Thursday, June 20, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Czyste podłogi niezależnie od okoliczności? To całkiem proste, jeśli wyręczy Cię robot

Czyste podłogi niezależnie od okoliczności? To całkiem proste, jeśli wyręczy Cię robot

Utrzymanie podłóg w czystości, zwłaszcza gdy w domu są małe dzieci i (lub) zwierzęta, to nie lada wyzwanie

robot-sprzatajacy-miasto-kobiet

fot. Pexels photo

Roboty sprzątające cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jeśli nie przepadasz za codziennym odkurzaniem, a jednocześnie chcesz, aby podłogi w Twoim domu były zawsze czyste, ta opcja powinna zainteresować i Ciebie. Robot posprząta skutecznie i wyjątkowo dokładnie. Usunie z powierzchni podłóg nie tylko kurz, ale i zwierzęcą sierść oraz wszelkie alergeny. Jak jednak wybrać model idealnie dopasowany do konkretnych potrzeb? Podpowiadamy

Jak działa robot sprzątający?

Roboty sprzątające to rozwiązanie, którego nie trzeba chyba szczególnie przedstawiać. Już jakiś czas temu zdobyły szturmem uznanie rodzin, właścicieli czworonogów gubiących sierść, czy alergików, dla których kurz i pyłki to codzienna udręka. Na opcji tej poznali się zatem wszyscy Ci, dla których utrzymanie czystej podłogi każdego dnia jest szczególnym wyzwaniem. Dzisiaj po roboty sprzątające sięgają w zasadzie wszyscy. Jeśli tylko chcemy zaoszczędzić czas i energię, nie rezygnując jednocześnie z perfekcyjnie czystych podłóg, zdecydowanie warto rozważyć zakup tego typu urządzenia.

Jak działa robot sprzątający? Generalnie roboty sprzątające dzielimy na urządzenia odkurzające oraz mopujące. W pierwszym przypadku robot usuwa z powierzchni podłóg kurz, brud, zanieczyszczenia, pyłki, sierść i włosy. W drugim – mopuje, a zatem usuwa z podłogi m.in. lepkie plamy i tłuste kuchenne zabrudzenia.

W jednym i drugim wariancie robot sprzątający ma niewielkie rozmiary i samodzielnie przemieszcza się po pomieszczeniach domu usuwając zabrudzenia (roboty zasilane są akumulatorem, który raz na jakiś czas musi zostać naładowany). Zaawansowane oprogramowanie sprawia, że roboty nie tylko sprawnie omijają wszelkie przeszkody (np. meble, czy postawione na podłodze donice z kwiatami). Wiedzą też, gdzie już zostało posprzątane, a gdzie jeszcze należy to zrobić. Nowoczesny system czujek zapobiega m.in. uderzaniu urządzeń o ściany, czy spadaniu ze schodów. Dodatkowo specjalny profil i wymiary robotów pozwalają im odkurzać także w trudniej dostępnych miejscach, jak kąty, czy powierzchnie tuż przy listwach przypodłogowych.

robot-miasto-kobiet

Robot sprzątający potrafi więcej, niż można by się po nim spodziewać / fot. Pexels photo

Najważniejsze cechy robotów sprzątających, na które warto zwrócić uwagę

Zanim kupisz robot sprzątający, zwróć uwagę na kilka jego kluczowych cech. Dzięki temu dopasujesz urządzenie do swoich indywidualnych potrzeb. Podstawowe parametry, które należy przemyśleć przed dokonaniem wyboru, to:

  • czas pracy na jednym ładowaniu i czas ładowania akumulatora,
  • pojemność pojemnika na odpadki,
  • moc silnika, która przekłada się m.in. na moc ssania,
  • system filtrujący.

Czas pracy na jednym ładowaniu i czas ładowania akumulatora
Roboty sprzątające, pracujące powyżej 120 minut, to rozwiązanie zdecydowanie warte uwagi. Istotne, aby urządzenie po wyczerpaniu akumulatora automatycznie wracało do stacji dokującej, doładowywało akumulator i powracało do pracy bez naszej ingerencji.
Pojemność pojemnika na odpadki
Tutaj świetnym rozwiązaniem są urządzenia, w których stacja ładująco-czyszcząca automatycznie przenosi brud wprost do worka na brud w stacji. Ten powinien być jak najbardziej pojemny, dzięki czemu zapomnimy o odkurzaniu nawet na kilka tygodni.
Moc
Duża moc ssania działa na wszelkie zabrudzenia – od małych cząstek po duże, zarówno na dywanach, jak i twardych podłogach.
System filtrujący
Zwłaszcza jeśli jesteś alergikiem, lub jednym z mieszkańców domu jest pies bądź kot, sprawdź filtr, w który wyposażony jest robot. Najwydajniejsze modele wychwytują do 99% alergenów, pyłków i cząstek o wielkości do 10 mikronów.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • lady 3 lipca, 2020

    Sprawiłam sobie Roombę e5, to niezawodny pomocnik do utrzymania w czystości w domu. Mogę ją uruchomić zdalnie, odciąża mnie w sprzątaniu, w tym czasie odpoczywam lub zajmuję się ogrodem.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ