Wednesday, July 24, 2024
Home / POLECAMY  / Raport „Seksualna Mapa Polki”. Głos kobiet – seks i nie tylko

Raport „Seksualna Mapa Polki”. Głos kobiet – seks i nie tylko

57 proc. Polek nie ukrywa, że miewa fantazje seksualne

Raport „Seksualna mapa Polki".

95 proc. Polek jest aktywnych seksualnie. / fot. Canva

„95 proc. Polek deklaruje, że inicjację seksualną ma już za sobą; 50 proc. przyznaje, że traci ochotę na seks przez zmęczenie; 58 proc. respondentek mówi, że się masturbuje; 49 proc. kobiet doświadczyło złego traktowania przez ginekologa” — to tylko wybrane informacje, które przeczytamy na stronie zdrowa-ona.pl, gdzie został opublikowany raport przeprowadzony na zlecenie firmy Gedeon Richter Polska. „Seksualna Mapa Polki” powstała po to, aby: „w sprawach kobiecych, oddać głos samym kobietom”. To opinie 1076 Polek w wieku 18-69 lat z każdej części naszego kraju. Jak kochają się Polki? Czym jest seks dla polskich kobiet? Seksualność odkrywa swoje karty

 

Słowami wstępu na temat Polek i seksu

Aktualny raport „Seksualna Mapa Polki” powstał w 2023 roku (poprzednie badania przeprowadzono 4 lata wcześniej) metodą CAWI – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony WWW. Już na wstępie możemy przeczytać, że:

„Polki myślą o seksie nawet kilka razy w tygodniu, ale uprawiają go znacznie rzadziej, bo są zmęczone lub nieusatysfakcjonowane relacją z partnerem/partnerką. Aż 21 proc. kobiet twierdzi, że łatwiej doświadczają orgazmu z samą sobą niż z partnerem, a kilka procent nie wie, czy kiedykolwiek miało orgazm”.

Z jakich powodów kobiety częściej osiągają orgazm podczas masturbacji?

„Myślę, że kobiety łatwiej i częściej szczytują podczas masturbacji, niż w seksie partnerskim z tej prostej przyczyny, że jesteśmy swoimi własnymi kochankami z najdłuższym stażem. A więc najlepiej znamy swoje ciało i potrzeby. Jednocześnie wiem też, że często nie umiemy tych potrzeb i fantazji wyartykułować, i przekazać osobie partnerskiej. No i też jest tak, że często sobie samym nie przekazujemy tej informacji. To znaczy nie mówimy sobie samej, że to nie jest tak, że to jest o jednym, dwóch punktach na naszym ciele, ale że być może całe nasze ciało jest strefą erogenną. Myślę, że to jest też o tym, że nie szukamy i być może zniechęcamy się wtedy, kiedy nie wyjdą te takie sprawdzone tricki”

— odpowiada na pytanie Kamila Raczyńska (edukatorka seksualna) i Aga Kozak (dziennikarka, coacherka) na relacji z prezentacji wyników badań.

 

Przeczytaj też:

Książki o seksie i seksualności – niezbędnik edukacji seksualnej

 

Polki są trwałe w uczuciach. Z raportu wynika, że: „aż 95 proc. Polek jest aktywnych seksualnie, a 84 proc. deklaruje, że ma obecnie jednego partnera”. Poza tym 2/3 związków trwa ponad 11 lat. Młode kobiety w naszym kraju rozpoczynają życie seksualne średnio w wieku 17-nastu lat, a z kolei mamy młodych Polek, kojarzą własną inicjację seksualną w wieku około 20 lat. Polskie kobiety mają średnio 4 partnerów seksualnych w dotychczasowym życiu.

Czym jest seks dla Polek? To przede wszystkim niezawodny sposób na:

 • budowanie relacji,
 • doświadczenie przyjemności,
 • poprawę nastroju,
 • rozładowanie stresu i napięcia,
 • zadowolenie partnera/partnerki.

Seksualność nierzadko również oznacza zbliżenie, które jest definiowane jako „coś”, aby nie sprawić przykrości.

 

Polki oddają się cielesnym przyjemnościom średnio kilka razy w miesiącu, młodsze kobiety oraz panie w związkach z krótszym stażem – nawet kilka razy w tygodniu. Najchętniej kochają się w weekend. Za najlepszy dzień na seks 19 proc. uznaje sobotni wieczór (piątkowy i niedzielny – 4 proc.). W sypialni Polki pozostają tradycjonalistkami”

— przeczytamy w raporcie „Seksualna Mapa Polki”.

 

Może cię zainteresuje:

Seks oralny – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

 

Seksualna Mapa Polk, czyli kobieta i bliskość z partnerem lub partnerką.

Polki myślą o seksie nawet kilka razy w tygodniu, ale uprawiają go znacznie rzadziej. / fot. Canva

 

Zaspokojenie seksualne i orgazm

57 proc. Polek nie ukrywa, że miewa fantazje seksualne, skrywane z powodu wstydu. Tylko ⅕ kobiet opowiada partnerowi o swoich erotycznych pragnieniach. Większość kobiet preferuje seks: w zaciszu sypialni, po ciemku, z grą wstępną, ale bez gadżetów. Okazuje się, że:  8 proc. ankietowanych przyznaje, że partner nie jest w stanie zaspokoić ich seksualnych oczekiwań. Jakie czynniki odbierają satysfakcję z seksu?:

 • zmęczenie (50 proc.),
 • złe samopoczucie (49 proc.),
 • problemy w związku (43 proc.),
 • miesiączka (42 proc.),
 • stres (32 proc.),
 • poczucie bycia nieatrakcyjną (19 proc.),
 • lęk przed ciążą (13 proc.).

 

Ochotę na seks w każdej grupie wiekowej zwiększa nowy związek. Polki preferują kontakt fizyczny podczas romantycznych wieczorów (56 proc.) i gdy  towarzyszą pozytywne relacje (56 proc.). 58 proc. respondentek deklaruje, że czerpie satysfakcję z masturbacji, gdy życie seksualne z partnerem pozostawia wiele do życzenia.  Najczęściej Polki sprawiają sobie przyjemność rzadziej niż raz w miesiącu (24 proc.). Młodsze kobiety (18–25 lat) są bardziej usatysfakcjonowane z seksu z partnerem i najczęściej deklarują brak potrzeby masturbacji. Niezwykle ciekawy jest fakt, że:

„Niemal 1/3 Polek doświadcza orgazmu za każdym razem, gdy się masturbuje,

natomiast podczas seksu z partnerem/partnerką tylko 17 proc.”.

 

Zobacz również:

Biblia waginy

 

95 proc. Polek deklaruje, że są aktywne seksualnie

Warto zaznaczyć, że dla współczesnej kobiety „związek” nie oznacza relacji wyłącznie z mężczyzną i 12 proc. respondentek przyznaje, że jest w związku z kobietą. Co dość ciekawe najczęściej są to kobiety po 55. roku życia. Jak często się kochamy?

„Aż 95 proc. Polek deklaruje, że są aktywne seksualnie. Najczęściej uprawiają seks kobiety przed 35. rokiem życia – kilka razy w tygodniu lub częściej. Aktywność seksualna wyraźnie zmniejsza się z wiekiem – 45 proc. respondentek w grupie wiekowej 56–69 lat oraz 23 proc. w grupie 46–55 lat uprawia seks raz w miesiącu lub rzadziej, podczas gdy w grupie najmłodszych kobiet (18–25 lat) taką odpowiedź wskazuje tylko 8 proc. respondentek”

— podkreśla raport przeprowadzony przez Gedeon Richter Polska.

15 proc. Polek nie ma partnera seksualnego. Najczęściej są to kobiety dojrzałe, czyli po 45. roku życia. Główny argument wg raportu raport „Seksualna Mapa Polki”?

„potrzeba bycia w stałej relacji/związku oraz niechęć do uprawianiem seksu z przypadkowymi partnerami (48 proc.)”.

63 proc. kobiet nie korzysta z gadżetów erotycznych, najczęściej z powodu: złych skojarzeń, zawstydzenia, obrzydzenia.

 

Przeczytaj koniecznie:

Zdradzamy najpilniej strzeżone sekrety penisów. Jak naprawdę uprawiają seks polscy faceci?

 

gadżet erotyczny

16 proc. Polek przyznaje, że nigdy nie doświadczyły orgazmu podczas masturbacji. / fot. Canva

 

51 proc. kobiet udaje orgazm!

Na jakość seksualną kobiet ogromny wpływ ma poczucie własnej atrakcyjności. W skali 0–10 Polki oceniają własne ciało na 6,7 i tylko 18 proc. badanych przyznaje, że czuje się w swoim ciele bardzo dobrze. Co więcej, dla 14 proc. kobiet wygląd stanowi istotne ograniczenia podczas stosunku. Poza tym:

 • 51 proc. kobiet udaje orgazm, a najczęściej po to, aby zakończyć niesatysfakcjonujący seks.
 • Związek z kobietą w 2023 roku deklaruje o 4 proc. więcej respondentek niż 2019 roku.
 • Częsty seks uprawiają pary z najkrótszym stażem. Z każdym rokiem „bycia razem” bliskość seksualna jest rzadziej inicjowana.
 • 33 proc. kobiet deklaruje, że dotychczas miały 2–3 partnerów.
 • 6 proc. kobiet twierdzi, że nie praktykuje masturbacji z powodów religijnych.
 • 16 proc. Polek przyznaje, że nigdy nie doświadczyły orgazmu podczas masturbacji.
 • Tylko 37 proc. kobiet otwarcie mówi, że korzysta z zabawek erotycznych i w ponad 50 proc. są to Polki w wieku 26–35 lat.

 

Polki rzadko fantazjują o seksie grupowym lub analnym. Zdecydowanie częściej wyobrażają sobie bliskość fizyczną ze znajomym mężczyzną, który nie jest ich partnerem. Cieszy fakt, że polskie kobiety deklarują wysoką świadomość związaną ze zdrowiem intymnym. Smuci natomiast, że 49 proc. kobiet doświadczyło złego traktowania przez ginekologa.

 

Dowiedz się też:

Fotoprzewodnik: 7 pozycji seksualnych, które dadzą wam niezapomniany orgazm!

 

Cały raport „Seksualna Mapa Polki” dostępny pod adresem:
https://zdrowa-ona.pl/wp-content/uploads/2023/09/Raport_rozkladowki.pdf

SEO copywriterka, dla której pisanie to nie tylko sposób na życie, ale i największa pasja. Prywatnie pozytywnie zakręcona mama dwóch córeczek i owczarka niemieckiego. Kocha? Góry. Boi się? Gryzoni. Wierzy, że nie ma rzeczy niemożliwych i uparcie dąży do celów.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ