Sunday, October 6, 2024
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Racjonalne użytkowanie komputera i ochrona danych

Racjonalne użytkowanie komputera i ochrona danych

Co zrobić, żeby zminimalizować ryzyko utraty danych?

Utrata danych komputerowych to jedna z najgorszych rzeczy jaka może się nam przytrafić. Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie we współczesnym świecie bez komputera, tym bardziej więc może dziwić jak niefrasobliwie obchodzimy się zarówno z samym sprzętem, jak i najbardziej newralgiczną jego częścią, na której dane są gromadzone, a więc z dyskiem twardym. Co zrobić, żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów? Po pierwsze – „traktujmy” komputer właściwie – korzystajmy z niego racjonalnie i przeciwdziałajmy różnym zagrożeniom.

data_lab

Stawiamy na rozsądek i profilaktykę

Statystycznie rzecz ujmując – użytkownik komputera jest dziś o wiele bardziej narażony na problemy związane z bezpieczeństwem danych niż jeszcze kilkanaście lat temu. Jest to oczywiście pochodną powszechnego dostępu do Internetu, sieć opanowuje kolejne dziedziny naszego życia – danych i to o szczególnym znaczeniu – jest w „obrocie” coraz więcej i jak wiadomo ten fakt nie pozostaje bez wpływu na działania cyberprzestępców.

Jedno jest pewne – powinniśmy zrobić wszystko, żeby chronić dane. Co prawda odzyskiwanie danych Warszawa nie jest niemożliwe, jednak nie warto ryzykować, szczególnie, że nie trzeba w tym celu dysponować żadną technologicznie zaawansowaną wiedzą.

Oto kilka prostych zasad

Ochrona antywirusowa. Zainwestowanie w program zapobiegający wystąpieniu tzw. błędów logicznych, czyli m.in. ataków wirusów, to podstawa. Jeśli nie mamy zamiaru kupować oprogramowania antywirusowego, zdecydujmy się na choćby minimalną ochronę, gwarantowaną przez darmowe wersje popularnych antywirusów. Warto jednak polecić dobry program ze skanerem, który optymalizuje jego działanie. Musimy pamiętać o tym, żeby często aktualizować bazę wirusów, tylko wtedy program będzie działał efektywnie.

data_lab (3)

Zanim włączymy komputer… czyli pamiętajmy o sieci elektrycznej!

Kłopoty mogą pojawić się już na samym początku, czyli w momencie uruchamiania komputera, oczywiście wtedy, gdy nie zadbamy o właściwy stan napięcia w sieci. Komputer jest urządzeniem bardzo wrażliwym na tego rodzaju zakłócenia. Nie ryzykujmy zatem i zapewnijmy mu odpowiednie warunki do prawidłowej pracy, a więc nie oszczędzajmy na przedłużaczu (powinien być zaopatrzony w filtr). Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup profesjonalnego urządzenia podtrzymującego napięcie w sieci (UPS).

Dysk

Po pierwsze – jeden czy dwa dyski w komputerze? Zdecydowanie rozwiązaniem godnym polecenia jest możliwość oddzielenia od siebie lokalizacji przechowywania systemu operacyjnego i danych – czyli zainstalowanie dwóch dysków. Jeśli dojdzie do awarii, z pewnością ten prosty zabieg zabezpieczający, będziemy sobie chwalić.

data_lab (2)

Po drugie – defragmentacja dysku. To bardzo skuteczne działanie, o którym koniecznie pamiętajmy, zaniechanie może doprowadzić do tego, że damy pole do popisu różnym problemom z danymi, ponadto defragmentację warto wykonywać na bieżąco, z uwagi na sam dysk, który po takich zabiegach „odświeżających” jest po prostu bardziej sprawny. Odzyskiwanie danych „zdefragmentowanych” jest o wiele łatwiejsze i w razie wystąpienia kłopotów, ich skutki nie będą dla komputera i dla nas, opłakane.

Po trzecie – dysk nie lubi przeciążeń. Zadbajmy o to, by dysponował odpowiednio dużą, wolną przestrzenią. Zastanówmy się czy na pewno wszystkie pliki i programy, które są zainstalowane na komputerze, rzeczywiście są nam niezbędne. Nie zdajemy sobie sprawy z tego jak szybko potrafią „rosnąć w siłę” i jak skutecznie zajmować cenne miejsce na dysku, który w stanie przeciążenia buntuje się i nie działa tak sprawnie jakby mógł, gdybyśmy choć trochę uwolnili go z niepotrzebnego „plikowego” balastu.

Jakie jeszcze działania mogą nas zabezpieczyć przed przykrymi konsekwencjami utraty danych? Kopie zapasowe! Umieszczanie plików na różnych nośnikach pamięci – trudno o prostszy i skuteczniejszy sposób na odzysk danych.

Wreszcie… zamykanie systemu. Czy zdarzyło się nam wyłączać komputer w pośpiechu, nieuważnie i z pominięciem właściwej procedury? Nie warto się przekonywać, jakie to może przynieść skutki. Komputery bardzo nie lubią nagłych i gwałtownych ruchów – zamykanie ich w czasie, gdy system jeszcze pracuje, na pewno nie jest racjonalne, reset również powinien być jedynie koniecznością.

Zagrożeniem dla danych są nie tylko ataki wirusów, ale też nie do końca przemyślane działania użytkowników.

Te wyżej opisane i inne – pamiętajmy np. o tym, że komputer + wysoka temperatura + ekspozycja na promienie słoneczne – to z pewnością nie „recepta” na dobre porozumienie na linii: „ja” i „mój komputer”. Zadbajmy też o to, by przy przenoszeniu sprzętu, nie był on narażony na drgania i wstrząsy.

Zachowanie tych prostych zasad może nas uchronić od niepotrzebnych nerwów i drenażu portfela.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ