Kotły gazowe posiadają sporo zalet – mogą zarówno ogrzewać dom, jak i podgrzewać wodę użytkową, nie zajmują dużo miejsca, a co więcej – są proste w obsłudze. Jakie są ich główne rodzaje i jak wybrać ten, który najlepiej nada się do naszego gospodarstwa domowego?
Podział kotłów gazowych
Cechą wspólną tego typu kotłów jest rodzaj paliwa, jakim są zasilane. Podzielić można je pod kątem następujących kryteriów:
- Funkcjonalność (kotły jedno- oraz dwufunkcyjne)
- Usytuowanie (kotły stojące oraz wiszące)
- Budowa komory spalania i związany z tym sposób pobierania potwierdza do spalania oraz sposób odprowadzania spalin (kotły z otwartą oraz zamkniętą komorą spalania)
- Sposób działania (kotły kondensacyjne i tradycyjne)
Kotły jedno- i dwufunkcyjne
Piece jednofunkcyjne ogrzewają wyłącznie wodę, jaka krąży w instalacji centralnego ogrzewania. Ich moc dobiera się do zapotrzebowania na ciepło do centralnego ogrzewania, a jeżeli mają one współpracować z zasobnikiem, uwzględnić należy także dodatek na potrzeby ciepłej wody. Podczas ładowania zasobnika podgrzewanie wody w instalacji centralnego ogrzewania wyłącza się i uruchamia ponownie po uzyskaniu przez znajdującą się w zasobniku wodę optymalnej temperatury.
Piece dwufunkcyjne są wyposażone w dodatkowy przepływowy wymiennik do podgrzewania wody, który może ogrzewać zarówno dom, jak i wodę użytkową. Przełącza się on na jej podgrzewanie dopiero po odkręceniu kranu z ciepłą wodą. Gdy kurki są zakręcone, woda stygnie, a co za tymi idzie – po ich odkręceniu najpierw płynie ta wystudzona. Wymiennik przepływowy kotła dwufunkcyjnego jest narażony na zarastanie kamieniem kotłowym utrudniającym wymianę ciepła, co może skutkować spalaniem większej ilości paliwa w celu przekazania identycznej ilości ciepła.
Kotły stojące i wiszące
Kotły stojące są większe oraz cięższe niż wiszące, a to ze względu na obecność żeliwnego wymiennika ciepła. Cechuje je także większa trwałość od ich wiszących odpowiedników, gdzie mamy do czynienia z wymiennikami stalowymi. Te natomiast potrzebują do instalacji o wiele mniej miejsca – w zupełności wystarczający będzie tu fragment wolnej przestrzeni na ścianie.
Kotły kondensacyjne i tradycyjne
Jeżeli chodzi o wygląd, to kotły te są identyczne. Różnią się natomiast ceną – kondensacyjne mogą być bowiem nawet dwa razy droższe. Związane jest to z ich wyższą sprawnością, a co za tym idzie – mniejszym zużyciem paliwa. W ich wymienniku woda wracająca z instalacji CO jest podgrzewana przy pomocy ciepła, jakie wydziela się w czasie wykraplania pary wodnej ze spalin. Większość kotłów tradycyjnych stanowią urządzenia z otwartą komorą spalania. W przypadku kondensacyjnych, zawsze mamy do czynienia z komorą zamkniętą. Wysokiej jakości kotły kondensacyjne można znaleźć pod adresem: http://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/.
Kotły z otwartą i zamkniętą komorą spalania
Kotły wyposażone w otwartą komorę spalania pobierają świeże powietrze bogate w tlen niezbędny do spalania z pomieszczenia, w którym zostały zamontowane. Bardzo ważne, by zapewniony był do niego dopływ powietrza przy pomocy otworu o powierzchni nie mniejszej niż 200 centymetrów sześciennych i wentylacja grawitacyjna kratką o identycznych wymiarach (kubatura kotła musi tu wynosić co najmniej 8 metrów sześciennych).
Jeżeli chodzi natomiast o kotły z zamkniętą komorą spalania, to czerpią one powietrze do spalania z zewnątrz. Powstające w procesie spaliny także nie mają styczności z powietrzem w pomieszczeniu. Tego typu rozdzielenie pozwala na umieszczenie kotła w dowolnym pomieszczeniu o kubaturze nie mniejszej niż z 6,5 metrów sześciennych z wentylacją grawitacyjną zakończoną kratką o powierzchni 200 metrów sześciennych. Kratka spalania kotła jest tu połączona z atmosferą przy pomocy przewodów powietrzno – spalinowych, a przepływ powietrza i spalin wymusza wentylator.
Kocioł CO
Poruszając zagadnienie kotłów gazowych, warto wspomnieć także o kotle CO. Jest to urządzenie przeznaczone do spalania zarówno paliw gazowych takich, jak gaz ziemny czy płynny, jak i stałych (drewno, węgiel czy koks) oraz olejowych (olej opałowy) w celu podgrzania nośnika ciepła (najczęściej jest nim woda), jaki krąży w obiegu centralnego ogrzewania. Dostępne na rynku nowoczesne kotły CO są wyposażone w automatyczny podajnik paliwa oraz wentylator wdmuchujący powietrze do paleniska, a także sterownik, który kontroluje ich działanie. W przeciwieństwie do pieca, który oddaje do otoczenia wytworzone ciepło, kotły CO oddają je substancji przenoszącej je, a podgrzane medium jest przenoszone do innego miejsca, na przykład grzejnika, gdzie jest wykorzystywane.