Sunday, March 3, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Rejestry dłużników. Gdzie firmy pożyczkowe sprawdzają klientów?

Rejestry dłużników. Gdzie firmy pożyczkowe sprawdzają klientów?

Myślisz o pożyczce? Przeczytaj!

bik, krd

Długi? Co teraz? / fot. materiały prasowe

Firmy pozabankowe coraz chętniej i dokładniej sprawdzają historię osób składających wnioski. Jakie instytucje im w tym pomagają?

bik, krd

Długi? Co teraz? / fot. materiały prasowe

Jeszcze do niedawna pożyczki pozabankowe kojarzone były przede wszystkim z finansowaniem dostępnym dla klientów w trudnej sytuacji. Często sięgały po nie osoby zadłużone, bo większość firm z sektora pozabankowego nie sprawdzała historii kredytowej swoich klientów. Dziś jednak sytuacja na rynku wygląda zupełnie inaczej, a wiele firm korzysta z kilku rejestrów. Planując zaciągniecie pożyczki pozabankowej warto więc poznać instytucje, które przechowują i udostępniają dane dotyczące historii kredytowej Polaków oraz firmy pożyczkowe, które weryfikują te bazy. Możesz to sprawdzić tutaj – najlepsze pożyczki na Chwilowo.pl.

Biuro Informacji Kredytowej

BIK to instytucja powstała z inicjatywy Związku Banków Polskich. Z początku jej bazę budowały (i korzystały z niej) tylko banki, jednak ostatnie lata przyniosły spore zmiany, a do grona jej użytkowników dołączyły także firmy pożyczkowe. BIK gromadzi dane dotyczące terminowości w spłatach kredytów oraz pożyczek i przedstawia je w formie punktowej oceny. Co ważne, w BIK-u nie ma danych na temat długów telekomunikacyjnych, niespłaconych faktur, czynszów czy mandatów.

BIG InfoMonitor

Te zaś znajdują się w bazach biur informacji gospodarczej, wśród których największą popularnością cieszy się BIG InfoMonitor, założony w roku 2004. Do bazy instytucji można trafić, jeśli zadłużenie wynosi co najmniej 200 złotych i pozostaje niespłacone przez okres dłuższy niż 30 dni. Wśród użytkowników systemu są nie tylko firmy pożyczkowe, ale też operatorzy telekomunikacyjni, dostawcy mediów, spółdzielnie mieszkaniowe, a także zwykłe firmy i osoby fizyczne, które mogą umieścić w rejestrze nieuczciwych kontrahentów.

KRD – Krajowy Rejestr Dłużników

Na podobnych zasadach od 2003 działa Krajowy Rejestr Dłużników. Misją firmy jest ułatwianie kontaktów między kontrahentami biznesowymi i poprawa wiarygodności podmiotów działających w różnych sektorach rynku. W tym celu KRD nie tylko prowadzi rejestr niespłaconych zobowiązań, ale też obsługuje program certyfikatów Rzetelna Firma. Są one przyznawane przedsiębiorstwom, które zostaną pozytywnie zweryfikowane przez inspektorów KRD, udowadniając, że stosują się do zasad Programu Etycznego Rzetelnej Firmy.

Biuro Informacji Gospodarczej ERIF

By umieścić wpis w rejestrze ERIF, podmiot musi spełnić te same wymagania, co w przypadku pozostałych biur. Na tle pozostałych tego typu instytucji, ERIF wyróżnia się jednak wprowadzeniem innowacyjnych standardów. Firma jako pierwsza postawiła bowiem na regularną weryfikację informacji przechowywanych w swojej bazie. Dane udostępniane przez ERIF cechuje więc wiarygodność i aktualność, dzięki czemu są one doskonałym narzędziem do weryfikacji potencjalnych partnerów biznesowych.

Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej

Podobną misję ma Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej. Założony w 2003 rejestr gromadzi dane o opóźnionych i przeterminowanych zobowiązaniach z różnych branży. Mogą do niego trafić zarówno konsumenci (niespłacający rat, abonamentów, czynszu bądź innych opłat), jak i firmy, które na liście mają szansę pojawić się ze względu na opóźnienia w spłacaniu rat leasingu, faktur bądź kredytów. Jak deklaruje firma, jej działalność ma pomóc w budowaniu wzajemnego zaufania między uczestnikami różnego typu transakcji.

 

Oceń artykuł
2 komentarze
  • Pożyczki 28 września, 2018

    Jest też wiele firm, które sprawdzają tylko niektóre bazy, albo w ogóle nic nie sprawdzają – https://lisekfinansowy.pl/pozyczki-bez-baz-oferta-opinie/

  • Kinga 26 kwietnia, 2019

    Słyszałam, że można prosić o usunięcie z baz dłużników… Ale wiadomo, jak pewnie ureguluje się swoje długi. Ale powiem szczerze, że chce skorzystać z pożyczki bez BIK, dlatego też przymierzam się do poszukiwań odpowiedniej firmy. Póki co natknęłam się na porównywarkę https://pozyczkowy-portal.pl/ i chyba skuszę się z niej skorzystać. Bo też są w ofercie udostępnione pożyczki dla dłużników. Szybko ureguluje swoje długi i poproszę o usunięcie z tych baz…

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ