Sunday, July 14, 2024
Home / Kultura  / Rel – Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Rel – Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Wiemy, kto wygrał. Rel na pierwszym miejscu. Sigma – drugie miejsce, oporowo – trzecie

rel - młodziezowe słowo roku

Rel - Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Wydawnictwo Naukowe PWN (organizator konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku) ogłosiło zwycięzcę tegorocznego plebiscytu. Słowem roku zostało rel (zdobyło 19 tysięcy głosów). Na drugim miejscu znalazło się słowo sigma, na trzecim – oporowo. Co oznacza rel, sigma i oporowo w młodzieżowym slangu? 

Rel – co to znaczy?

Na wszystkie słowa z finałowej dziewiętnastki oddano ponad 140 tys. głosów. Oto komentarz jury: 

Plebiscyt na młodzieżowe słowo roku 2023 został rozstrzygnięty. Użytkownicy języka przyznali zwycięstwo słowu rel – powszechnie znanemu i używanemu w środowisku młodzieży w celu wyrażenie aprobaty dla tego, co mówił przedmówca. Należy stwierdzić, że rel ma także swoje warianty o podobnym znaczeniu: czasownikowy relować i rzeczownikowy relówa.

Więcej o znaczeniu słowa rel pisze przewodnicząca jury Anna Wileczek:

Młodzieżowe słowo roku 2023 r. jest wyrazem zgody. Dosłownie i metaforycznie. Z jednej strony oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca, z drugiej – obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu. Rel ma też (prawie) wszystkie cechy językowego hitu. Jest światowe, pochodzi od angielskiego relatable ‘możliwy do powiązania z czymś’, jest krótkie, funkcjonuje jako samodzielny skrót umożliwiający szybką i puentującą reakcję komunikacyjną, jest przyjazne, gdyż tworzy atmosferę pozytywności przez oddawanie takich znaczeń jak: „zgadzam się z tobą”, „czuję tak samo”, „potwierdzam”, „racja”, i w końcu – jest bardzo popularne wśród młodzieży. 

Sigma, oporowo, bambik, delulu i slay – znasz te słowa?

Rel, Sigma, Oporowo, czyli słowa na podium w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku / ilustracja-kadr z filmu wyd. PWN na YT

W dalszym komunikacie jury czytamy:

Na plebiscytowym podium znalazł się też wyraz sigma jako bardzo popularne obecnie określenie osoby niezależnej, pewnej siebie, podziwianej i odnoszącej sukcesy. Dużo głosów zostało oddanych także na takie jednostki, jak kolejno: oporowo (trzecie miejsce na podium), bambikdeluluslay.

Podczas gdy pierwszy z przykładów jest synonimem potocznych wyrażeń „do oporu” lub „w opór”, tj. ‘dużo, do końca, intensywnie’, to ostatni – slay – określa coś, co ‘robi wrażenie, albo kogoś, kto wzbudza podziw, imponuje, „poraża”, np. atrakcyjnym wyglądem’. Slay może być także okrzykiem zadowolenia. Pozostałe dwa słowa odnoszą się: do piętnowania braku umiejętności i nieudacznictwa (bambik) oraz stanu oderwania od rzeczywistości w tworzeniu np. wyimaginowanych relacji z idolami (delulu).

Młodzieżowe Słowa Roku z wcześniejszych edycji

W poprzednich edycjach plebiscytu na Młodzieżowo Słowo Roku wygrały słowa:

  • sztos (2016 rok)
  • XD (2017)
  • dzban (2018)
  • alternatywka (2019)
  • w 2020 plebiscytu nie rozstrzygnięto 
  • śpiulkolot (2021)
  • essa (2022) 
  • rel (2023) 

Zasady głosowania

Plebiscyt organizowany jest od 2016 roku i jego celem jest wyłonienie najpopularniejszych wśród młodzieży słów i wyrażeń.

Młodzieżowe Słowo Roku doskonale pokazuje, jak szybko zmienia się język i jakim podlega przekształceniom. 

Plebiscyt przebiega w 2 etapach.
Do pierwszego etapu można zgłosić każde słowo. Zgłoszenia analizuje jury w składzie: Anna Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach) (przew. Jury), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Bartek Chaciński („Polityka”). Do kolejnego etapu przechodzi 20 najczęściej zgłaszanych słów, o ile są zgodne z regulaminem [REGULAMIN konkursu na https://sjp.pwn.pl/mlodziezowe-slowo-roku/Regulamin;202302.html].

W drugim etapie głosują Internauci. Wynik plebiscytu zależy od nich. W tym roku można było głosować tylko na 19 słów, gdyż jedno z nich zostało wycofane, z powodu kontrowersyjnego dosłownego znaczenia. 

Całą dwudziestkę zgłoszonych słów i ich znaczenia, publikowaliśmy tutaj:
Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Z finałowej dwudziestki zniknęło jedno ze słów

 

Dziennikarka i redaktor naczelna „Miasto Kobiet”, które wymyśliła i wprowadziła na rynek w 2004 rok. „Miasto Kobiet” to jej miłość, duma i pasja. Prezeska Fundacji Miasto Kobiet, która wspiera kobiety w odkrywaniu ich potencjału oraz założycielka Klubu Miasta Kobiet – cyklu spotkań dla kobiet z inspirującymi gośćmi.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ