Tuesday, June 18, 2024
Home / PARTNER MK  / Rak krwi. Jakie są objawy białaczki?

Rak krwi. Jakie są objawy białaczki?

Jakie są rodzaje białaczki?

Groźna białaczka

Objawy białaczki/ fot. materiały prasowe

Białaczka to duża i zróżnicowana grupa nowotworów złośliwych wywodzących się z układu krwiotwórczego. Białaczka może mieć przebieg ostry lub przewlekły. Jakie są objawy białaczki? Jakie są rodzaje tego nowotworu krwi?

 

 

Białaczka to nowotwór złośliwy, który może dotknąć każdego – niezależnie od płci, wieku czy stanu zdrowia. Zapadają na nią zarówno dzieci, nieraz bardzo małe, jak i osoby starsze w wieku powyżej 65 lat. Przebieg białaczki może być bardzo różny. Ostre białaczki dają wyraźne objawy, a nieleczone mogą doprowadzić do śmierci pacjenta w niedługim czasie. Nieco inaczej przebiega białaczka o charakterze przewlekłym. Pacjent może z nią żyć nawet kilka lat, ponieważ choroba może nie dawać żadnych wyraźnych, charakterystycznych objawów. Wówczas jej wykrycie może być przypadkowe. Wskazać na nowotwór może bowiem już zwykłe, proste badanie jakim jest morfologia krwi obwodowej.

Objawy białaczki

Choć pierwsze objawy białaczki mogą być subtelne i słabo zauważalne, naszą uwagę powinny zwrócić takie symptomy jak chroniczne zmęczenie czy senność, które pomimo odpoczynku nie mijają.

Kolejnym objawem mogącym świadczyć o białaczce jest intensywne pocenie się, zwłaszcza w nocy. Chory może ponadto zauważyć utratę masy ciała, obrzęk węzłów chłonnych, które nie są bolesne, powiększenie takich narządów jak śledziona lub wątroba i łatwość powstawania siniaków i wybroczyn na skórze.

Pacjenci z białaczką często skarżą się też na gorączkę i dreszcze, często występujące infekcje, trudno gojące się rany, krwotoki, anemię i bóle kości. Ponadto, zdarza się, że jeśli nowotwór zaatakuje inne narządy, mogą pojawić się inne symptomy. Mogą to być wymioty, nudności czy zawroty głowy. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat objawów białaczki, sposobów diagnozowania i leczenia nowotworów krwi? Wejdź na stronę https://www.dkms.pl/pl/bialaczka.

Nowotwory krwi – rodzaje

Nowotwory układu krwiotwórczego dzielą się na kilka rodzajów. Ponadto, wyróżniane są także typy i podtypy. To sprawia, że jest to bardzo zróżnicowana grupa chorób. Jakie są rodzaje białaczki? To przede wszystkim ostra białaczka szpikowa, przewlekła białaczka szpikowa, ostra białaczka limfoblastyczna i przewlekła białaczka limfocytowa. Istnieją jednak także nowotwory układu chłonnego. Wśród nowotworów układu chłonnego wyróżniamy z kolei między innymi chłoniaki nieziarnicze, chłoniaki Hodgkina i szpiczaki plazmocytowe.

 

 

źródło: materiały Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ