Thursday, July 18, 2024
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Ratuj zwierzęta – przekaż 1%

Ratuj zwierzęta – przekaż 1%

Wśród nas żyją zagrożone gatunki zwierząt, które nie mogą upomnieć się o swój los. Warto więc zatroszczyć się i o nie, by nie zniknęły z Ziemi na zawsze.

Żyjąc w ciągłym pospiechu i goniąc za lepszym bytem dla siebie i swojej rodziny, często zapominamy o potrzebujących. Wśród nas żyją zagrożone gatunki zwierząt, które nie mogą upomnieć się o swój los. Warto więc zatroszczyć się i o nie, by nie zniknęły z Ziemi na zawsze. 

opp

Dane o wymierających gatunkach zwierząt budzą przerażenie. Warto więc wziąć ich los w swoje ręce, przyczyniając się do ich ratowania. / fot. materiał prasowy

Polskę zamieszkuje zaledwie 40 rysi nizinnych. Obecnie w Karpatach żyje ostatnich 100 niedźwiedzi brunatnych. Pozostało już tylko 3200 tygrysów żyjących na wolności. To dane opublikowane na stronie internetowej WWF – organizacji zajmującej się działaniami na rzecz środowiska naturalnego. Fundacja od początku istnienia zajmuje się ratowaniem zagrożonych wyginięciem zwierząt, ochroną lasów tropikalnych przed wycinką czy wód przede zanieczyszczeniem.

Pomóż zwierzętom, nie wydając ani złotówki

Dane o wymierających gatunkach zwierząt budzą przerażenie. Warto więc wziąć ich los w swoje ręce, przyczyniając się do ich ratowania. Tym bardziej że można to zrobić, nie wydając ani jednej dodatkowej złotówki. Wystarczy złożyć w terminie roczne zeznanie podatkowe, np. wypełnione przez program PIT. Tylko tyle.

1% podatku nic nie kosztuje. Przekazywana organizacjom pożytku publicznego kwota stanowi bowiem część daniny wpłacanej na rzecz urzędu skarbowego. Dlatego tym bardziej warto wesprzeć wybraną organizację pożytku publicznego – nie masz przecież nic do stracenia.

Kto może przekazać 1% podatku?

Tego rodzaju wsparcia finansowego może udzielić każda osoba, która osiąga dochody i odprowadza do urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy. Jeśli więc rozliczasz PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 czy PIT-28, możesz stać się podatkowym darczyńcą.

Nie ma przy tym znaczenia, czy rozliczasz PIT online czy deklarację wypełniasz przez program PIT – najważniejszy warunek to wykazywanie w zeznaniu rocznym należnego podatku.

Jak przekazać 1% podatku?

1% podatku można przekazać dowolnej organizacji pożytku publicznego, pod warunkiem że znajduje się w oficjalnym spisie opublikowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Wystarczy, że w formularzy PIT, w rubryce „Wniosek o przekazanie 1% należnego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)”, wpiszesz właściwy numer KRS oraz podasz wartość przekazywanej kwoty. Jeśli nie znasz numeru, możesz pobrać bezpłatny program PIT ze strony internetowej konkretnej fundacji – wówczas dane niezbędne do przekazania 1% podatku zostaną wypełnione automatycznie.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ