Home / Moda  / Najczęstsze przyczyny reklamacji obuwia – jak tego uniknąć?

Najczęstsze przyczyny reklamacji obuwia – jak tego uniknąć?

Poznaj swoje prawa!

reklamacja butów

Obuwie można zareklamować, jeśli stwierdzimy niezgodność towaru z umową u sprzedawcy lub producenta / fot. materiały prasowe

Zdarza się, że po zakupie nowych butów odkrywamy ich wadę fizyczną albo ulegają uszkodzeniu. Ciekawi cię, jakie są najczęstsze powody reklamacji obuwia? Warto je znać, aby uniknąć odrzucenia naszego zgłoszenia

Znaj swoje prawa

reklamacja obuwia

Producent zwykle proponuje m.in. zwrot kosztów, naprawę albo wymianę na nową parę / fot. materiały prasowe

Wiesz, że buty są jednym z najczęściej reklamowanych towarów? Każdemu z nas zdarzyło się trafi
na wadliwą parę, mimo że dany sklep ceni za jakość – CCC, Ecco itd. Obuwie można zareklamować, jeśli stwierdzimy niezgodność towaru z umową u sprzedawcy lub producenta – np. podeszwa buta jest uszkodzona.
Masz zatem możliwość złożenia reklamacji w CCC, Gino Rossi i każdym innym sklepie obuwniczym na dwóch podstawach – gwarancji producenta albo też rękojmi za wady towaru. Producent zwykle proponuje m.in. zwrot kosztów, naprawę albo wymianę na nową parę.

Zasady reklamacji są ustalane indywidualnie

reklamacja butów

Warto też znać najczęstsze przyczyny reklamacji butów, aby wiedzieć, na co zwrócić uwagę i zamiast składać reklamację, cieszyć się z zakupu / fot. materiały prasowe

Zasady dotyczące reklamacji – w CCC, eobuwie.pl itd. – mogą się różnić, gdyż każdy sklep może określa je samodzielnie. W wymienionych salonach na cały asortyment obowiązuje 2-letnia rękojmia, a towar zakupiony online można zwrócić w ciągu 14 dni bez podania powodu. Warto też znać najczęstsze przyczyny reklamacji butów, aby wiedzieć, na co zwrócić uwagę i zamiast składać reklamację, cieszyć się z zakupu.

Różne przyczyny reklamacji obuwia

buty do reklamacji

Najczęściej reklamacji dokonujemy w przypadku wad konstrukcyjnych, materiałowych lub technologicznych / fot. materiały prasowe

Jeśli zwykle kupujesz buty ze skóry naturalnej m.in. ze względu na ich wytrzymałość – w CCC, Ecco itd. – ryzyko konieczności ich zwrotu jest niskie. Najczęściej reklamacji dokonujemy w przypadku wad konstrukcyjnych, materiałowych lub technologicznych.
Wady konstrukcyjne sprawiają, że but nie wygląda estetycznie, a komfort jego użytkowania jest niższy. Może to być m.in. zbyt intensywne farbowanie wnętrza, pęknięcia szwów, przecierający się materiał itd. Z kolei do wad materiałowych zaliczamy m.in. uszkodzenia materiałów różnych elementów obuwia – cholewki, podeszwy, zelówki, obcasa itd. Technologiczne to np. źle osadzone lub odpadające obcasy, niewłaściwie wszyty język, zbyt małe otwory na sznurowadła itd. W razie takich problemów możesz złożyć reklamację w CCC, Wojasie, Clarksie itd.

Odrzucenie reklamacji

Sprzedawca ma obowiązek ustosunkować się do twojego pisma w ciągu 14 dni. Jeżeli nie otrzymasz odpowiedzi, przyjmuje się, że żądanie zostało zaakceptowane. W razie odrzucenia zgłoszenia, pamiętaj, że w każdym sklepie przysługuje nam też prawo do odwołania reklamacji – w CCC, Gino Rossi itd. Aby jednak tego uniknąć, precyzuj sformułowania i dokładnie wyjaśnij, na czym polega niezgodność zakupionych butów z umową.
Weź także pod uwagę, że niedopasowanie i niewłaściwe użytkowanie obuwia nie są podstawą do reklamacji. Przede wszystkim wybrany model należy przymierzyć. Jeśli po powrocie do domu okaże się, że nie był to trafiony zakup, możesz dokonać zwrotu w CCC, Kazarze itd. But nie może jednak nosić śladów użytkowania!
Przede wszystkim pamiętaj o właściwej pielęgnacji obuwia oraz użytkowaniu go zgodnie z przeznaczeniem.

źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
2 komentarze
 • Avatar
  Weronkia39 Maj 14, 2019

  Na szczęśćie nie miałam sytuacji,w ktorej musiałabym reklamować obuwie.Moze dlatego ze obuwie zimowe kupuje w dobrej jakości, wykonane z prawdziwej skóry oraz staram się o buty dbać. Regularnie je pasuję i dzięki temu buty są o wiele bardziej odporne na warunki pogodowe ( na przykład nie przepuszczają wody oraz są bardziej odporne na mróz oraz zimową pluche).

  W przypadku butow letnich wybieram buty materiałowe, w niższej cenie tak więc jak nawet się popsuja to kupuję nowe bez żalu.
  Jesli szukacie butów wiosennych i letnich w dobrej cenie, polecam zajrzeć sobie do sklepu Pantofelek:
  https://pantofelek24.pl/tra-pol-24-slupek.html

  W sklepie mają naprawdę dobre zniżki na obuwie.

 • Avatar
  Julka Sierpień 24, 2019

  Możesz sobie pastować i dbać ile i jak chcesz, ale na pęknięcie podeszwy nie masz wpływu. Taki uszkodzenia często przytrafiają się ostatnio w butach ecco.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ

Czemu pytam?

Chcę być informowany/a o odpowiedziach