Miłość niełatwo jednoznacznie zdefiniować. Nie każda jest taka sama. Już w starożytnej Grecji istniały różne typy miłości, które znajdują odzwierciedlenie również we współczesnym świecie
Rodzaje miłości wywodzą się z wierzeń starożytnych Greków, którzy wyróżnili jej osiem typów. W jaki sposób klasyfikowali miłość? Rodzaje odnosiły się do różnych aspektów – rozsądku, altruizmu, rodzicielstwa czy uczucia względem własnej osoby. Jakie są rodzaje miłości?
Rodzaje miłości – psychologia
Nie tylko starożytni Grecy rozróżniali rodzaje miłości. Psychologia mówi, że ponieważ ludzie się zmieniają i rozwijają, również ich relacje miłosne ewoluują, a nawet łączą kilka typów miłości równocześnie.
John Alan Lee, kanadyjski pisarz, działacz akademicki i polityczny, w swojej książce „Colour of love: An exploration of the ways of loving” wyróżnił kolory poszczególnych rodzajów miłości.
Trzy podstawowe typy to:
• eros – kolor czerwony,
• ludus – kolor niebieski,
• storge – kolor żółty.
Z kolei wtórne rodzaje miłości to:
• mania – kolor fioletowy (eros + ludus),
• agape – kolor pomarańczowy (eros + storge),
• pragma – kolor zielony (storge + ludus).
Wyznacza się także philię i filautię.
Dowiedz się:
Miłość agape – co to znaczy?
Miłość na „wysokim poziomie” – agape. Co to znaczy? Tak najprościej można opisać ten typ.
Miłość agape jest bezwarunkowa, bezinteresowna i altruistyczna. Postrzega się ją jako miłość duchową. Może występować w niej poświęcenie.
Agape – miłość, która wiąże się z wiarą chrześcijańską. Oznacza uczucie Jezusa, który poświęca się dla ludzkości, ale również odnosi się do miłości ludzi względem Boga.
„Dla prawdziwej miłości również oddałabym wszystko, bo wtedy wszystko, co ważne bym już miała” ~ Doda
Philia – miłość platoniczna
Philia – miłość „kochająca”. Tak ten rodzaj nazywano w starożytnej Grecji. Oznacza ona lojalne, uczciwe, wierne i zmysłowe uczucie wobec ludzi.
Według starożytnych Greków philia jest lepsza niż eros, ponieważ stanowi miłość między ludźmi, pomijając sferę seksualną. Z tego powodu określana jest jako platoniczna miłość. Definicja takiego zjawiska odrzuca podteksty seksualne. Nazwa pochodzi od Platona, który twierdził, że pierwiastek seksualny nie jest konieczny w miłości.
„Miłość jest jak duch; nie widzimy jej, ale wiemy, że jest” ~ Victor Hugo
Miłość eros – co to jest?
Eros – miłość seksualna, erotyczna. Nazwa nawiązuje do imienia greckiego boga miłości i płodności.
Co to jest miłość eros? Pożądanie i zmysłowość. Miłość eros kojarzona jest z romantyzmem i fizycznością. Jest namiętna i intensywna, ma tendencje do szybkiego wypalania się i nie jest stała.
Miłość agape a eros – pierwsza opiera się na duchowości, druga zaś na fizyczności.
„Miłość jest siłą, która przyciąga nas do innych, a odpycha od siebie” ~ Virginia Woolf
Przeczytaj także:
Ludus – miłość. Jaka jest?
Ludus – miłość zabawna. Jest to typ, który sprowadza się do rozrywki i zabawy.
Ludus przyrównuje się do zauroczenia, które występuje na początku rozwoju relacji miłosnej. Objawem tego stanu mogą być motyle w brzuchu, zawroty głowy czy szybsze bicie serca.
„Miłość to słońce po burzy, życie po śmierci” ~ Victor Hugo
Pragma – miłość. Jaka jest?
Pragma – miłość trwała. Rodzaj ten jest przeciwieństwem eros.
Miłość pragma jest praktyczna, rozsądna, rozwija się i dojrzewa przez dłuższy czas. To typ charakterystyczny dla związków z długoletnim stażem.
„Miłość nie polega na patrzeniu na siebie nawzajem, ale na patrzeniu wspólnie w tym samym kierunku” ~ Antoine de Saint-Exupéry
Filautia – „miłość siebie”
Filautia – miłość własna, czyli wobec swojej osoby.
W dzisiejszych czasach coraz więcej mówi się o konieczności kochania samego/samej siebie. Według psychologów i coachów jedynie żywiąc miłość względem siebie, jesteśmy w stanie obdarzać nią innych ludzi.
Ten rodzaj objawia się akceptacją swojej osoby i troską. „Miłość siebie” powinna być ważna i priorytetowa. Warto zaznaczyć, że filautia nie jest jednoznaczna z narcyzmem, egoizmem i egocentryzmem.
„Miłość do siebie to początek romansu, który trwa całe życie” ~ Oscar Wilde
Zobacz również:
Toksyczne związki i rozwojowe pułapki
Mania – miłość. Jaka jest?
Mania – miłość obsesyjna. Wiele w niej zazdrości. Może prowadzić do gniewu czy szaleństwa.
Mania polega na uzależnieniu od drugiej osoby i uczucia wobec niej. Może prowadzić do podejmowania destrukcyjnych działań. Z czego wynika ten rodzaj miłości? Przyczynami mogą być niska samoocena i strach przed utratą ukochanej osoby.
„Miłość jest jedyną rzeczą, której nie możemy kontrolować” ~ Virginia Woolf
Storge – miłość, definicja
Storge – miłość rodzicielska, macierzyńska. Storge nie ma powiązania z fizycznością i seksualnością. Opiera się na pokrewieństwie i więzi emocjonalnej między ludźmi.
Jaka jest storge? Definicja szczególną wagę przywiązuje do uczucia rodzica wobec dziecka.
Miłość storge jest łagodna, czuła, przyjacielska i bezwarunkowa. W takiej relacji często występują oddanie i poświęcenie.
„To poświęcenie ma wynikać z miłości. Z miłości i z chęci oddania siebie dla drugiej osoby. (…) dziecko na to zasługuje” ~ Doda
Każda miłość jest inna i objawia się inaczej. Wiedziałaś, że istnieje aż tyle jej rodzajów?
Natalia Mazur
Może cię zainteresować: