Regularna profilaktyka ortopedyczna – warto o niej pamiętać
Kiedy zaczynają boleć plecy, często bagatelizujemy problem – są przecież ważniejsze sprawy. Jeśli jednak za parę lat nie chcemy mieć problemów ze wstaniem z krzesła, już dziś zadbajmy o swoje zdrowie – to się opłaci!
Zarządzanie strategicznym obszarem czy całą firmą wymagaa ogromnego zaangażowania oraz czasu. Oznacza to długie godziny spędzane przed komputerem, stres i zmęczenie. Kiedy zaczynają boleć plecy, często bagatelizujemy problem – są przecież ważniejsze sprawy. Jeśli jednak za parę lat nie chcemy mieć problemów ze wstaniem z krzesła, już dziś zadbajmy o swoje zdrowie – to się opłaci!
Choroby naszych czasów
Dziś różnego rodzaju bóle kręgosłupa czy stawów są zjawiskiem tak powszechnym, że przestają nas dziwić. Tym samym jeszcze bardziej lekceważymy pierwsze objawy, świadczące o tym, że z naszym organizmem dzieje się coś niepokojącego. Tymczasem nieleczone dyskopatie czy nadwyrężane stawy oznaczać mogą w przyszłości przewlekłe bóle, znaczne zaburzenia funkcji ruchowych, a nawet trwałe kalectwo. Osoby na wyższych stanowiskach są szczególnie narażone na kłopoty natury ortopedycznej – najczęściej prowadzą siedzący tryb życia, a do tego brak czasu nie pozwala im na rozpoczęcie w dowolnym momencie aktywności fizycznej. Często też, kiedy już zaczną uprawiać sport, nieprzyzwyczajone do niego stawy nie wytrzymują dodatkowego obciążenia i pojawiają się kontuzje.
Jak zapobiegać chorobie?
Wysokie stanowisko to z reguły brak wolnego czasu. Stałe napięcie spowodowane poczuciem odpowiedzialności za powodzenie dużych projektów, stres i niewyspanie sprzyjają powstawaniu różnych dolegliwości oraz bólu. Warto jednak w miarę możliwości prowadzić zdrowy styl życia, uprawiając sport adekwatny do stanu zdrowia.
„Duży problem to pozycja siedząca, która nie jest zdrowa dla kręgosłupa. Tymczasem szkodzimy sobie dodatkowo, siedząc w nieprawidłowy sposób na niewygodnym siedzisku. Zła pozycja siedząca (zgarbione plecy, niedostateczne podparcie lędźwiowej części kręgosłupa) skutkuje napięciem i obciążeniem kręgosłupa, karku i mięśni ramion, ale także wpływa niekorzystnie na układ trawienny i hamuje pełny oddech, przez co powoduje redukcję zapasów tlenu w krwioobiegu. Prowadzi to do ogólnego zmęczenia nie tylko ciała, ale i umysłu” – mówi dr Adrian Rymarczyk, ortopeda traumatolog ze Szpitala Centrum ENEL-MED.
Wiedzę na temat aktualnego stanu zdrowia mogą zapewnić programy profilaktyczne z zakresu ortopedii, realizowane między innymi przez Centrum Medyczne ENEL-MED. Na pacjentów czekają tam nie tylko wybitni specjaliści, lecz także stała opieka pielęgniarki oraz komfortowe warunki – wygodny pokój z internetem, posiłki oraz napoje. W ENEL-MED program realizowany jest w ciągu zaledwie jednego dnia, a pozwala uzyskać pełną wiedzę na temat stanu zdrowia.
Program profilaktyczny – dlaczego warto?
Decydując się na uczestnictwo w programie profilaktycznym z zakresu ortopedii, bierzemy przyszłość w swoje ręce i otrzymujemy szczegółowe informacje na temat kondycji naszego organizmu – pozwoli nam to zareagować odpowiednio wcześnie na wszystkie niepokojące zmiany. Warto wybrać placówki medyczne, w których w razie wykrycia poważniejszych zmian będziemy mogli liczyć na kompleksową opiekę: konsultację u specjalisty, szybką diagnostykę, operację i rehabilitację. Tego typu programy to dobra inwestycja, a jednocześnie oszczędność czasu oraz ochrona przed bólem.