Wednesday, April 23, 2025
Home / Ludzie  / Gwiazdy  / Republika. Nieustanne tango

Republika. Nieustanne tango

Mela Koteluk: „Na tę książkę czekałam całe lata.”

Leszek Gnoiński / fot. materiały prasowe

Republika, jeden z najbardziej zjawiskowych i nowatorskich spośród polskich zespołów. To więcej niż zespół, to fenomen, którego losy odzwierciedlają najnowszą historię popkultury nad Wisłą: od wizerunkowych i muzycznych eksperymentów lat 80., przez narodziny show-biznesu w późnym PRL-u oraz prowizorkę epoki transformacji, aż po lata 90. z ich pomieszaniem gatunków i pogonią za sukcesem. „Republika. Nieustanne tango” to biografia najważniejszego polskiego zespołu rockowego i fascynująca opowieść o polskiej muzyce, z rockandrollowym etosem po jednej stronie i machinacjami obrotnych menedżerów, bijatykami muzycznych subkultur oraz ambicjami większymi niż „układ na dwie gitary i perkusję” po drugiej

„Republika. Nieustanne tango”, Leszek Gnoiński / wyd. Kayax, Agora SA

„Republika. Nieustanne tango”, Leszek Gnoiński / wyd. Kayax, Agora SA


W kwietniu 2016 roku minęło 35 lat od pierwszego koncertu Republiki, a w grudniu tego samego roku 15 lat od przedwczesnej śmierci Grzegorza Ciechowskiego. „Republika. Neiustanne tango” to historia młodości całego pokolenia Polaków ze wszystkim, co przyniosła im i czego nie dała Polska Ludowa. To pierwsza i jedyna pełna biografia jednego z najwybitniejszych polskich zespołów rockowych, którego płyty rozeszły się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy.

„Wielu dziennikarzy jest w stanie napisać książkę o znanym zespole. Niewielu, pokazać wszystko, co i dlaczego sprawiało, że zespół stał się wielki i jak ta wielkość o mały włos go nie zniszczyła. Za pokazanie tego żywego organizmu Gnoińskiemu niech będą dzięki”.
Marcin Cichoński, dziennik.pl

Grzegorz Ciechowski (śpiew, instrumenty klawiszowe), Sławomir Ciesielski (perkusja), Zbyszek Krzywański (gitara) i Paweł Kuczyński (gitara basowa) zjednoczeni jako Republika poszukiwali nowych dróg i je znaleźli. Oryginalni tyleż dzięki prostocie i inwencji melodycznej, co za sprawą świetnych tekstów i brzmieniu fletu, instrumentu rzadko używanego w muzyce rockowej. Oryginalni też z innych powodów – pierwsi w Polsce o tak wyrazistym, zaplanowanym w najdrobniejszych szczegółach wizerunku. Ubrani w czarno-białe pasy, bez kolorowych świateł na scenie, obudowani gadżetami: znaczkami, naklejkami, plakatami, podpisanymi specjalną czcionką – republikarycą. Zespół –ekskluzywna instytucja na wzór zachodni, o co zadbał ich wieloletni menadżer Andrzej Ludew.

Republika, Zawrót Głowy / fot. skan z „Republika. Nieustanne tango”, wyd. Kayax, Agora SA

Republika, Zawrót Głowy / fot. skan z „Republika. Nieustanne tango”, wyd. Kayax, Agora SA

„Spodziewałem się biografii zespołu, dostałem dużo więcej. Dostałem bilet na wycieczkę od czasów własnej młodości do współczesności. (…) Dla mnie „Republika. Nieustanne tango” to najlepsza muzyczna biografia polskiego zespołu jaką miałem okazje przeczytać”.
Blurppp, bloger

Na kanwie opowieści o czterech chłopakach i ich niełatwej, poddawanej próbom: artystycznym, towarzyskim i wreszcie finansowym przyjaźni, autor snuje wiele innych wątków. Charakteryzuje rozpadający się „Kombinat”, czyli PRL lat osiemdziesiątych, gdzie młodzi muzycy ścigali się w pomysłach, by nie iść do wojska; opowiada o „Nieustannym tangu” przemysłu rozrywkowego w czasach, gdy produkcja longplaya trwała dwa lata; relacjonuje wiele „Syberii” w urzędzie cenzora (ta jedna, z piosenki, zmieniła się ostatecznie w „Arktykę”), barwnie opowiada o „Białej fladze”, której bynajmniej nie zamierzali wywieszać rockmani w walkach z trudną rzeczywistością, i przywołuje mnóstwo postaci drugiego planu – realizatorów, animatorów, krytyków – bez których nie powstałyby „Nowe sytuacje”.

https://www.youtube.com/watch?v=9oNbrFF0Y3g

Źródło: YouTube/jasztof

Na 770 stronach książki znalazły się wypowiedzi około osiemdziesięciu osób związanych z grupą Republika: muzyków, menedżerów, najbliższych współpracowników, przyjaciół i krewnych. Znajduje się też pełne kalendarium i dyskografia.

„Tak, to jest opowieść o zespole rockowym. A jednocześnie rzecz o tym, jak radzili sobie Polacy w ostatniej dekadzie PRL i pierwszej dekadzie III RP. Leszek Gnoiński w swojej książce czyni bowiem z Republiki punkt, w którym zdają się przecinać – by użyć odrobiny patosu – istotne tendencje epoki: ekonomiczne i kulturowe szare strefy w latach 80., straganowy kapitalizm początków transformacji, zmieniające się gwałtownie społeczeństwo”.
Mirosław Pęczak, Polityka

„Wreszcie powstała mapa Republiki! Unikatowa, charyzmatyczna i uwodząca. Dająca lekcję wolności i zmieniająca świadomość. Jak to Republika. Na tę książkę czekałam całe lata.”
Mela Koteluk

Leszek Gnoiński / fot. materiały prasowe

Leszek Gnoiński / fot. materiały prasowe

Leszek Gnoiński to dziennikarz i autor książek muzycznych: bestsellerowej „Kult Kazika”, „Myslovitz. Życie to surfing”, „Raport o Acid Drinkers” oraz współautor autobiografii Marka Piekarczyka „Zwierzenia kontestatora”, „Encyklopedii polskiego rocka” i „Farben Lehre – Bez pokory”. Reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych o tematyce rockowej, między innymi „Historii polskiego rocka”, głośnego „Beats of Freedom – Zew wolności”, serii filmów o historii festiwalu w Jarocinie, pełnometrażowego „Jarocin, po co wolność”, a także krótkometrażowego filmu „Fugazi. Centrum wszechświata”. Redaktor ponad pięćdziesięciu płyt, m.in. „Złotej kolekcji”, „Gwiazdy polskiej muzyki lat 80.”, „Najmniejszy koncert świata”. Współtwórca scenariusza wystawy stałej Spichlerza Polskiego Rocka w Jarocinie.

„Republika. Nieustanne tango” od 7 grudnia 2016 roku dostępna w salonach Empik, w sieciach Media Markt i Saturn oraz w księgarniach, a także na sklepzmuzyka.pl, Kulturalnysklep.pl, Publio.pl i w wielu innych miejscach.
Wydawcy: Kayax, Agora SA

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ