![transport drogowy](https://www.miastokobiet.pl/wp-content/uploads/2022/10/transport-drogowy-miasto-kobiet.jpg)
fot. Pixabay
Transport towarów uzależniony jest od potrzeb gospodarki. Właściwy rodzaj transportu oraz typ przewozu dopasowywany jest każdorazowo konkretnie do danej usługi. Wszystko dlatego, że niezwykle istotne jest, by transport odpowiadał na indywidualne potrzeby danego przedsiębiorstwa ‒ niezależnie od rodzaju ładunku, miejsca docelowego, czy budżetu. Czym jest transport drogowy? Jakie są rodzaje transportu drogowego oraz typy przewozów? Zapraszamy do lektury!
Czym jest transport drogowy? Rodzaje
Transport drogowy to jedna z gałęzi transportu, gdzie ładunki (lub osoby) przemieszczają się po drogach lądowych z wykorzystaniem kołowych środków transportu. Są to np. pojazdy samochodowe o różnych ładownościach. Istnieje wiele zalet tego typu transportu, jednak do najważniejszych warto zaliczyć możliwość dowiezienia danego towaru bezpośrednio do miejsca przeznaczenia (usługa door to door), niskie ceny usługi oraz stosunkowo krótki czas dostawy i możliwość np. doładunków. Wyszczególnić można dwa rodzaje transportu drogowego: międzynarodowy i krajowy. Transport drogowy świadczony jest przez profesjonalne firmy przewozowe, logistyczne i spedycyjne, jak Inter-Logistic, które pozwalają na przewóz towarów na niemal dowolną odległość i realizowany jest w kilku wariantach. Na czym polegają główne różnice pomiędzy poszczególnymi typami przewozów w transporcie drogowym? Czas poznać szczegóły!
Transport FTL
Transport FTL (Full Truck Load ‒ z ang. „pełne obciążenie ciężarówki”) to transport całopojazdowy, który sprawdza się w przypadku przewożenia większych ładunków, zajmujących całą powierzchnię załadunkową danego pojazdu. Najczęściej realizowany jest na zlecenie większych firm, a dzięki temu, że przestrzeń nie musi być dzielona z innymi przedsiębiorstwami to przewóz może odbywać się na optymalnej i najbardziej opłacalnej trasie. Transport FTL nie musi oznaczać pełnego załadunku przestrzeni, jednak firma musi ponieść koszt całości pojazdu. Często z transportu całopojazdowego korzystają firmy, które mają do przewozu cenne lub niezwykle wartościowe ładunki.
Transport częściowy i drobnicowy
Transport częściowy (nazywany też transportem drobnicowym) realizowany jest poprzez podział przestrzeni załadunkowej na towaru od różnych zleceniodawców. W tym przypadku każda firma otrzymuje oczekiwaną przestrzeń załadunkową. Na tym rodzaju transportu opierają się m.in. giełdy transportowe. Są to platformy, gdzie na bieżąco można znaleźć pustą przestrzeń w danym transporcie i dokonać doładunku własnego towaru. Transport drobnicowy wykorzystywany jest także przez firmy transportowe, które posiadają wiele klientów. W ten sposób optymalizują one transport ładunków swoich klientów na różnych trasach bez konieczności korzystania z transportu całopojazdowego.
Transport paletowy
Transport paletowy to specyficzny rodzaj transportu, gdzie towar ułożony jest na paletach (w większości przypadków EURO). Palety występują w kilku rozmiarach, a ich standaryzacja sprawia, że zaplanowanie transportu i logistyki jest o wiele łatwiejsze. Załadunek i rozładunek palet jest szybki i wygodny, dzięki zastosowaniu wózków widłowych. Transport paletowy to jeden z najbardziej ekonomicznych wyborów.
Transport ekspresowy
Transport ekspresowy umożliwia przewóz towarów pod wskazany adres w najkrótszym możliwym czasie. Jest to typ przewozu, który najczęściej wybierają przedsiębiorstwa i branże, gdzie szybka dostawa jest koniecznością ze względu np. na psucie się towaru (dot. to m.in. żywności).
Transport ponadgabarytowy
Transport ponadgabarytowy to przewóz ładunku, który wraz z pojazdem, wymiarami lub wagą przekracza dopuszczalne wielkości określone w przepisach ruchu drogowego. Jest to przewóz niepodzielnego ładunku na naczepie, którego wymiary wraz z zestawem przekraczają następujące wartości: 2,5 m szerokości, 4 m wysokości, 16,5 m długości. Transport ponadnormatywny jest realizowany także wówczas, gdy suma wagi ładunku wraz z zestawem przekracza 42 tony. Transport ponadgabarytowy drogowy niejednokrotnie wymaga konkretnych zezwoleń oraz pilotażu, czy osoby regulującej ruch drogowy.