Thursday, December 5, 2024
Home / PARTNER MK  / Psychoterapia psychodynamiczna online ‒ czy terapia w tej formie może być mniej skuteczna?

Psychoterapia psychodynamiczna online ‒ czy terapia w tej formie może być mniej skuteczna?

Na własnej kozetce? Tak, to możliwe

Psychoterapia online

Psychoterapia online wychodzi naprzeciw ograniczeniom, narzuconym przez pandemię / fot. Pexels

Kiedy mamy trudności w życiu, trudności w relacjach z innymi ludźmi, problemy w pracy, gdy nie potrafimy sobie poradzić z natrętnymi myślami, zaczynamy szukać odpowiedniej terapii oraz specjalisty psychologa. Rodzaj terapii przyjęty przez terapeutę może być różny w zależności od człowieka. Bardzo efektywną metodą jest jednak psychoterapia psychodynamiczna. Jakie są założenia psychoterapii psychodynamicznej? Jak przebiega psychoterapia psychodynamiczna? I czy możliwe jest leczenie przez internet? Z psychologiem możesz się spotkać nie tylko w gabinecie, ale także online

 

Psychoterapia ‒ nurt psychodynamiczny

Słyszałeś zapewne o Freudzie i jego teorii dotyczącej id, ego i superego? Gdy różne aspekty naszego życia zaczynają się sypać, gdy nie możemy pozbyć się błędnego myślenia, wówczas zaczynamy myśleć o psychoterapii. W psychologii spotkamy między innymi psychoterapię psychodynamiczną. Wywodzi się ona z freudowskiej psychoanalizy i została połączona z nowoczesną psychoterapią. Bada ona tzw. dynamizmy pacjenta tj. jego myśli, uczucia, reakcje werbalne i pozawerbalne. Psychoterapia ta skupia się na aspektach naszej nieświadomości i tego, jak wpływa ona na nasze reakcje i zachowania. Przyjmuje się w niej, że pacjent posiada szeroki świat nieuświadomionych konfliktów, dążeń, pragnień, potrzeb. Na skutek tych konfliktów, u pacjentów rozwijają się lęki, zaburzenia osobowości czy nastroju. W ujęciu psychodynamicznym chodzi o to, że niektóre zdarzenia były dla nas tak przykre czy traumatyczne, że zostały wyparte do podświadomości, rozbudowując mechanizmy obronne widoczne na zewnątrz. Jednak obecność tych ukrytych konfliktów, nie pozwala pacjentom żyć w pełni. Nie znikają one, a raczej drążą nas od środka. W trakcie terapii i leczenia psychoterapeuta podąża za pacjentem po jego świecie i pomaga mu uporać sobie z owymi konfliktami.

 

Terapia psychodynamiczna sprawdza się w wielu rodzajach zaburzeń m.in. w depresji czy anoreksji. Pomaga pacjentom z zaburzeniami osobowości, odżywiania, lękowymi, zaburzeniami nastroju, ptsd, kryzysach w życiu, problemach w relacjach z innymi.

Przebieg terapii psychodynamicznej

W dużej mierze to, czy terapia będzie skuteczna i uda się pomóc pacjentowi, zależy od zaangażowania pacjenta oraz relacji między pacjentem a psychoterapeutą. Ta relacja z terapeutą jest kwestią kluczową w terapii psychodynamicznej. Pacjent musi nabyć zaufania do terapeuty, o czym zazwyczaj decyduje już pierwsze spotkanie. Między nimi wytwarza się specyficzna „chemia”. Terapeuta powinien również zawsze mieć indywidualne podejście, które pozwoli odczytać ukryte emocje i mechanizmy i docelowo pomóc pacjentowi.

 

Terapia ta polega na tym, że pacjent mówi o wszystkim, co uważa za potrzebne. Terapeuta zaś słucha, podąża za odkrytymi wątkami i tokiem myślenia pacjenta. Nie docieka, czy coś jest prawdą, ale poznaje punkt widzenia pacjenta, to, jak radzi on sobie z problemami. Psychoterapia ta nie korzysta z ustalonej techniki, w słowach terapeuty nie pojawi się żadne pytanie oceniające czy rozstrzygające. Dzięki wspólnej relacji, pacjent sam wyznacza kierunek, w którym zmierza. Kierunek, prowadzący do analizy ze strony pacjenta swoich przeżyć i ukrytych potrzeb. To dzięki możliwości mówienia, spokojnego analizowania swoich przeżyć i uczuć, pacjent dochodzi do wniosków, gdzie ukryty jest problem i może się nauczyć jak go rozwiązać.

 

Terapia może być długotrwała lub krótkotrwała, a wszystko zależy od pacjenta i jego relacji z terapeutą. Sesje w tej terapii powinny być prowadzone ok. 2-3 razy w tygodniu.

Czy psychoterapia online działa?

Wiele osób uważa, że psycholog online to wymysł i tego rodzaju terapia nie może być skuteczna. Czy psychoterapia psychodynamiczna online może spełniać swoje zadanie, jeśli psycholog ocenia także nasze pozawerbalne zachowania? Czasem rodzaj spotkania pozwala ludziom bardziej się otworzyć.

 

Pandemia sprawiła, że wiele naszych aktywności przeniosło się do sieci. Popularność zdobyła praca zdalna. Także psychoterapia musiała znaleźć rozwiązanie. Ale myli się ten, który twierdzi, że taka forma nie była znana i skuteczna już dawniej. Najczęściej stosowana forma synchroniczna spotkania z psychologiem, czyli rozmowa w czasie rzeczywistym, pozwala na dużą wygodę, komfort, poczucie bezpieczeństwa pacjenta oraz swobodę. Zwłaszcza osobom, mającym problem z wyjściem z domu, które wynikają z fizycznej niepełnosprawności lub psychicznego oporu, pozwala się bardziej otworzyć, a tym samym stworzyć poprawną więź z psychoterapeutą. Forma ta sprawdza się także dla osób zabieganych, zapracowanych, przebywających za granicą lub w częstych delegacjach oraz po prostu dla osób ceniących czas i wygodę, które nie chcą tracić czasu na dojazdy.

 

Dla osób, które chcą skorzystać z takiej formy terapii online powstał panel Sensly.com Znajdziesz tu specjalistów z wielu dziedzin, którzy służą ci pomocą. Korzystanie z niego jest proste i wygodne. A jeśli nie masz pewności, czy terapia psychodynamiczna jest dla Ciebie, warto sprawdzić naszych specjalistów na stronie https://sensly.com/specjalisci/_psychodynamiczny

Źródło: Materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ