Wednesday, April 24, 2024
Home / Uroda  / Trendy  / Radiofrewencja mikroigłowa – efekty, powikłania i opinie

Radiofrewencja mikroigłowa – efekty, powikłania i opinie

Radiofrekwencja mikroigłowa to najnowocześniejszy lifting bez skalpela.

radiofrekwencja igłowa

Narzędzie do radiofrekwencji igłowej, fot. materiały prasowe

Medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna stosuje już wiele metod odmładzania, lasery frakcyjne, HIFU, lifting chirurgiczny. Ta ostatnia metoda wiąże się z inwazyjnością i długim czasem gojenia, co zniechęca do operacji plastycznej. Alternatywą dla dotychczasowych zabiegów jest radiofrekwencja mikroigłowa, której sekretem przewagi nad innymi małoinwazyjnymi metodami odmładzania skóry jest połączenie działania jednocześnie dwóch zabiegów: radiofrekwencji i mikronakłuwania

Starzenie się twarzy 

Drobne zmarszczki, kurze łapki, małoelastyczna, obwisła skóra – to typowe objawy coraz mniejszej ilości kolagenu w organizmie, czyli po prostu oznaki starzenia. W jaki sposób przywrócić skórze młodość? Jak dotąd najbardziej efektywnym zabiegiem odmładzającym był lifting polegający na usunięciu nadmiaru wiotkiej skóry twarzy i szyi. Choć zabieg chirurgii plastycznej co prawda w szybkim tempie odejmuje wizerunkowi operowanej osoby od 5 do 10 lat, to jednak metoda ta jest bardzo inwazyjna, odbywa się najczęściej pod narkozą i związana jest z konieczną rekonwalescencją.

 

Zobacz też: Laseroterapia – rodzaje laserów i ich zastosowanie w medycynie estetycznej 

 

Co to jest radiofrekwencja mikroigłowa (RF mikroigłowa)

Radiofrekwencja mikroigłowa to najnowszy zabieg na rynku medycyny estetycznej. Jej działanie polega na stymulacji skóry falami elektromagnetycznymi o częstotliwości fal radiowych (RF). Fale radiowe powodują ogrzanie tkanek, a przez to pobudzają komórki do produkcji i regeneracji kolagenu.

– Sekretem RF igłowej jest właśnie jednoczesne nakłuwanie i podgrzewanie skóry, co w efekcie jest o wiele skuteczniejsze, niż potraktowanie twarzy oddzielne obiema tymi metodami. Głowica urządzenia do radiofrekwencji igłowej wyposażona jest w 25 mikroigieł, które po wkłuciu podgrzewane są na całej długości. Oznacza to, że podgrzewana jest nie tyle powierzchnia skóry, ale jej wszystkie warstwy, na głębokość od 0,5 do 3,5 mm. Taka metoda rozwiązuje dotychczasowy problem leczenia za pomocą zwykłej radiofrekwencji, która silnie przegrzewała skórę na zewnątrz, żeby w efekcie ciepło mogło dotrzeć i zadziałać także w jej głębi. W tym momencie wiemy bardzo dokładnie nie tylko to, z jaką temperaturą docieramy do skóry właściwej, ale również, na jaką jej głębokość. To wszystko sprawia, że RF mikroigłowa jest niezwykle precyzyjnym, efektywnym i bezpiecznym zabiegiem – mówi dr Marek Wasiluk z Triclinium. – W mojej  opinii jest to w tej chwili najlepszy zabieg odmładzający.

Inne metody odmładzania

Inną metodą odmładzania jest mezoterapia, polegająca na wprowadzaniu za pomocą zastrzyków specjalnych substancji czynnych w głąb skóry. Substancje te poprawiają mikrokrążenie w tkance podskórnej, ale już samo nakłuwanie wywołuje pozytywny impuls dla organizmu prowadzący do regeneracji skóry.

Na podobnej zasadzie działa roll-cit – czyli specjalnie zaprojektowany, pokryty igiełkami obrotowy wałeczek, służący również do mikronakłuwania skóry. Od niedawna obie metody: mikronakułuwania i podgrzewania, można zastąpić jednym zabiegiem o nazwie radiofrekwencja mikroigłowa (RF mikroigłowa).

zabieg rf mikroigłowej

Rf mikroigłowa jest bardzo skuteczną metodą odmładzania twarzy / fot. Triclinium

Radiofrekwencja mikroigłowa – efekty

Poza tym okazuje się, że RF mikroigłowa jest nieco przyjemniejsza, bo mniej bolesna, niż przykładowo mezoterapia, przy której trzeba wykonać oddzielnie, jeden po drugim, około kilkadziesiąt nakłuć, w momencie, kiedy przy RF mikroigłowej, działając na ten sam obszar skóry, ograniczmy się tylko do kilku strzałów.

Jak podkreśla dr Marek Wasiluk zabieg ten można wykonywać zawsze, niezależnie od pory roku, w przeciwieństwie do chociażby innej metody odmładzania jaką jest zabieg laserem frakcyjnym. Metoda odmładzania laserem frakcyjnym jest bardzo skuteczna, ale równocześnie także bardzo silna, bo powoduje odparowanie tkanki, a więc można powiedzieć, że miejscowo zwęgla skórę. Dlatego na odmładzanie za pomocą tego zabiegu można pozwolić sobie jedynie późną jesienią, zimą i bardzo wczesną wiosną. Natomiast w przypadku RF igłowej unikamy efektu martwicy skóry, gdyż działamy bezpośrednio w jej głębi, dlatego ten zabieg można stosować zawsze, także latem, jeśli oczywiście potem będziemy postępować zgodnie ze wskazaniami lekarza. Co prawda RF igłowa całkiem nie zastąpi działania lasera frakcyjnego, ponieważ przy jej użyciu nie uzyskamy przykładowo efektu złuszczenia, ale za to da lepsze efekty w innych przypadkach. Co więcej, mogę powiedzieć, że oba te urządzenia mogą się świetnie uzupełniać, na przykład usuwając blizny warto najpierw na skórę zadziałać laserem frakcyjnym, miejscowo ją uszkadzając, po to by następnie pobudzić ją do odbudowy RF igłową.

 

Zobacz też: Laser fakcyjny – jedna wada i bardzo długa lista zalet

 

Radiofrekwencja igłowa daje szybkie efekty w postaci obkurczających się włókien kolagenowych. W dłuższej perspektywie, przez kilka miesięcy następuje stymulacja powstawania nowego kolagenu, skręcania się i zagęszczania jego włókien oraz budowania między nimi nowych wiązań. Tym samym metoda ta ma zastosowanie w usuwaniu drobnych zmarszczek twarzy, szyi i dekoltu, ze wskazaniem na te, które znajdują się w tak zwanych trudnych miejscach, jak na przykład w okolicach oczu i ust. Ponadto RF igłowa daje efekty w postaci podniesienia skóry i poprawy jej elastyczności, skutecznie i trwale usuwa blizny zanikowe i niweluje rozstępy, a także na około pół roku redukuje nadpotliwość.

Radiofrekwencja mikroigłowa – powikłania

RF mikroigłowa, wbrew pozorom, jest zabiegiem bardzo inwazyjnym, więc w nieodpowiednich rękach może się skończyć powikłaniami, bliznami, przebarwieniami i poparzeniami. Wiele zależy też od rodzaju urządzenia, jak również doświadczenia lekarza wykonującego zabieg. W opinii pacjentów ten zabieg jest superskuteczny lub nieskuteczny, w zależności od tego, w jakim gabinecie go wykonują

 

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Magda 17 lutego, 2016

    Jestem osobą, która z natury nie lubi zbyt ingerować w swój wygląd. Na pewno nie poddałabym się inwazyjnemu zabiegowi chirurgicznemu, zdecydowanie to nie dla mnie. Dlatego bardzo zaciekawił mnie temat radiofrekwencji mikroigłowej. W jednej z szczecińskich klinik znalazłam urządzenie o nazwie Scarlet Rf. Niedawno wykonała zabieg na całą twarz. Ogólnie na ten moment czuję, że skóra jest bardziej napięta i nabrała zdrowego kolorytu. Bardzo się cieszę, że istnieją nieinwazyjne metody poprawy wyglądu. Naturalność to podstawa 🙂

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ