Jeszcze do niedawna idąc na stylizację rzęs, nie miałyśmy do wyboru tak licznych efektów, długości, grubości i gęstości rzęs jak teraz. Obowiązywał jedynie trend przyklejania jednej syntetycznej rzęsy do jednej naszej naturalnej. Wiele się zmieniło, zatem by nie zginąć w gąszczu możliwości, postanowiliśmy stworzyć mały przewodnik po efektach stylizacji rzęs
Długość i gęstość
Obecnie możemy przebierać w rodzajach rzęs, a przyklejanie ich w zależności od budowy oka daje różny efekt. Obecnie nie wybiera się jednej długości rzęs na całym ich wachlarzu, a stopniuje się je zgodnie z wybranym efektem, który dokładniej opiszemy poniżej. Przed przystąpieniem do aplikacji rzęs stylistka powinna zrobić dokładny wywiad z klientką – jakiego efektu się spodziewa, czy woli naturalne rzęsy, czy bardziej rzucające się w oczy. Od tego zależna jest nie tylko metoda, ale także długość rzęs – im dłuższe, tym bardziej są one spektakularne.
Obecnie za efekt naturalny uznaje się długość rzęs do 11 milimetrów, za długie te od 12 do nawet 15 mm i więcej. Jeśli chodzi o same metody aplikacji, to jednym najbardziej naturalnych jest ta 1:1 – efekt jest bardzo delikatny, jak po nałożeniu jednej warstwy tuszu. Popularne są także metody 2, 3 i 4 do jednego, czyli gdy kilka kępek rzęs przyklejamy do jednej naszej naturalnej. Zanim jednak zdecydujemy się na samą stylizację, warto także poznać produkty jakimi posługują się stylistki rzęs i sprawdzić ich składy, by wyeliminować ewentualne uczulenie. Można tego dokonać np. na stronie Noble Lashes, czyli producenta i dystrybutora akcesoriów do tego celu. Szczególnie należy zwrócić uwagę na kleje do rzęs – powinnyśmy dobrać klej odpowiedni do warunków, jakie panują w salonie stylistki.
Efekt na oczach oraz grubość rzęs
Oprócz długości i metody klejenia sztucznych rzęs, warto także wiedzieć o tym, że istnieją różnego rodzaju efekty, jakie można uzyskać poprzez odpowiednie dobranie długości. Dwoma najpopularniejszymi są kocie oko oraz baby doll – otwarte oko. Kocie oko jest efektem bardziej zmysłowym, wydłużającym oko i polega na przyklejaniu najdłuższych rzęs w zewnętrznym kąciku oka. Baby doll, czyli otwarte oko ma za zadanie zaokrąglić i otworzyć nam oko. Można tego dokonać, aplikując najdłuższe rzęsy w długości około ¾ od wewnętrznego kącika oka. Ten drugi efekt sprawia, że nasze oczy wydają się jeszcze większe, wypoczęte, młode.
Istotne jest także dobre dobranie grubości włosa syntetycznej rzęsy, najczęściej wybierane są te o grubości 0,10 milimetra, które dają nieprzesadzony efekt, jednak czasem klientki są zwolenniczkami cieńszych, bardzo naturalnych włosków o grubości 0,07 mm, co bardzo często skutkuje dłuższą pracą nad tym samym efektem na rzęsach. Jednak ich ubytki są mniej widoczne, a te cieńsze rzęski dobierane są zazwyczaj do większych objętości – nawet do metody 6 czy 7 do jednego. Te grubsze są domeną metody 1:1, gdzie każdy ubytek jednego włoska jest od razu widoczny. Każda metoda zatem ma swoje plusy i minusy, więc jest to niezwykle indywidualna kwestia.