależności naszych potrzeb i preferencji. Jeśli chcemy, aby profile przesuwały się w górę i w dół to prowadnice montujemy pionowo. Po zamontowaniu poziomym profile będą działać na boki. Do profili zamontowana jest tkanina, wykonana z poliestru. Do produkcji plis wykorzystywane są tkaniny transparentne i zaciemniające oraz te z dodatkowymi funkcjami: niepalne, dostosowane do wilgotnych pomieszczeń czy z dodatkową powłoką regulującą ilość odbijanego ciepła. Plisy możemy obsługiwać ręcznie, najczęściej za pomocą uchwytów lub sznurków, automatycznie, ale również i przy pomocy pilota. Rolety plisowane mogą pełnić zarówno funkcję dekoracyjną i zaciemniającą. Ich konstrukcja jest bardzo prosta, a obsługa intuicyjna.

fot. materiały prasowe

Zalety rolet plisowanych

Niewątpliwą ich zaletą rolet plisowanych jest to, że pasują one do wszystkich rodzajów okien. Wszystko to za sprawą obrotowych profili, które obracają się nawet o 90°. Plisy możemy montować zarówno w tradycyjnych oknach, jak i dachowych oraz tych o nietypowych kształtach – trójkąta czy trapezu. Możliwość dopasowania rolet plisowanych do dowolnych wymiarów i kształtów okien sprawia, że sprawdzają się również w oknach dachowych. Ich walory estetyczne sprawiają, że są pięknym wykończeniem okien w pomieszczeniach mieszkalnych.

Dodatkowo, na jednej prowadnicy, jesteśmy w stanie zamontować dwie plisy, co tworzy system dzień-noc. Takie rozwiązanie gwarantuje skuteczną ochronę przed promieniami słonecznymi, zaciemnienie zgodnie z naszymi preferencjami oraz ochronę przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów. W zależności od indywidualnych potrzeb można wybierać spośród szerokiej gamy kolorystycznej pomiędzy tkaninami przezroczystymi, półtransparentnymi czy też całkowicie zaciemniającymi.

 

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Pergole żory 13 lutego, 2020

    Według mnie jest to dobre rozwiązanie w kuchni, bo jakby nie patrzeć, zwykłe rolety szybko się brudzą.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ