Sunday, March 3, 2024
Home / Uroda  / Trendy  / Rasistowski spot. Dove przeprasza kobiety

Rasistowski spot. Dove przeprasza kobiety

Jest się o co pieklić?

Niedawno świat obiegł nowy spot Dove, w którym widać jak Afroamerykanka „ściąga z siebie” swój kolor po czym staje się biała. Opinia fanów marki była jednoznaczna – „to jest rasistowskie”

Błąd w sztuce, czy wyraz absolutnej głupoty? / prtscr YouTube/Brandon Brown

Chociaż administratorzy strony Dove na Facebooku szybko usunęli reklamę, to niesmak pozostał. No bo jak marka, która sławę i sympatię użytkowników zyskała dzięki głoszeniu haseł samoakceptacji i body positive mogła sobie pozwolić na taką wtopę? Coś tu jest niespójne, albo dosadniej – śmierdzi hipokryzją.

W spocie przedstawiono sylwetki kobiet, które po użyciu żelu pod prysznic stają się „czyste”. Na pierwszym zdjęciu przedstawiono czarnoskórą kobietę w ciemnym t-shircie. Kobieta na kolejnych fotografiach zdejmuje bluzkę. Wówczas oczom widzów ukazuje się inna kobieta w jasnej koszulce i o jasnej karnacji. W kolejnej odsłonie pokazano, jak biała kobieta „zmienia się” w kobietę o azjatyckim pochodzeniu.
Widz przez cały czas trwania materiału widzi butelkę Dove Body Wash, która ma sugerować, że wystarczy go użyć, by pozbyć się ciemnej karnacji.

Po fali krytyki, marka szybko usunęła spot, a Marissa Solan, rzeczniczka prasowa Dove, oświadczyła:
– Reklama miała promować Dove Body Wash jako produkt, który jest przeznaczony dla każdej kobiety, celebrujący różnorodność. – Ale się pomyliliśmy i obraziliśmy wiele osób – przeprosiła.

Trudno kupić takie wyjaśnienie, ale z pewnością znajdą się i tacy, którzy reklamę uznają za żart. Naszym zdaniem – niskich lotów. Wśród internautów stworzyła się też grupa sympatyków spotu, którzy twierdzą, że poprawność polityczna dzisiejszych czasów sięgnęła absurdu, a koncepcja kreatywna reklamy nikomu nie szkodzi.

W pogoni za zasięgami, klikalnością i sławą, nawet złą, jak widzimy, firmy są w stanie z łatwością zburzyć swój latami wypracowany wizerunek marki, która „kocha wszystkie kobiety”. Wróżycie bojkot Dove, czy sprawa jak zwykle zostanie zamieciona pod dywan? Jak widać, niektórym się upiekło…

AK

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • kasia88 6 czerwca, 2018

    Masz problemy ze zdrowiem, dobraniem odpowiedniej diety, czy ćwiczeń, jeśli jesteś zmęczony poszukiwaniem różnego rodzaju skutecznych metod? Ja miałam dokładnie ten sam problem, dopóki nie odnalazłam strony najlepszego trenera i dietetyka w Polsce. Wejdź teraz na igortreneronline.pl.
    Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja.
    Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko!

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ