Thursday, June 13, 2024
Home / Kultura  / Cecylia Malik – „Rezerwat Miasto” wystawa w Bunkrze Sztuki.

Cecylia Malik – „Rezerwat Miasto” wystawa w Bunkrze Sztuki.

Wystawa Rezerwat Miasto w Bunkrze Sztuki to opowieść o miejskim rezerwacie, w którym natura nieustannie splata się z tym, co ludzkie – jerzyki wiją gniazda na dachach bloków, ludzie przebierają się za motyle w obronie

6 rzek / fot. Piotr Dziurdzia & Cecylia Malik

6 rzek / fot. Piotr Dziurdzia & Cecylia Malik

Wystawa Rezerwat Miasto w Bunkrze Sztuki to opowieść o miejskim rezerwacie, w którym natura nieustannie splata się z tym, co ludzkie – jerzyki wiją gniazda na dachach bloków, ludzie przebierają się za motyle w obronie prawa do zieleni, obrazy „wyrastają” z drzew, a bobry rzeźbią z drewna wiewiórkę.

6 rzek / fot. Piotr Dziurdzia & Cecylia Malik

6 rzek / fot. Piotr Dziurdzia & Cecylia Malik

W sztuce Cecylii Malik Kraków odsłania swoje najbardziej tajemnicze i najdziksze zakątki. Staje się miastem brzóz rosnących pomiędzy pasami szybkiego ruchu na Alejach, buków z lasu Wolskiego, akacji z Rynku Głównego czy rzek, wzdłuż których rosną lasy łęgowe i puszcze. Chwile samotności współistnieją tu z kolektywnym działaniem, które artystka podejmuje z innymi artystami, miejskimi aktywistami i ekologami, a przede wszystkim ze swoją siostrą Justyną Koeke.

W trakcie trwania wystawy będzie można zaangażować się w kolejny projekt Cecylii Malik, tym razem poświęcony rzece Białce, której regulowanie grozi zniszczeniem biologicznego ekosystemu. Część przestrzeni Galerii zostanie przekształcona w sztab akcji Warkocze Białki.

W sztabie będzie można pomóc artystce w pracy oraz obejrzeć fotograficzną dokumentację dewastacji rzek w Małopolsce, przygotowaną przez prof. Romana Żurka i Pawła Augustynka-Halnego.

Otwarcie: 12.03.2013 (wtorek), godz. 18

Wystawa trwa: 13.03.2013 – 14.04.2013

Kuratorka: Aneta Rostkowska

Koordynatorka: Jolanta Zawiślak

Aranżacja: Mateusz Okoński

W ramach projektu Maszyna: wspólnota – instytucja – działanie

Miasto Kobiet objęło wystawę patronatem medialnym.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ