Tuesday, June 18, 2024
Home / Kariera  / Raport: ponad 60 procent kobiet obawia się, że ich wiedza jest niewystarczająca

Raport: ponad 60 procent kobiet obawia się, że ich wiedza jest niewystarczająca

Dowiedz się, co powstrzymuje kobiety przed zarabianiem dużych pieniędzy

Ola Gościniak

Ola Gościniak / fot. materiały prasowe

Dzielenie się wiedzą powinno być nieodłącznym elementem naszego życia. W końcu, w pewnym momencie pojawia się taki czas, że mamy kompetencje i doświadczenie, które mogą pomóc innym. Jednak ciągle mamy różne obawy przed dzieleniem się wiedzą. Nasze przekonania „bo zawsze, jest ktoś lepszy, ktoś kto wie lepiej” towarzyszą nam nie od dziś. Tak naprawdę, to warto, aby takie myśli czy słowa stały się inspiracją do zmian i realizacji marzeń

 

Czy kobiety czują się dziś ekspertami? Co je powstrzymuje przed zarabianiem na swoim doświadczeniu i wiedzy? Przeczytasz w raporcie „Jesteś ekspertką! Uwierz w to”, którego autorką jest Ola Gościniak znana jako Jestem Interaktywna – liderka WordPressa, mentorka kobiet, przedsiębiorczyni i prekursorka biznesów online.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Jestem Interaktywna Ola Gościniak (@olagosciniak)

Zobacz raport: https://olagosciniak.pl/raport-2023

Kim jest współcześnie kobieta-ekspertka?

Ktoś kto jest ekspertem, ma określoną wiedzę w danym temacie. Zdobytą poprzez edukację, różne kursy, szkolenia, czy studia wyższe. Ważne jest także, zdobyte doświadczenie i praktyka. Jak wynika z raportu „Jesteś Ekspertką! Uwierz w to!”, kobiety w Polsce nie czują się ekspertkami, zaledwie 120 kobiet z 1019 (11 proc.) uznało się za ekspertkę na 5. Tak naprawdę, jeśli przyjmiemy 5-punktową skalę, to ekspert nie musi być 5/5. Może być 3/5 albo i 1/5. Nie musi wiedzieć wszystkiego, ważne jednak, aby miał wiedzę w konkretnym zagadnieniu, w swojej niszy.

Ponad 60 proc. kobiet czuje się blokowana przez swój perfekcjonizm i wieczne dążenie do doskonałości

– możemy przeczytać w dalszej analizie. Im dłużej czekamy, tym nasza chęć pracy i dzielenia się wiedzą spada. Nie trzeba dopinać wszystkiego na ostatni guzik. W biznesie online, zawsze jest przestrzeń na poprawki i udoskonalenia, już po opublikowanym kursie czy ebooku.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Jestem Interaktywna Ola Gościniak (@olagosciniak)

Z raportu, możemy dowiedzieć się również, że 63 proc. kobiet boi się krytyki ich kompetencji. Obawiają się podważenia swojej wiedzy, wyśmiania i wytykania palcami. Żyjemy w czasach, gdzie hejt jest bardzo powszechny i nieunikniony. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że często jest on nieuzasadniony i tworzą go osoby, które mają problem sam ze sobą.

 

Może też cię zainteresuje:
Niska samoocena Polek. Pamiętaj, jesteś wyjątkowa!

 

Zarabianie na wiedzy a pewność siebie

Wiele osób uważa, że ich wiedza jest niekompletna, niewystarczająca, aby móc dzielić się nią z innymi, a tym bardziej na niej zarabiać. Wiedza jest współcześnie największym i najcenniejszym dobrem jakie mamy. Lęk przed porażką odczuwa większa część ankietowanych kobiet z wykształceniem wyższym – aż 62 proc.! To nierzadko powstrzymuje nas przed działaniem na własny rachunek, stworzeniem ebooka, kursu czy nagraniem rolki, na ważny temat. W tym wypadku jest to bardzo zaskakujące, że pomimo iż kobiety mają wyższe wykształcenie, nadal mają mnóstwo obaw. Jest to na pewno związane z nadal mocno zakorzenionymi stereotypami w naszym społeczeństwie.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Jestem Interaktywna Ola Gościniak (@olagosciniak)

 

O raporcie „Jesteś ekspertką! Uwierz w to”

W badaniu udział wzięło 1019 kobiet z całej Polski. Kobiety te, w większości mieszkają w miastach wojewódzkich i mają wyższe wykształcenie. Największy odsetek ankietowanych to kobiety w wieku od 31 do 40 roku życia, zajmujące się branżami marketingu, biznesu, rozwoju osobistego czy rękodzieła, zatrudnione na etacie bądź pracujące na własny rachunek.
Pomysł na stworzenie raportu, kiełkował od dawana. Ola Gościniak codziennie ma do czynienia z różnymi ekspertkami. Zauważyła, że często towarzyszą im różne obawy i lęki. Chciała sprawdzić, jak to wygląda na większą skalę. Wszystko po to, by wyciągnąć wnioski, dzięki którym zyska wiedzę, jak pomagać kobietom przezwyciężać różne blokady. Wyniki okazały się zaskakujące.
Do projektu zaprosiła Janinę Bąk, która merytorycznie wspierała ten projekt.
W raporcie, swój komentarz opublikowali wybitni eksperci m.in Iwona Guzowska, Magdalena Pawłowska czy Jakub B. Bączek, Scilla Elworthy – działaczka na rzecz pokoju, 3 razy nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla.
W pierwszych dniach raport wyświetliło blisko 2 tys. osób.

Idea raportu

To najwyższy czas, aby wprowadzić jakieś zmiany i przestać się ograniczać. Jesteś wystarczająca, jesteś kompletna! Masz ogromne możliwości, rób swoje, zacznij dziś. Metoda małych kroczków zawsze się sprawdza. Niech każdy komentarz, każde wsparcie doda ci motywacji do dalszego działania. Kobiety powinny się wspierać, motywować i dawać sobie skrzydeł.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Jestem Interaktywna Ola Gościniak (@olagosciniak)

 

Zobacz raport: https://olagosciniak.pl/raport-2023

 

Ola Gościniak

ola gościniak

Ola Gościniak – organizatorka konferencji Twój Pierwszy Produkt Online / fot. FotoDoKwadratu

Jestem Interaktywna www.olagosciniak.pl

Pomysłodawczyni marki Jestem Interaktywna, blogerka, autorka książki „Bądź Online” oraz książkoplaneru „Rok w biznesie online”, autorka Raportu „Jesteś ekspertką! Uwierz w to!”. Mentorka, przedsiębiorczyni, wykładowczyni akademicka.
Od 2015 r. pomaga kobietom z całej Polski w realizacji ich interaktywnych marzeń i osiągnięciu niezależności finansowej na własnych zasadach. Przeszkoliła już ponad 50 tys. Polek. Pokazuje im, jak stworzyć stronę WWW od podstaw, jak założyć sklep internetowy czy rozpocząć biznes online. Z sukcesem tworzy zaangażowaną społeczność Jesteśmy Interaktywne.
Laureatka w XII edycji konkursu Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku w kategorii Przeciwdziałanie Wykluczeniu Cyfrowemu oraz Lady Business Awards w kategorii Przedsiębiorcza Kobieta to TY. Znalazła się w TOP 20 wpływowych blogerów 2018, 2019, 2020 i TOP 30 2017 w rankingu JasonHunt. Prelegentka i mówczyni na wielu branżowych wydarzeniach.
Absolwentka informatyki na Politechnice Poznańskiej, grafiki projektowej w Collegium Da Vinci oraz coachingu biznesowego w WSKZ. Swoją pierwszą stronę internetową stworzyła jeszcze w podstawówce, 20 lat temu. Od tamtej pory ma ich na swoim koncie ponad 500.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ