Sunday, March 3, 2024
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Rachunek prawdopodobieństwa – dlaczego warto go znać?

Rachunek prawdopodobieństwa – dlaczego warto go znać?

Rachunek prawdopodobieństwa to dział matematyki zajmujący się zdarzeniami, które są konsekwencją doświadczeń losowych. Tyle definicja, a co rachunek prawdopodobieństwa daje nam w praktyce?

Rachunek prawdopodobieństwa – dlaczego warto go znać?

Rachunek prawdopodobieństwa – dlaczego warto go znać? / fot. materiał prasowy

Rachunek prawdopodobieństwa to dział matematyki zajmujący się zdarzeniami, które są konsekwencją doświadczeń losowych. Tyle definicja, a co rachunek prawdopodobieństwa daje nam w praktyce?

Rachunek prawdopodobieństwa – dlaczego warto go znać?

Rachunek prawdopodobieństwa – dlaczego warto go znać? / fot. materiał prasowy

Jak zostać rekinem finansjery

Inwestowanie na giełdzie wymaga sporej wiedzy ekonomicznej, nieco szczęścia i… znajomości rachunku prawdopodobieństwa. Większość inwestorów stara się znaleźć ten jeden skuteczny system, dzięki któremu straty będą minimalne. Akcje można kupować w ciemno, kierując się wyłącznie intuicją albo na podstawie rachunku prawdopodobieństwa i statystyki. Oczywiście, rynki finansowe są zależne od tak wielu czynników, że nie da się ze stuprocentową pewnością stwierdzić, że najbardziej prawdopodobne wydarzenie stanie się faktem. Zwłaszcza że w grę wchodzą jeszcze tak nieprzewidywalne czynniki jak klęski żywiołowe, manipulacje inwestorów, wybuch wojny, etc. Jednak na bazie rachunku prawdopodobieństwa udało się stworzyć kilka systemów transakcyjnych, które może nie gwarantują ciągłego, wysokiego zysku, ale osiągają całkiem niezłe wyniki.

Kto wygra Champions League?

Zakłady bukmacherskie zawsze niosą ze sobą ryzyko przegranej, jednak doświadczeni gracze potrafią to ryzyko minimalizować na podstawie szczegółowych analiz poprzednich wyników. I rachunku prawdopodobieństwa, bo wiele sportowych wydarzeń można z większym bądź mniejszym prawdopodobieństwem przewidzieć. Najczęściej stosowanym systemem w bukmacherce jest progresja. Obstawiamy określony typ zakładów (np. remis w piłce nożnej), w przypadku przegranej zwiększamy stawkę i gramy tak do skutku. Ale znowu – rachunek prawdopodobieństwa przybliża nas do sukcesu, jednak go nie zapewnia, bo w sporcie nie da się wykluczyć nieprzewidywalnego czynnika ludzkiego: klub może stracić wskutek kontuzji najlepszego zawodnika, tenisista pokłóci się rano z żoną albo sportowca przytłoczy zwykła trema.

Gry losowe to nie tylko łut szczęścia

Mówi się, że ruletka to gra wybitnie losowa, ale czy na pewno? Miłośnicy takiej rozrywki są przekonani, że kilka powszechnie stosowanych systemów gry (np. zasada Martingale) jest w stanie zapewnić im wygraną. Systemy wymagają wprawdzie większej gotówki, bo gracz musi być przygotowany na „czarną serię” strat, ale w ogólnym rozrachunku system przyniesie upragniony zysk. Najczęściej jednak ruletka ma niewiele wspólnego z logiką i gra na nosie rachunkowi prawdopodobieństwa – to z definicji gra, w której przewaga jest zawsze po stronie kasyna. Trochę inaczej jest z blackjackiem. W tej grze faktycznie można wykorzystać wyliczenia matematyczne i ograć kasyno, ale w praktyce ta sztuka uda się tylko nielicznym. Dlaczego? Jak wiadomo, w kasynie nie można korzystać z kalkulatorów i jakichkolwiek materiałów pomocniczych, a liczenie w pamięci kart to zadanie dla matematycznych geniuszy. Jeśli zapamiętamy wszystkie schodzące karty, możemy z dużym prawdopodobieństwem wyliczyć, co w kolejnym rozdaniu pojawi się na stole.

Blef, a może zwykła matematyka?

W grze w pokera nie mamy wpływu na to, jakie dostaniemy karty. A jednak są gracze, którzy nawet z kiepskiej ręki potrafią wyjść na swoje i to wcale nie dzięki blefowaniu. Nie mają też jakiegoś niebywałego szczęścia, po prostu szybko potrafią wyliczyć najbardziej prawdopodobny scenariusz przy konkretnym rozdaniu. Doświadczeni pokerzyści umiejętnie wykorzystują dostępne informacje i są za pan brat z rachunkiem prawdopodobieństwa – dzięki temu są w stanie ocenić realną siłę swojej ręki, przewidzieć, jakie karty mogą mieć rywale i blefować z dużo większym powodzeniem.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ