Monday, April 22, 2024
Home / Moda  / Design  / Ręcznie tkane dywany – akcent, który odmieni twoje mieszkanie.

Ręcznie tkane dywany – akcent, który odmieni twoje mieszkanie.

Jak o nie dbać?

Odmień swoje mieszkanie / fot. materiały prasowe

Wyjątkowość metody ręcznego tkania dywanów
Każdy chce się czuć wyjątkowo i przytulnie w zaciszu swojego mieszkania. Zwykły dywan, często kupiony w markecie niekoniecznie spełni te funkcje. Dlatego warto sięgnąć po coś niecodziennego jakim jest ręcznie tkany dywan.Technika tkania tego rodzaju dywanów najbardziej kojarzy się z Bliskim Wschodem i państwami taki jak Turcja, Pakistan czy Iran. Umiejętność tkania jest przekazywania z pokolenie na pokolenia i sięga czasów starożytnych. Podstawowym narzędziem wykorzystywanym w tej metodzie jest oczywiście krosno, na które w poziomej pozycji nawijana jest przędza. Rzemieślnik przeplata włókna tworząc unikalne wzory na powierzchni modelu. Metoda wymaga specjalistycznej wiedzy a wykwalifikowani rzemieślnicy są podstawą w powstaniu takiego typu dywanów. Ludzki czynnik sprawia, że każdy wzór i struktura jest niepowtarzalna. Nie będzie to kolejny znany model, który możemy spotkać w większości mieszkaniach. Dodatkowo zastosowanie włókien i barwników występujących w naturze takich jak bawełna, jedwab czy ekstraktów z szafranu, zmniejsza ryzyko wystąpienie alergii i pozytywnie wpływa na środowisko naturalne.

Odmień swoje mieszkanie / fot. materiały prasowe

Czyszczenie i konserwacja

Zabiegi pielęgnacyjne jakie musimy zastosować dla tkanych dywanów nie różnią się w szczególności do tych, które stosujemy przy czyszczeniu zwykłych bawełnianych modeli dostępnych w marketach. Nie trzeba ukrywać, że każdy dywan podlega zabrudzeniom i z czasem wymaga czyszczenia. Ze względu na swoje miejsce w domu i łatwość dostępu, kurz, brud z dworu czy sierść naszych pupili dostaje się między włókna każdego dnia.To może prowadzić do powstania alergii, zwłaszcza u małych dzieci. Dlatego tak ważne jest odpowiednie czyszczenie i konserwacja dywanów. Jak zatem dbać o taki dywan?

  • 1. Codzienne odkurzanie może być uciążliwe. Niestety jest to podstawa, którą nie możemy pominąć. Podobnie jak trzepanie czy pranie dywanu. Oczywiście nie musimy ich wykonywać tak często – ważne jest aby były wykonywane w regularnych odstępach czasu.
  • 2. Pojedyncze plamy wymagają użycia delikatnych środków , najlepiej naturalnych takich jak woda sodowa. Trzeba pamiętać aby czyścić takie plamy od razu po powstaniu.
  • 3. Zwierzęce problemy. Posiadanie kota czy psa może przysporzyć nam problemów z utrzymaniem czystości. Mocz czy kał zwierząt nie tylko brudzi dywan ale zostawia nieprzyjemny zapach. Najlepiej w tym wypadku zastosować mieszankę octu z wodą.
  • 4. Promienie słoneczne negatywnie wpływają na barwy naszego dywanu. W miarę możliwości starajmy się nie trzymać zbyt długo na słońcu, dzięki czemu chronimy go przed wyblaknięciem.
  • 5. Profesjonalne czyszczenie przez fachowców najlepiej robić raz na rok. Metoda czyszczenia na sucho jest w tym wypadku najlepsza i zapobiega zniszczeniu włókna i zachowania oryginalnej palety barw.

Praktyczność czy unikalność?

Dywany są nieodłącznym elementem wystroju każdego mieszkania. Oprócz praktycznych funkcji stanowią unikalny akcent, który nadaje pomieszczeniu charakteru. Odpowiednio dobrany kolor, materiał czy wielkość dywanu może pomóc upiększyć nasz dom: nadać mu ciepła, rodzinnej atmosfery czy nowoczesności. Różnorodność modeli dostępnych w wyspecjalizowanych sklepach, np. dywany sklep jest ogromna i przystosowana do potrzeb nabywców. Od wzorów przeznaczonych pod konkretne pomieszczenia jak salon czy przedpokój, po takie, które posiadają specjalne właściwości, np. odporność na zabrudzenia. Praktyczność często bierze górę nad wyjątkowością. Te same model widziane u naszych znajomych z czasem stają się nudne. Każdy z nas jest inny i na swój sposób wyjątkowy a powtarzalność zatraca urok mieszkania i nie odzwierciedla upodobań lokatorów. Dlatego też sprawienie sobie czegoś „innego niż większość” jest świetną opcją, która wyróżni nas spośród tłumu.

Dostępność na polskim rynku

Rosnąca popularność ręcznie tkanych dywanów sprawia, że są one coraz częściej dostępne na naszym rodzimym rynku. Gdy nie chcemy pakować się w duże koszty związane z sprowadzeniem takiego typu dywanów do Polski warto jest poszukać czegoś na miejscu. W wielu przypadkach nie tylko zmniejszamy wydatki ale oszczędzamy sobie problemów z załatwieniem jakichkolwiek formalności. Sprawdzone firmy posiadają certyfikowanych dostawców zapewniających nam wysoką jakość tych produktów.

 

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Rita 28 grudnia, 2017

    Taki ręcznie tkany dywan to dobry pomysł na prezent do mieszkania https://perfectspace.pl/blog/aranzacja-wnetrz-spraw-prezent-swojemu-mieszkaniu/

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ