Tuesday, July 16, 2024
Home / Kultura  / Red Bull Flying Bach – unikalne show!

Red Bull Flying Bach – unikalne show!

Jak myślisz, czy można połączyć klasyczne dźwięki Jana Sebastiana Bacha i taniec breakdance? Oczywiście, że tak! Z tego połączenia powstało unikalne show - Red Bull Flying Bach.

Red Bull Flying Bach fot.Tomislav Moze

Red Bull Flying Bach fot.Tomislav Moze

Jak myślisz, czy można połączyć klasyczne dźwięki Jana Sebastiana Bacha i taniec breakdance?  Oczywiście, że tak! Z tego połączenia powstało unikalne show – Red Bull Flying Bach. Po raz pierwszy w Polsce! Spektakl Red Bull Flying Bach, który wprawia w zachwyt widzów na całym świecie, będzie miał w Polsce dwie odsłony – 15 i 16 października w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Bilety na wydarzenie są już dostępne w sprzedaży.

Red Bull Flying Bach fot.Tomislav Moze

Red Bull Flying Bach fot.Tomislav Moze

Red Bull Flying Bach to międzynarodowy spektakl muzyczno-taneczny, który łamie schematy zarówno w tańcu breakdance, jak i muzyce klasycznej. Czterokrotni mistrzowie świata breakdance, grupa Flying Steps, kreatywnie odtwarza „Dobrze temperowany klawesyn” Jana Sebastiana Bacha. Ich hip-hopowe akrobacje dopełniają melodie wielkiego kompozytora, przełamując granice pomiędzy muzyką poważną, a sztuką miejską.

Każdy tancerz reprezentuje dokładnie to, co zostało zapisane na pięciolinii. Odzwierciedlamy każdy głos fug Bacha. Jeden tancerz reprezentuje wysokie tony, drugi obrazuje tony pośrednie, z kolei basy zostały przypisane trzeciemu tancerzowi. W ten sposób dosłownie ucieleśniamy istotę muzyki Bacha – komentuje Vartan Bassil, autor choreografii i lider grupy Flying Steps.

Dyrektorem artystycznym Red Bull Flying Bach jest uznany pianista, dyrygent i reżyser operowy – Christoph Hagel. W pracy nad spektaklem zajął się analizą i przekładem struktury muzycznej twórczości Bacha tak, aby była zrozumiała dla tancerzy Flying Steps. Wspólnie z tancerzami zdobył renomowaną nagrodę za pracę w dziedzinie muzyki klasycznej „ECHO Klassik Sonderpreis 2010”.

Można je nabyć za pośrednictwem strony www.redbullflyingbach.pl lub www.eventim.pl

***

Red Bull Flying Bach fot. Incite Images

Red Bull Flying Bach fot. Incite Images

Historia w tle spektaklu, to opowieść o konflikcie pojawiającym się między grupą b-boyów i wkraczającą na ich teren baleriną. Przepaść dzielącą sztukę uliczną i taniec klasyczny nie pozwala na nawiązanie nici porozumienia między tancerzami do momentu, w którym jeden z b-boyów zakochuje się w baletnicy. Spektakl jest opowieścią o różnicach, jakie dostrzega potencjalny odbiorca w pomyśle na połącznie twórczości Jana Sebastiana Bacha z kulturą breakdance. Jednak przy głębszym poznaniu można zauważyć, że tak jak balet i breakdance, tak Bacha i hip-hop łączy podobna wrażliwość, precyzja i zamiłowanie do sztuki. (źródło: materiał prasowy)

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ