Kto i kiedy musi złożyć roczne zeznanie podatkowe za 2012 rok?
Do końca kwietnia większość z nas musi złożyć roczne zeznanie podatkowe. O tym, jak się rozliczyć z urzędem skarbowym mówi Joanna B. Zakrzewska, biegły rewident, ACCA MEMBER, prezes zarządu ACCOUNT SP z o.o.
Do końca kwietnia większość z nas musi złożyć roczne zeznanie podatkowe. O tym, jak się rozliczyć z urzędem skarbowym mówi Joanna B. Zakrzewska, biegły rewident, ACCA MEMBER, prezes zarządu ACCOUNT SP z o.o.
Zeznanie roczne muszą złożyć wszystkie osoby, które w 2012 roku uzyskały jakiekolwiek przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli w 2012 roku nie uzyskaliśmy żadnych przychodów, które podlegają opodatkowaniu, zeznania rocznego nie składamy. Nie składamy również zeznania rocznego, jeżeli w minionym roku uzyskaliśmy tylko kwoty zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W przypadku uzyskania przychodów opodatkowanych oraz zwolnionych z opodatkowania lub niepodlegających opodatkowaniu w zeznaniu rocznym wykazujemy tylko przychody podlegające opodatkowaniu (zwolnionych oraz nieopodatkowanych w deklaracji nie wykazujemy).
Osoby, które uzyskiwały tylko przychody z zagranicy, mają obowiązek złożenia zeznania rocznego tylko wtedy, gdy umowa międzynarodowa nakazuje im zastosować do przychodów metodę proporcjonalnego odliczenia. Jeżeli umowa międzynarodowa pomiędzy Polską a krajem, z którego w 2012 roku otrzymywaliśmy przychody, wskazuje metodę zwolnienia z progresją, to zeznania rocznego nie składamy, ponieważ cała otrzymana kwota jest zwolniona z opodatkowania. Obowiązek złożenia zeznania rocznego mają jednak wszystkie osoby, które oprócz przychodów zagranicznych osiągnęły również przychody podlegające opodatkowaniu w Polsce. W takim przypadku musimy wykazać w zeznaniu rocznym także przychody zagraniczne – bez względu na fakt, czy przychody otrzymane z zagranicy są zwolnione (zagraniczne przychody mogą wpływać na stawkę podatku, stosowaną do przychodów uzyskanych w kraju), czy podlegają metodzie proporcjonalnego odliczenia (rozliczane na terytorium Polski, z prawem do odliczenia podatku zapłaconego za granicą).
Nierezydenci podatkowi, czyli osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania i centrum interesów życiowych za granicą, które uzyskały przychody podlegające opodatkowaniu w Polsce, również mają obowiązek złożenia zeznania rocznego za 2012 rok. Wyjątkiem od tej reguły jest przypadek, kiedy podatek jest pobierany ryczałtowo przez płatnika.
Roczne zeznanie podatkowe należy złożyć do urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby fizycznej lub miejsce pobytu w przypadku, gdy osoba taka nie posiada miejsca zamieszkania na terytorium Polski. Jeśli w trakcie roku nastąpiła zmiana miejsca zamieszkania, to podatkowe zeznanie roczne powinno być złożone w urzędzie skarbowym właściwym dla podatnika na ostatni dzień roku podatkowego. Gdy zamieszkanie lub pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustały przed ostatnim dniem roku, właściwy jest urząd skarbowy ustalany według ostatniego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Rzeczypospolitej.
Dla małżonków rozliczających się wspólnie właściwym urzędem skarbowym jest urząd właściwy dla jednego z nich, wskazanego we wspólnej deklaracji podatkowej. Jeżeli małżonkowie rozliczają się oddzielnie, właściwość określa się niezależnie dla każdego z nich.
31 stycznia 2013 roku mija termin złożenia zeznań rocznych dla osób, które opodatkowują swoje przychody w formie karty podatkowej lub ryczałtu oraz osób duchownych uzyskujących przychody. Natomiast dla osób prowadzących działalność gospodarczą, w której osiągnięte dochody są opodatkowane podatkiem liniowym lub na zasadach ogólnych (według skali podatkowej), oraz dla osób uzyskujących przychody z pracy, z giełdy czy też z nieruchomości termin złożenia zeznania rocznego mija 30 kwietnia 2013 roku o godzinie 23.59. Osoby, które nie złożą w terminie zeznania rocznego za 2012 rok lub też zapomną zapłacić lub dopłacić brakującą kwotę podatku, powinny się liczyć z konsekwencjami, np. w postaci kary pieniężnej.
Konsekwencji tych można jednak uniknąć, gdyż przepisy Kodeksu Karnego Skarbowego przewidują odstąpienie od ukarania sprawcy, który sam zawiadomił organ ścigania (urząd skarbowy) o nieterminowym złożeniu podatkowego zeznania rocznego, ujawniając jednocześnie istotne okoliczności czynu (tzw. czynny żal). Składając takie oświadczenie, podatnik musi jednocześnie zapłacić podatek wraz z odsetkami.
Jeśli nie masz czasu wypełnić swojej deklaracji rocznej, rozwiązaniem jest złożenie w terminie pustej deklaracji. Zgodnie z zapisami ustawy o kontroli skarbowej nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe ten, kto złożył prawnie korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i w całości niezwłocznie zapłacił należny podatek.
Najprościej złożyć zeznanie roczne w urzędzie skarbowym. Należy pamiętać o pobraniu poświadczenia odbioru na kopii zeznania rocznego. Powinna ona być przechowywana przez podatnika do momentu przedawnienia zobowiązań podatkowych wykazanych w deklaracji. Takie poświadczenie nie jest obowiązkowe, ale podatnik dla własnego bezpieczeństwa powinien zadbać, by stempel urzędu skarbowego i datownik znalazły się na kopii formularza. Możliwe jest również wysłanie zeznania rocznego za pośrednictwem polskiego pocztowego publicznego operatora, złożenie go w polskim urzędzie konsularnym lub wysłanie w formie dokumentu elektronicznego. W przypadku żołnierza lub członka załogi polskiego statku morskiego zeznanie należy złożyć w dowództwie jednostki wojskowej lub u kapitana statku. Złożenie deklaracji przez internet nie wymaga posiadania e-podpisu, ponieważ weryfikacja podatnika odbywa się za pomocą pięciu danych personalnych: NIP-u lub numeru PESEL, pierwszego imienia, nazwiska, daty urodzenia oraz kwoty przychodu, wskazanej w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym jest składany dokument elektroniczny. Potwierdzeniem złożenia deklaracji elektronicznej jest urzędowe potwierdzenie odbioru, które po wysłaniu rocznego zeznania podatkowego należy pobrać ze strony Ministerstwa Finansów.
Jeżeli nie zdążyliśmy złożyć podatkowego zeznania rocznego przed zamknięciem urzędu skarbowego, możemy je nadać w urzędzie pocztowym. Przesłanie deklaracji pocztą gwarantuje nam zachowanie terminu ustawowego, liczy się bowiem data wysłania przesyłki, a nie data jej dotarcia do urzędu skarbowego.
Przesyłka polecona z deklaracją roczną powinna zostać nadana w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego (Poczta Polska). Przesłanie rozliczenia rocznego za pośrednictwem firmy kurierskiej lub też wysłanie deklaracji z zagranicy za pośrednictwem tamtejszego urzędu pocztowego nie gwarantuje, że termin zostanie zachowany (w szczególności nie dojdzie do zachowania terminu, gdy wysyłka będzie dokonana w terminie, a otrzymanie deklaracji nastąpi już po jego upływie; innymi słowy, wysłanie deklaracji będzie w tym przypadku terminowe tylko, jeżeli dotrze ona do urzędu skarbowego na czas).
Joanna B. Zakrzewska
Account Sp. z o.o., ul. Dominikańska 9 lok. 138, Warszawa, tel./fax 22 380 22 05, e-mail: info@account-pl.eu; www.account-pl.eu