Saturday, October 24, 2020
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Czy jesteś Kobietą Niezależną? Relacja z krakowskiego szkolenia Kamili Rowińskiej

Czy jesteś Kobietą Niezależną? Relacja z krakowskiego szkolenia Kamili Rowińskiej

Doceniaj siebie, chwal się swoimi sukcesami

kamila rowińska kraków kobieta niezależna

Kamila Rowińska podczas szkolenia Kobieta Niezależna w Krakowie, 7.03.2020 / fot. Shootit dla Rowińska Business Coaching

Czym jest dla was niezależność, stanem konta czy stanem umysłu? Czy gdybyście napotkały trudną sytuację (np. nagła utrata pracy, partnera lub kogoś bliskiego, choroba, toksyczna relacja) poradzicie sobie z nią?

 

Pod koniec ubiegłego roku Kamila Rowińska była głównym gościem naszego Festiwalu Miasto Kobiet, teraz ja z przyjemnością wzięłam udział w jej całodniowym szkoleniu „Kobieta Niezależna”, nad którym „Miasto Kobiet” objęło matronat. Na sali było niemal 500 kobiet, nie tylko z Krakowa i nie tylko z Polski, gdyż potrzeba niezależności nie zna granic.

Mąż Rozterka

Najlepiej się uczymy, gdy słyszymy konkretne historie, o tym, jak ktoś poradził sobie w życiu z różnymi wyzwaniami (czyli dokładnie tak, jak to jest w mojej książce „Mocne rozmowy”, gdzie pewne uniwersalne doświadczenia przefiltrowane są przez konkretne indywidualne opowieści i osobiste patenty na życie), a Kamila miała ich dużo, trudne dzieciństwo, śmierć samobójcza mamy, rozwód, guzy piersi. Od bardzo wczesnych lat miała silną potrzebę wybicia się na niezależność finansową, która doprowadziła ją do miejsca, w którym drogą, jaką przeszła, może się dzielić z innymi. I robi to wykorzystując nie tylko ogromną wiedzę, jaką zgromadziła od najlepszych biznesmenów i multimilionerów, ale też historie z życia swojego i bliskich. W czasie szkolenia opowiadała między innymi o mężu, który jak określiła „ma na drugie imię Rozterka”, aby pokazać, jak można funkcjonować w związku, gdy dwie osoby bardzo się różnią, i jak w tym związku można zadbać o własne potrzeby finansowe, zarówno te bieżące, jak i związane z zabezpieczeniem na przyszłość. Na przykładzie dwóch swoich teściowych, z pierwszego i drugiego małżeństwa pokazała, jak różni się emerytura i jakość życia w zależności od tego, czy inwestowało się w swój rozwój czy nie. Inspirujące były też przykłady wychowania dzieci w poszanowaniu dla wartości pieniądza, samodzielności i odpowiedzialności.

Czy to, co jest twoje, na pewno takie jest?

Dużo emocji wzbudził moduł poświęcony liczeniu pieniędzy. Czy wiemy, jakie są nasze zasoby, aktywa? A jakie są zobowiązania, pasywa? I czy mamy pewność, że to co wydaje nam się, że do nas należy, na pewno jest nasze w świetle prawa? Także uczestniczki miały sporo do podzielenia się swoimi doświadczeniami, np. Dominika Dąbrowska, #KobietaKrakowa i agentka nieruchomości, powiedziała, że stale jest świadkiem drastycznych sytuacji przy sprzedaży domów czy działek, w których okazuje się, że jedna strona w małżeństwie (najczęściej kobieta) dopiero wtedy dowiaduje się, że nic do niej nie należy.
Ta część szkolenia dla wielu kobiet była na pewno impulsem, aby być może pierwszy raz w życiu zastanowić się, gdzie są i co jest zapisane w aktach notarialnych. Jeśli np. twoi teściowie przepiszą mieszkanie twojemu mężowi w czasie trwania waszego małżeństwa, to miej świadomość, że to mieszkanie nie jest twoje, ale możesz zaproponować mężowi, żebyście poszli do notariusza i żeby włączył je do waszego wspólnego majątku. Jeżeli odrzucacie spadek, bo wiecie że jest zadłużony, to nie zapomnijcie o tym, aby odrzucić go także w imieniu dziecka, nawet jeśli dopiero się urodziło, bo inaczej wejdzie ono w życie od razu z ogromnym obciążeniem finansowym.

View this post on Instagram

Wiesz czy działasz? To pytanie świetnie obrazuje podejście do zdobywania wiedzy i zamieniania teorii w praktykę. Znam mnóstwo osób, które są mądrzejsze ode mnie, ale nie zbudowały żadnego biznesu, bo boją się poszerzyć swoje pudełko komfortu, a ja zbudowałam, w dodatku w branży uznawanej za ryzykowną, bo medialnej. A pytanie to pojawiło się wczoraj na szkoleniu #KobietaNiezalezna @kamilarowinska_pl w którym uczestniczyłam razem z @miastokobiet_mk , (które objęło je swoim matronatem). . . Oto dla Was garść inspiracji ode mnie i od innych uczestniczek szkolenia, które dzieliły się „swoimi lekcjami” w social mediach: 👉 Pieniądze nie zmieniają człowieka, one uwypuklają cechy, które już ma. . 👉 Twój sukces będzie tak duży jak Twoje pudełko komfortu. 👉 To na czym się koncentrujesz, wzrasta. 👉 Inwestuj w swoje kompetencje aby być pożądanym kandydatem na rynku pracy. . 👉 Nie patrz na to, że innym nie wyszło – oni się są TOBĄ!!! 👉 Doceniaj siebie, chwal się swoimi sukcesami. . 👉 Osoby zamożne inwestują i dokładnie wiedzą, ile mają środków i gdzie są one ulokowane. 👉 Żeby być na szczycie i osiągnąć sukces należy podejmować ryzyko. Im wyżej jesteś tym mniejsza konkurencja, na dole łatwo cię zastąpić. Na koniec dodam coś, co niby jest oczywiste, ale potrzebowałam wczoraj usłyszeć: . ☝️☝️☝️ Rób rzeczy, które realizują twoje w a r t o ś c i i które są w twojej w y s o k i e j s t a w c e g o d z i n o w e j. I oczywiście nie ma nigdy złej okazji, aby przypomnieć o mojej książce „Mocne rozmowy”. Jej napisanie było rzeczą, która realizowała moje w a r t o ś c i. A od Was zależy, czy znajdzie się też w wysokiej stawce godzinowej. Chociaż przez fakt, że TERAZ wysyłka jest gratis ta stawka jest dużo obniżona 😉 K o r z y s t a j c i e. Link w bio

A post shared by Aneta Pondo (@anetapondo) on

Jesteś tego warta?

Nie będę odkrywcza, gdy powiem, że niezależność i sukces finansowy blokują przekonania. Czy macie problem z powiedzeniem, ile kosztują wasze usługi albo z poproszeniem o podwyżkę? Zróbcie test. Wstańcie i powiedzcie głośno:

„Zasługuję na to, by hojnie mnie wynagradzano”.

I jak wam z tym? Lekko, czy z trudem przechodzą wam te słowa przez gardło? Wycena własnej pracy jest jednym z głównych problemów kobiet, które zakładają biznesy. Ja w swoim otoczeniu obserwuję, że najwięcej z tym problemu mają biznesy, które w swój fundament mają wpisaną misyjność. Głębokie przekonanie, że pobieranie pieniędzy, a co dopiero dużych pieniędzy, za to, że szerzy się dobro, jest dewastujące dla rozwoju misyjnych biznesów. Tak jakby pieniądze odbierały wartość temu obszarowi, podczas, gdy przykręcaniu śrubki lub plombowaniu zębów już nie.

Każde zdanie typu:

 • Mąż musi zarabiać więcej od żony,
 • Kiedy będę bogata znajomi się ode mnie odwrócą,
 • Ludzie zamożni są powierzchowni,

jest przekonaniem, najczęściej nie naszym, tylko wyniesionym z dzieciństwa, natomiast konsekwencje tkwienia w nim, są już jak najbardziej nasze.

Twoje najważniejsze lekcje

Kamila na swoich szkoleniach i wykładach prosi uczestniczki o zastanowienie się, jakie ważne lekcje wyciągnęły ze szkolenia. Oto kilka przykładów lekcji, z którymi uczestniczki wyszły po całym dniu:

 

 1. Twój sukces będzie tak duży jak Twoje pudełko komfortu.
 2. Pieniądze cię nie zmieniają, one tylko pokazują kim naprawdę jesteś.
 3. Będę mieć tyle pieniędzy, aby w przyszłości mieć możliwość po rozwodzie utrzymać siebie i swoje dzieci.
 4. Mój przyszły mąż będzie wychowywał dzieci ze mną wspólnie i będzie interesował się ich życiem.
 5. Pieniądze nie są złe, bogactwo nie jest złe samo w sobie, można mieć pieniądze i nie kraść, zdobywać je mądrze i legalnie. W każdej grupie finansowej znajdują się ludzie cudowni o wielkim sercu i ludzie okropni, nie warci czasu i nerwów.
 6. Kiedy się na czymś koncentruje, to to rośnie.
 7. Każdy biznes powinien być dobrze zabezpieczony!
 8. Są ludzie, którzy wiedzą, i ludzie, którzy robią.
 9. Wpojone przekonania mogą nas bardzo ograniczać. Należy je przełamywać żeby iść do przodu.
 10. W rodzinie wszyscy gramy do jednej bramki, a moje potrzeby są tak samo ważne jak pozostałych domowników.
 11. Przekonania kształtują Twoją rzeczywistość.
 12. Inwestuj w swoje kompetencje aby być pożądanym kandydatem na rynku pracy.
 13. Bądź gotowa zapłacić cenę za swój sukces.
 14. Niezależność zaczyna się w głowie.
 15. Nie patrz na to, że innym nie wyszło – oni się są TOBĄ!!!
 16. Doceniaj siebie, chwal się swoimi sukcesami.
 17. Osoby zamożne inwestują i dokładnie wiedzą, ile mają środków i gdzie są one ulokowane.
 18. Żeby być na szczycie i osiągnąć sukces należy podejmować ryzyko. Im wyżej jesteś tym mniejsza konkurencja, na dole łatwo cię zastąpić.

Nie stawiajcie oporu

W czasie kobiety niezależnej wystąpiła też Edyta Kurek, kobieta sukcesu, z 26 latami doświadczeniami w korporacja na stanowiskach menedżerskich i dyrektorskich, która powiedziała, że szklany sufit nas nie ogranicza, że to kobiety same budują go swoimi przyzwyczajeniami i przekonaniami. I wymieniła 8 najważniejszych blokad, które obserwowała w swojej karierze, wśród których na pierwszym miejscu jest: opór przed uznawaniem swoich osiągnięć.
Zatem, drogie kobiety niezależne, pamiętajcie, nigdy ale nigdy, nie kwestionujcie swoich osiągnięć i tego, że to co zrobiłyście i co potraficie ma wartość.

A jeśli wstąpić na drogę osiągania niezależności i osiągania ambitnych celów, możesz zacząć od bezpłatnego ebooka Kamili „7 kroków do osiągania ambitnych celów”, który pomaga nie tracić z oczu raz wytyczonych celów”

 

View this post on Instagram

Drogie Kobiety, Panowie, jestem zaczarowana naszym wczorajszym spotkaniem w Krakowie 😍 Dla mnie był to piękny weekendowy Dzień Kobiet ! Dostaję od Was wiadomości, czytam Wasze lekcje i rozpiera mnie szczęście 🤩 34 edycja szkolenia Kobieta Niezalezna już za nami!! . . . Ile jeszcze ich będzie? . . . Nie wiem. 😉 . . Wiem, że wciąż jest potrzebne. Patrzyłam wczoraj na Wasze reakcje, emocje, ekscytacje, bezradność, niepokój, energię a czasami łzy. . . Czuje je do dziś. Zostawiłam je sobie… Myślę o tym ogromnym zaufaniu, jakim mnie obdarzyliście. Dziękuje za nie. . . Widzę Was z książka pod pachą, z teczką Mastera, rozmawiające z Autorami , uczące się i przejęte ! . . Dziś, Wam i wszystkim kobietom, życzę ODWAGI do tego, abyście były sobą! Odwagi, do przejęcia odpowiedzialności za swoje życie. Odwagi do bycia silną i odwagi do proszenia o wsparcie. Odwagi do zabierania głosu, gdy nie proszą Cię o niego, a Ty czujesz że powinnaś zająć stanowisko. Odwagi do tego, aby czasami sobie odpuścić. Odwagi do tego, aby przestać tylko spełniać oczekiwania innych, a zacząć zauważać również swoje. Odwagi do tego, aby czuć się mądrą i odwagi do tego, aby czasami czegoś nie wiedzieć. Odwagi do nauki, czerpania radości z życia. Odwagi do wyrażenia swojej seksualności, delikatności, miłości, piękna i radości ♥️ Co wybierasz dla siebie? #kamilarowinska #kobietaniezalezna #edytakurek #kobietaasertywna #miastokobiet #kobietykrakowa #konferencjadlakobiet

A post shared by Kamila Rowińska (@kamilarowinska_pl) on

Aneta Pondo

Dziennikarka i redaktor naczelna „Miasto Kobiet”, które wymyśliła i wprowadziła na rynek w 2004 rok. „Miasto Kobiet” to jej miłość, duma i pasja. Prezeska Fundacji Miasto Kobiet, która wspiera kobiety w odkrywaniu ich potencjału oraz założycielka Klubu Miasta Kobiet – cyklu spotkań dla kobiet z inspirującymi gośćmi.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ

Chcę być informowany/a o odpowiedziach