Tuesday, June 25, 2024
Home / PARTNER MK  / Retinol w kosmetykach – klucz do młodej i zdrowej skóry

Retinol w kosmetykach – klucz do młodej i zdrowej skóry

Cudowny środek, ale wprowadzaj ostrożnie

Retinol

fot. Pixabay

Retinol to jedna najskuteczniejszych substancji dostępnych na rynku kosmetycznym. Nawet największy adept pielęgnacji choć raz w życiu słyszał o tym, jakie właściwości odmładzające, rozjaśniające i przeciwtrądzikowe ma ten składnik aktywny. Jak to się dzieje, że jedna substancja ma tyle właściwości? W artykule dokładnie wyjaśnimy Ci, co wpływa na to, że retinol w kosmetykach jest aż tak skuteczny

 

Co to jest retinol?

Retinol to pochodna witaminy A, która jest kluczowa dla zdrowia skóry. Jest jednym z najsilniejszych składników aktywnych, które są stosowane w kosmetologii. Jego wielokierunkowe działanie wynika ze zdolności do silnej penetracji skóry – przenika w głąb, gdzie stopniowo uwalnia się do aktywnej formy kwasu retinowego. To właśnie ona odpowiada za większość kultowych efektów omawianego składnika.

Retinol w kosmetykach działa nie tylko przeciwstarzeniowo, ale również korygująco i rozjaśniająco.

Jakie korzyści zapewnia retinol?

Retinol ma wielokierunkowe działanie i co najważniejsze – jego efekty są udowodnione naukowo! Jedną z ich najważniejszych funkcji jest wywieranie wpływu na podziały i metabolizm komórek, co przyczynia się m.in. do zwiększenia produkcji kolagenu i elastyny. Nie dość, że pobudzają ich tworzenie, to jeszcze usuwają uszkodzone włókna! Efekt? Wyraźnie gładsza, jędrniejsza i napięta skóra już po 8 tygodniach stosowania. Pochodna witaminy A ma również działanie keratolityczne, co oznacza, że przyspiesza wymianę naskórka. Jest to bardzo pomocne w przypadku skór trądzikowych, gdyż regularne złuszczanie zewnętrznej warstwy skóry ogranicza ryzyko powstawania niedoskonałości.

 

W prewencji trądziku pomocne jest również jego działanie seboregulujące. Retinol normalizuje wydzielaną ilość sebum, co znacząco zmniejsza skłonność do zmian trądzikowych. Jego właściwości docenią również osoby, które borykają się z przebarwieniami. Retinol przyczynia się bowiem do prawidłowego rozkładu melaniny w skórze, co w połączeniu z wyżej wspominanymi właściwościami złuszczającymi świetnie rozjaśnia przebarwienia – zarówno hormonalne, jak i pozapalne.

 

Brzmi cudownie, prawda? Ale jest jeszcze pewna wisienka na torcie wśród tych wszystkich korzyści. Retinol świetnie działa nie tylko na skórę twarzy, ale i ciała! Stosowany przez 3 miesiące zaledwie 2 razy dziennie może poprawić napięcie skóry nawet o 41% i zmniejszyć cellulit oporny o około 25%! [1]

Jak stosować retinol?

Jeśli planujesz pierwsze spotkanie z retinolem, to musisz podejść bardzo ostrożnie do jego używania. Jego wyjątkowe właściwości powiązane są z bardzo mocną siłą działania. Musisz dać skórze czas na przyzwyczajenie się do retinolu, dlatego niezbędne jest stopniowe wprowadzanie kosmetyków do pielęgnacji. Pochodna witaminy A. działa silnie złuszczająco, dlatego musisz zadbać szczególnie o odpowiednie nawilżenie i regenerację skóry. Najlepiej sięgnąć po kosmetyki z ceramidami, które łagodzą ewentualne skutki retynizacji (procesu wprowadzania retinolu do pielęgnacji).

Jak często stosować retinol?

Przez pierwsze 2 tygodnie stosuj retinol co 4. wieczór, a następnie zmniejszaj co 2 tygodnie odstęp pomiędzy aplikacjami co 1 dzień. W takim schemacie od 3. tygodnia należy stosować retinol co 3. wieczór, a od 5. tygodnia co 2. wieczór.

Kiedy stosować retinol?

Ze względu na to, że retinol uwrażliwia skórę na słońce, zaleca się jego stosowanie wyłącznie na noc. Niezbędna jest aplikacja na suchą i oczyszczoną skórę. W większości przypadków można to zrobić zaraz po umyciu twarzy, jednak w przypadku cery bardzo wrażliwej zalecana jest tzw. metoda kanapkowa. W metodzie kanapkowej retinol nakładamy na krem nawilżający i po około 15-20 minutach aplikujemy kolejną warstwę kremu. Zawarte w kremie regenerujące składniki aktywne mają stanowić dodatkowy bufor bezpieczeństwa dla ewentualnej nadwrażliwości na retinol.

Potencjalne skutki uboczne stosowania retinolu

Retinol to bardzo silna substancja, dlatego podczas jego stosowania, możesz doświadczyć pewnych skutków ubocznych. Do najczęstszych należą:

 

• zaczerwienienie,
• podrażnienie,
• łuszczenie się skóry,
• nadwrażliwość

Jak zminimalizować skutki uboczne?

Jeśli zauważysz takie objawy, zadbaj o regenerację skóry i wstrzymaj się od ponownej aplikacji. Najlepszym wyborem będą kosmetyki odbudowujące barierę hydrolipidową (BHL). Sera i kremy bogate w takie składniki aktywne jak: ceramidy, skwalan, kwas hialuronowy, oleje, cholesterol czy wolne kwasy tłuszczowe, pomogą Ci ukoić skórę i zmniejszyć skutki retynizacji. Najlepszą prewencją skutków ubocznych jest ostrożne wprowadzanie retinolu do pielęgnacji. Jeśli będziesz dokładnie obserwować reakcję skóry na nowy składnik i reagować w czas, to ryzyko wystąpienia uporczywych objawów jest niskie.

Pamiętaj, że retinol to silny składnik i choć ma wiele korzyści, należy go stosować rozważnie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania dotyczące stosowania retinolu, skonsultuj się z dermatologiem.

 

[1] E. Dupont i in., An integral topical gel for cellulite reduction: results from a double blinded randomized placebo-controlled evaluation of efficiency, Cosmetics and Investigational Dermatology 7 (2017), str. 78-82

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ