Thursday, July 18, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Rolety czy żaluzje, co wybrać do domu?

Rolety czy żaluzje, co wybrać do domu?

Rolety to funkcjonalne rozwiązanie do salonu i sypialni ‒ wyglądają lekko i nie narzucają się. Ale do łazienki czy kuchni lepiej wybierać żaluzje ‒ będą wygodniejsze w użytkowaniu i mniej narażone na zabrudzenia

rolety-czy-zaluzje-miasto-kobiet

Dobrze dobrane osłony okienne potrafią nadać wnętrzu klimat / fot. materiały prasowe

Rolety i żaluzje należy dopasować do typu i wielkości pomieszczenia oraz do rodzaju okien, w jakich mają być zamontowane. Oba typy osłon okiennych różnią się materiałem i konstrukcją. Aluminiowe lub drewniane żaluzje dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach o podwyższonym poziomie wilgotności. Rolety rzymskie, plisowane lub tzw. rolety dzień-noc najlepiej zawiesić w oknach pokoi dziennych lub sypialnianych

 

Rolety dają większą możliwość regulacji stopnia zaciemnienia, niż żaluzje. W tym zakresie decydującą kwestią jest wybór grubości tkaniny. Producenci rolet produkują różne typy osłon ‒ od tych całkowicie zaciemniających do niemal przezroczystych.

Różnice pomiędzy roletami i żaluzjami ‒ materiał i konstrukcja

Montaż lub wymiana osłon okiennych to często jeden z finalnych etapów remontu mieszkania. Biorąc pod uwagę fakt, że koszty prac remontowych są wysokie, każdy zakup, zarówno materiałów budowlanych, jak i tych wykończeniowych, warto starannie przemyśleć. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko poniesienia nieplanowanych wydatków. Sposobem na ograniczenie kosztów podczas przeprowadzania prac remontowych są m.in. promocje na materiały budowlane dostępne w Internecie. Przed zakupem rolet lub żaluzji warto dokładnie przeanalizować ich cechy i wybrać osłony dopasowane do specyfiki pomieszczenia i typu okna.

Podstawową cechą odróżniającą rolety od żaluzji jest materiał, z jakiego są wykonane. Rolety produkuje się z tkanin naturalnych bądź specjalnych mieszanek materiałów naturalnych z tkaninami syntetycznymi. Z kolei do produkcji żaluzji wykorzystywane są twardsze surowce, takie jak aluminium lub bambus. Zaletą żaluzji drewnianych jest mniejsza podatność na nagrzewanie się i lepszy efekt estetyczny niż w przypadku żaluzji aluminiowych. Te dwa typy osłon różni też konstrukcja. Rolety można zrolować, natomiast żaluzje przypominają zestaw wiszących listewek (tzw. lamelek), które można rozsuwać i zsuwać w kierunku góra-dół. Lamelki w żaluzjach mogą obracać się pod kątem 180 stopni.

Gdzie sprawdzą się rolety, a gdzie żaluzje?

Rolety to funkcjonalne rozwiązanie do salonu i sypialni. Są dostępne w bogatej ofercie kolorów i wzorów tkanin, dzięki czemu łatwo dopasujemy je do każdej stylistyki wnętrz. Wyglądają lekko i nie dominują aranżacji okna. Dużym zainteresowaniem cieszą się rolety dzień-noc oraz rzymskie, ale na uwagę zasługują też nowoczesne rolety plisowane, które po zrolowaniu tworzą układ symetrycznej harmonijki. Do pomieszczeń takich jak łazienka lub kuchnia lepiej wybierać żaluzje ‒ będą wygodniejsze w użytkowaniu i mniej narażone na zabrudzenia. W przypadku zachlapania kawą czy sosem drewniane lamelki znacznie łatwiej wyczyścić niż np. welwetową tkaninę na rolecie rzymskiej.

 

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ