Wednesday, July 24, 2024
Home / PARTNER MK  / Recepta online ‒ jak to działa?

Recepta online ‒ jak to działa?

Krok, kroczek w dobrą stronę

tabletki recepta online

Recepta online to krok do przodu w dostępie do niezbędnych leków / fot. Pixabay

Recepta online to rozwiązanie wprowadzone przez rząd na początku 2020 roku. Okazały się one zbawienne dla polskiego systemu opieki zdrowotnej w trakcie pandemii. Ujawniły także wiele możliwości wystawiania potrzebnych pacjentowi recept na odległość, bez potrzeby bezpośredniej wizyty w przychodni. Co zrobić, kiedy nie możesz zapisać się na wizytę, a kończą ci się potrzebne leki?

Recepta online ‒ jak działa?

Receptę online wprowadzono w Polsce w 2020 roku. Dzisiaj po wypisaniu recepty w systemie przez lekarza nie ma potrzeby jej drukowania. Pacjent dostaje informację na e-mail i SMS, w której zawarty jest kod odbioru recepty. Kod ten może także przekazać lekarz w trakcie wypisywania recepty, jeśli pacjent nie korzysta z telefonu lub poczty elektronicznej. Do apteki udajemy się z kodem recepty, podajemy także numer PESEL. Nie potrzeba żadnych wydruków, pieczątek. To znacznie ułatwia całą procedurę wystawiania i realizacji recept, skraca proces. Daje także możliwości wystawiania recept na odległość.

Recepta przez Internet ‒ jak ją zamówić?

Konsultacja lekarska niestety dalej w wielu miejscach nie jest tak łatwo dostępna. Czasami trzeba poczekać na nią kilka dni albo tygodni. E-recepta pozwala natomiast na skorzystanie z innego rozwiązania, jeśli bardzo zależy ci na tym, aby móc w danym momencie wykupić określone leki. Dzisiaj recepta przez Internet do realizacji w dowolnej aptece jest możliwa do uzyskania przez konsultację online. Oznacza to, że korzystasz z prywatnej praktyki lekarskiej, wypełniasz wywiad, wskazujesz, jakich leków potrzebujesz, a po weryfikacji twojego wywiadu lekarz wystawia ci receptę. Taka e-recepta może do ciebie trafić nawet w ciągu kilkunastu minut, maksymalnie doby. To znacznie szybciej z reguły, niż planowana konsultacja lekarska w publicznej służbie zdrowia. Zamówić receptę online jest stosunkowo prosto, natomiast twój wywiad nie może pozostawiać wątpliwości co do zasadności wystawienia recepty.

Recepta online a internetowe konto pacjenta

Wystawienie recepty przez Internet w taki właśnie sposób jest absolutnie legalne. Recepta znajduje się w twoim internetowym koncie pacjenta. Za pośrednictwem systemów teleinformatycznych e-recepta na potrzebne ci leki może do ciebie dotrzeć znacznie szybciej. Koszt takiej usługi jest znacznie niższy, niż prywatnej wizyty lekarskiej. Nie musisz już martwić się, że przyjmowane leki się kończą, a ty wizytę u lekarza prowadzącego masz dopiero za kilka tygodni. E-recepta jest także rozwiązaniem, które umożliwia skorzystanie z antykoncepcji awaryjnej, o którą dziewczyny często boją się poprosić swojego lekarza.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ