Thursday, June 20, 2024
Home / Uroda  / Radiologia w walce z rakiem

Radiologia w walce z rakiem

Obecna medycyna jest niezwykle rozwiniętą dziedziną, która nieustannie dąży do znalezienia sposobu na pokonanie wszelkich chorób, albo przynajmniej tych, które spędzają sen z powiek bardzo wielu ludziom.

Radiologia w walce z rakiem

Radiologia w walce z rakiem / fot. fotolia

Obecna medycyna jest niezwykle rozwiniętą dziedziną, która nieustannie dąży do znalezienia sposobu na pokonanie wszelkich chorób, albo przynajmniej tych, które spędzają sen z powiek bardzo wielu ludziom. Podczas gdy znaleźliśmy już sposób na wyleczenie człowieka z wielu schorzeń – jesteśmy w stanie nawet wszczepić komuś obcy organ, w tym tak istotne serce, to nadal nie możemy znaleźć idealnego i jednego sposobu na wyleczenie albo zapobiegnięcie chorobie paraliżującej każdego z nas.

Radiologia w walce z rakiem

Radiologia w walce z rakiem / fot. fotolia

Chodzi oczywiście o raka…

Rak jest choroba, która jest wstanie przyjmować różnorodne formy, atakować człowieka w najmniej spodziewanym przez niego momencie, dotyczyć przeróżnych części ciała oraz organów i co gorsza, siać niezwykle niebezpieczne spustoszenie w organizmie. Gdy komórki rakowe już się rozprzestrzenią, pokonanie ich graniczy niemal z cudem.

Na szczęście istnieją metody służące do wczesnego wykrywania nowotworów, które są dopiero zalążkiem późniejszego stadium jakim jest rak. Często bowiem, a przynajmniej w wielu przypadka okazuje się, że wcześnie wykryty guzek wystarczy usunąć albo zmniejszyć go za pomocą radioterapii, dzięki czemu człowiek podlega całkowitemu wyleczeniu.

Taką profilaktyką zajmuje się radiologia

Radiologia to dziedzina, której zadaniem jest przede wszystkim obrazowanie ciała człowieka, w celu stwierdzenia ewentualnych nieprawidłowości i podjęciu stosownych kroków do zbadania tej nieprawidłowości i ewentualnego leczenia. Dzieje się to przy pomocy tak zwanego promieniowania rentgenowskiego, któremu nie można poddawać się nazbyt często z oczywistych powodów – to co pomaga, w zbyt dużej ilości może nam zaszkodzić.

Badania przeprowadzane dzięki rentgenowi dzielą się na wiele rodzajów, a wszystko zależy od dolegliwości z jakimi zmaga się pacjent i od tego, co stwierdzi lekarz. Często przeprowadza się też badania profilaktyczne, właściwie powinien być to obowiązek każdego z nas, aby choć raz na rok bądź w innym wskazanym przez lekarza terminie poddać się badaniom i stwierdzić, że wszystko w porządku bądź podjąć kroki ku wyleczeniu.

Profilaktyka pozwala na wczesne wykrycie problemu a tylko na takim etapie jesteśmy w stanie zdziałać najwięcej i wyleczyć się w nie mal 100 procentach przypadków.

Szczegółowe informacje o badaniach profilaktycznych udziela specjalista radiolog Pani Ewa Michalska www.rentgen-poznan.pl

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ