Sunday, January 19, 2025
Home / PARTNER MK  / Recepty online – nowoczesność w polskiej służbie zdrowia

Recepty online – nowoczesność w polskiej służbie zdrowia

Szybko i bez wychodzenia z domu

e-recepta

fot. Freepik

Pamiętasz czas, kiedy po receptę trzeba było udać się do przychodni? Stanie w kolejce do rejestracji po to tylko, żeby zostawić karteczkę dla lekarza prowadzącego zajmowało wiele czasu. Potem trzeba było jeszcze wrócić po wyczekiwaną receptę. Wystawianie recept kojarzyło się z procesem, który wymagał dużo czasu i poświęcenia. Dziś to tylko wspomnienie czasów, do których chyba nikt nie chce już wracać. E-recepty to połączenie nowoczesności i dokumentacji medycznej w jednym. Wystarczy jeden telefon w ramach teleporady, aby lekarz wystawił receptę online, która w kilkadziesiąt sekund zostanie wysłana drogą elektroniczną na nasze konto mailowe. Co jeszcze warto wiedzieć o e-recepcie?

 

Przeczytaj nasz artykuł, a poznasz odpowiedzi na następujące pytania:

• Recepty online ‒ czy recepta w formie elektronicznej wyklucza całkowicie możliwość wystawienia recepty w formie papierowej?
• Internetowe Konto Pacjenta ‒ jakie ma funkcje i co można na nim sprawdzić?
• Jak szybko uzyskać e-receptę?
• Czy jeśli moje dziecko lub małżonek otrzyma e-receptę, to będę dostawać powiadomienia o jej wystawieniu?
• Czy e-receptę można zrealizować w każdej aptece w całej Polsce?
• Czy podczas telekonsultacji online wystawiane ssą elektroniczne recepty?
• Czy recepta online posiada swoją datę ważności?
• Czy można otrzymać e-receptę na podany adres email?

 

E recepta to dokument uprawniający nas do wykupienia leków w aptece, Zwykle jest ona ważna na okres jednego miesiąca i otrzymujemy ją zarówno na nasz adres email, jak i w zakładce „recepty” na Internetowym Koncie Pacjenta. W wyjątkowych przypadkach dostaniemy specjalny papierowy wydruk niezbędny do zrealizowania recepty, wystawionej w formie elektronicznej. Co ważne, uzyskanie recepty online jest łatwe i proste. Możemy poprosić o e receptę nawet w trakcie telefonicznej konsultacji lekarskiej.

Recepta online ‒ jak ją uzyskać i czy można ją zrealizować w dowolnej aptece?

recepty online

fot. Freepik

Recepta online jest odpowiednikiem tradycyjnej recepty, sporządzanej w formie papierowej. Obecnie to główny dokument uprawniający pacjenta do wykupienia leku przepisanego na receptę. Recepty online możemy otrzymać zarówno podczas wizyty domowej, teleporady, jak i w trakcie wizyty w gabinecie lekarskim. W ramach e-recepty przepisywane są wszelkie niezbędne pacjentowi leki, między innymi takie, jak antybiotyki, tabletka dzień po, tabletki antykoncepcyjne. Wpisują się w to także tabletki na odchudzanie na receptę.

 

Dziś elektroniczna recepta znacznie ułatwia życie zarówno lekarzom jak i pacjentom. Otrzymanie e recepty jest łatwe, podobnie jak wystawienie dokumentu na otrzymanie leków z przepisu lekarza. E-recepta to nowoczesność, która pozwala pacjentowi szybciej uzyskać potrzebne leki. Dzięki e-recepcie każdy pacjent i pacjentka mogą śmiało powiedzieć: „e-receptę otrzymałam lub otrzymałem w bardzo krótkim czasie”. Poza tym e-recepta to także sposób na kontrolowanie naszego leczenia. Na Koncie Pacjenta dokładnie widzimy naszą historię leczenia oraz przepisane leki.

E-recepta ‒ czy można sprawdzić wszystkie wystawiane recepty na internetowym koncie pacjenta?

e-recepty

fot. Freepik

Recepty online, poza tym, że po wystawieniu trafiają na nasze IKP i na skrzynkę mailową, mają jeszcze jedną zaletę. Niezależnie od tego, czy są już zrealizowane czy z datą do realizacji w określonym dniu, to wszystkie możemy zobaczyć na wspomnianym już wcześnie Internetowym Koncie Pacjenta. Podobnie jak skierowania do szpitala, skierowanie na szczepienie czy na określone badanie, na przykład tomograf komputerowy.
Jeśli chodzi o recepty online, część pacjentów myli je z L4 online. Dokument ten jest po prostu zwolnieniem lekarskim, wystawianym na potrzeby ZUS. Internetowe Konto Pacjenta co do zasady zawiera informacje dotyczące leczenia pacjenta. Dostępne są tam także e-zwolnienia lekarskie, które wystawia lekarz. Jak wspomnieliśmy, są one innym dokumentem niż e-recepta.

 

E-recepta online jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Jeśli pacjent nie ma bezpośredniego dostępu do Internetu, lekarz może wystawić specjalne poświadczenie wystawienia recepty w formie papierowej. W takim przypadku, chcąc wykupić leki, pacjent podaje w okienku aptecznym swój numer pesel oraz specjalny kod niezbędny do realizacji recepty. Taki kod, jeśli w dokumentacji pacjenta jest numer telefonu, wysyłany jest także jako wiadomość SMS. To także jeden ze sposobów na powiadamianie pacjentów o wystawieniu e-recepty.

 

Co ciekawe w przypadku, gdy małżonek lub małżonka upoważnia nas do swojego Internetowego Konta Pacjenta, informacje o wystawianych dla nich e-receptach będzie przychodziła także na nasz adres mailowy bądź jako powiadomienie SMS, lub jedno i drugie. Analogicznie jeśli pod nasze Konto Pacjenta podpięte jest dziecko bądź dzieci ‒ wtedy również dostajemy powiadomienia o realizowanej dla nich e-recepcie. Dodatkowo, jeśli dziecko jest podpięte pod nasze konto, widzimy jego Internetowe Konto Pacjenta. Recepta online to świetne rozwiązanie, możemy się tylko z niego cieszyć. Jest łatwa do wglądu i do wydrukowania, więc każdy ma do niej łatwy dostęp.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Margareta 11 stycznia, 2022

    Nasza służba zdrowia jest tak niewydolna i tak beznajdziejna, że nie ma się co dziwić, że rośnie popularność serwisów medycznych e-konsultingowych jak np. lekarzonline.eu Potrzebujesz receptę na leki i Ci ją lekarz wypisuje w ciągu paru minut, bez czekania tygodniami na termin wizyty, bez stania w kolejkach, bez narażania się na zachorowania w publicznych ośrodkach zdrowia.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ